Dovolená by pro každého z nás měla být časem odpočinku a radosti. Na druhou stranu, zatímco psa si vezmeme s sebou, nebo ho šoupneme sousedovi, s akváriem se to provádí jen těžko. Rozhodl jsem se tedy sepsat pár tipů, na které byste neměli před dovolenou zapomenout, abyste si ji mohli užít a nemuseli se stresovat, zda je doma mezi 4 skleněnými stěnami vše v pořádku.
Murphyho zákon říká, že Jestli se má něco pokazit, pokazí se to… a já dodávám… když nejste doma. Naše příprava akvária tedy bude především o prevenci. Postupně si projdeme jednotlivé oblasti, ve kterých se můžeme ujistit, že vše bude v pořádku. Samozřejmě příprava nádrže na vaši nepřítomnost je velmi individuální, nejen že každé akvárium je jiné, ale také nároky na údržbu se budou lišit. Někdo jen doplňuje odpar a nic víc neřeší, zatímco jiný testuje akvárium každý týden a snaží se udržet hodnoty vody co nejstabilnější. Berte tedy tyto rady níže spíše jako inspiraci, na co se zaměřit a co neopomenout a přizpůsobte si je na svoji situaci.
Příprava nádrže se bude samozřejmě lišit, jestli jedete pryč na víkend, nebo plánujete měsíční dovolenou. Většina rad níže se bude týkat spíše delší dovolené trvající týden a více.
Pravidlo jednoho týdne
Jednoduché pravidlo, které mě už několikrát zachránilo před průšvihem:
veškerou přípravu akvária na vaši delší nepřítomnost udělejte týden před odjezdem.
Nikdy ne den, nebo dva. Budete mít dostatek času vše zkontrolovat a mít jistotu, že je vše v pořádku a funguje, jak má. Osobně to dělám tak, že akvárium připravím týden před odjezdem a nechám jej týden běžet v módu dovolená – za mého dohlížení, že vše funguje. A nyní už se vrhněme do samotné přípravy.
Čistota, základ úspěchu
Nejčastější poruchy čerpadel a techniky vůbec bývají způsobeny zanedbáním pravidelné údržby. Pokud je to váš případ, potom doba před dovolenou je ta nejlepší chvíle, kdy se do údržby vrhnout. Níže jsem napsal výpis věcí, které je vhodné zkontrolovat a odškrtnout si.
- Vyčistěte proudová čerpadla
- Vyčistěte skimmer
- Vyměňte mechanickou filtraci (rollermat, molitan). Pokud používáte ponožky, je lepší je oddělat, protože se rychle zanesou.
- Pokud je to termínově vhodné, vyměňte náplně fluidních filtrů
- Zkontrolujte a vyčistěte teplotní čidlo či jiné sondy
- Vyčistěte spínací čidla doplňování odparu
- Vyčistěte návratové čerpadlo a čerpadlo doplňování odparu
- Zkontrolujte, že spínací hodiny spínají
- Jestli na dobu dovolené vychází pravidelná výměna vody, vyměňte ji nyní
Chlazení
Jedete-li na dovolenou v létě, je pravděpodobné, že budete muset řešit chlazení nádrže. Uzavřením oken na delší dobu bude teplota v letních parnech růst a pokud nemáte nádrž v opravdu chladné místnosti, může to mít nepříjemné následky na zdraví obzvláště náročnějších SPS korálů. Ať již tedy chladíte PC větráčky, nebo máte chladící jednotku, je nutné zkontrolovat, že je vše v pořádku a šlape, jak má. Počínaje čistotou čidla a konče vyčistěním větráčků od prachu a zanesení solí, což by mohlo způsobit jejich zaseknutí.
Pokud si chcete vyrobit jednoduché chlazení pomocí PC větráčků, návod najdete v tomto článku.
Doplnování odparu
Pokud máte malou nádrž a doplňování řešíte manuálně, je čas se zamyslet nad automatikou. Můžete použít PETku, kde do víčka vlepíte kousek hadičky. Lahev potom umístíte dnem vzhůru tak, aby hadička byla těsně pod hladinou… ve chvíli, kdy hladina poklesne, tak trochu RO/DI vody z PETky nateče do nádrže. Je to takové nouzové řešení, ale funguje. Jste však velmi omezeni množstvím zásobní vody. Lepší je pořídit si automatické doplňování odparu – buď si jej vyrobit, nebo koupit komerční řešení.
plováky, které sepínají čerpadlo doplňování odparu se rady zanášejí Neuškodí je čas od času pročistit.
Před odjezdem je potřeba mít připravené dostatečné množství RO/DI vody. Sledujte, jakou má akvárium spotřebu za týden, vynásobte to délkou dovolené a k tomu si připočtěte rezervu cca 20 – 30%. Důvodem je zvýšená teplota v bytě, která bude mít vliv na množství odparu. Kromě toho se může stát, že se den, či dva zdržíte a ušetříte si tak zaučování souseda ve výrobě RO/DI vody, po telefonu.
