Skelná sasanka, neboli Aiptasia, je nezvaným návštěvníkem mnoha akvárií a asi není mnoho akvaristů, kteří se s ní nikdy nesetkali. I když většina článků v této kategorii je velmi krátkých, tento k nim patřit nebude.
Kde se bere?
Skelnou sasanku si do akvária přinesete na živých kamenech, na podkladech fragů z obchodu apod. Je to invazivní druh a jako takový se velmi rychle množí a svými žahavými buňkami dokáže popálit okolní korálnatce. Abych byl spravedlivý, někdy dokáže být i užitečná – některé nádrže využívají její schopnost rychlého růstu pro redukci dusíkatých látek.
Jak se jí zbavit?
Abychom to neprodlužovali, pojďme k tématu článku. Zaručených návodů na to, jak se Aiptasie zbavit, je více. Řekněme si však narovinu – nic není na 100%. Každému zafunguje něco jiného, a tak nezbývá, než aby si tu svoji cestu našel každý sám.
Likvidace přírodní cestou
Ideální je najít živočicha, který se skelnou sasankou přirozeně živí. Narazíme zde však na mnohá úskalí. Většina z těch, kteří se budou sasankou živit, si mohou pochutnávat i na jiných korálech, které zrovna likvidovat nechcete. Také velikost akvária hraje svoji roli. Představme si tedy naše superhrdiny.
Lysmata wundermanni
Kreveta wundermanova je dobrou volbou, pokud jste si jistí, že kupujete správný druh a můžete jich do nádrže dát více. Osobně jsem s ní neměl dobrou zkušenost. Moje wundermani si skelných sasanek skoro nevšímaly, ale znám případy, kdy byly velmi úspěšným řešením. Více o tomto druhu krevetek najdete v článku Lysmata wundermani.
Chelmon rostratus
Chelmon je vynikající volbou pro majitele větších a již dobře zajetých akvárií. Pro mě osobně nákupem Chelmona skončila válka, a od té doby nevím co je skelná sasanka. Rovněž však můžete zapomenout na chov zév a rournatců a mohou mu zachutnat i LPS a polypy měkkých korálů. Chov této krásné ryby nese také další úskalí. Více se můžete dočíst v článku Chelmon rostratus.
Nahožábrý plž - Berghia
S armádou těchto malých plžů jsou dobré zkušenosti, ale je potřeba zajistit dostatek jedinců. Jedná se o potravního specialistu a po vyčištění akvária od sasanek umírá. Někomu tato metoda funguje bezvadně (viz komentář pod článkem). Já to štěstí neměl.
Acreichthys tomentosus
Pilníkotrn zelený je také výbornou rybou na likvidaci skelných sasanek, ale je vždy otázkou, zda mu zachutnají. Pokud bude mít dostatek jiné potravy, nemusí si sasanek všímat, a naopak se může pustit i do korálů, které chcete zachovat. Nicméně jsou akvaristé, kteří na něj nedají dopustit a tuto rybu si půjčují, čímž udržují stav sasanek na snesitelné úrovni.
Chemická válka
Pokud se rozhodnete k likvidaci jinak než za pomoci přirozených predátorů, potom máte k dispozici produkty, které se na likvidaci skelných sasanek prodávají. Těm se v rámci tohoto článku věnovat nebudu, prodejci vám jistě poradí.
Metodu, kterou popisuji níže, jsem sám nějakou dobu používal a mohu ji doporučit, protože mi