Co když budou mít hlad?
Pokud jde o krmení ryb a korálů, tak s tím si většinou nemusíte dělat velkou starost. Většina ryb vydrží týden i čtrnáct dnů bez jídla bez problémů a pokud je krmíte sušeným krmivem, je možné pořídit automatické krmítko, které vše vyřeší. Horší situace je, pokud máte ryby, které jedí pouze mraženou, či živou potravu. Zde se neobejdete bez souseda, tetičky, bráchy, nebo někoho dalšího zodpovědného občana, kterého je potřeba zasvětit do tajů krmení mořských živočichů. Většinou není nutné je krmit denně, ale jednou za 2-3 dny je většinou dobrý interval.
Pokud si ke krmení přizvete výpomoc z okruhu ne-akvaristů, věnujte se pečlivě jejich zaučení, včetně nachystání jednotlivých krmných dávek. Nejednou se stalo, že dobře to myslící pomocník chtěl rybám udělat radost a přebytek krmiva vystřelo hodnoty živin do výšin.
Krmení korálů v zásadě není potřeba řešit. I pokud máte převahu LPS, tak několik týdnů bez cíleného krmení v pohodě vydrží. Jestli máte SPS a dávkujete nějaké aminokyseliny, je možná automatizace přes dávkovací čerpadlo, nebo můžete dávkování přerušit.
Dávkujeme tedy kalibrujeme
Pokud používáte dávkovací čerpadla, a už si ani nepamatujete, kdy jste jednotlivé kanály kalibrovali, tak týden před dovolenou je velmi vhodná doba. Také se ujistěte, že máte v zásobnících dostatek prvků pro dobu vaší nepřítomnosti. Obzvláště u levnějších dávkovacích čerpadel doporučuji dvojitou kontrolu kalibrace. Stačí jednotlivé dávky odchytit do stříkačky a odměřit tak skutečné nadávkované množství.
Letní bouřky a černé noci
Mám pocit, že obzvláště poslední dobou přibývá letních bouřek a s nimi nocí bez elektřiny. Pokud bydlíte v oblasti, kde se stává, že dodávka elektřiny častěji vypadne, je rozhodně dobrý nápad pořídit si záložní zdroj. Nejlepší je typ záložního zdroje, který má čistý sinus a můžete k němu připojit autobaterii. Na záložní zdroj není nutné napojit veškerou techniku. Většinou bude stačit jedno proudové čerpadlo a návratové čerpadlo z filtrace, případně skimmer. Záleží na tom, na jak dlouho u vás proud vypadává. Pokud záložní zdroj používáte, je vhodné před dovolenou zkontrolovat, že funguje, jak má. Můžete jej jednoduše vytáhnout ze zásuvky, měl by se ihned přepnout na baterii.
Mít vše pod kontrolou?
Jestli se chcete i na dovolené kochat pohledem na svoji nádrž, doporučuji si pořídit IP kameru a mít tak neustálou kontrolu. V dnešních dnech se dají IP kamery s možností vzdálené kontroly pořídit za relativně malé peníze a pomůže vám to být v klidu, že je vše v pořádku… případně včas odhalíte problém a budete jej moci řešit.
Pokud jde o volbu kamery, doporučuji spíše typ s menším zorným úhlem. Akvárium pak uvidíte přirozeněji, s minimálním zaoblením v rozích. Samozřejmě zde záleží na rozměrech nádrže a vzdálenosti umístění kamery. Osobně mám kameru se zorným úhlem 114° cca 1m od nádrže. Nádrž má 120cm na šířku a obraz zaoblený je, ale není nějak dramaticky. Pokud jde o umístění kamery, nastavuji si tak, aby zabírala nádrž mírně ze spodu. Vidím tak i na hladinu a mohu zkontrolovat, zda fungují proudová čerpadla.
Zjistil jsem také, že pozorování akvária přes kameru přináší velkou výhodu v tom, že můžu vidět ryby při jejich přirozeném chování. Když jsem u akvária, tak jsou všichni nalepení na skle a dožadují se jídla, ale když v místnosti nikdo není, jejich chování je jiné a opravdu mě baví je sledovat.
CO po návratu?
Na závěr si ještě řekneme, co nás může čekat po návratu. Počítejte s tím, že pravděpodobně budete mít více zařasené sklo – pokud jej domluvený pomocník pravidelně nestíral, nebo nemáte UV lampu, která vám vznik těchto řas dokáže eliminovat. Také doporučuji změřit hodnoty NO3 a PO4. Změna v intenzitě krmení, případné úmrtí apod. mohou tyto hodnoty ovlivnit a budete tak vědět, na čem jste.
Pokud vše ostatní fungovalo a nic nenadálého se nestalo, můžete si pogratulovat, že jste tuhle zkoušku nádrže zvládli na jedničku a můžete začít plánovat další dovolenou. Vždyť té není nikdy dost, že?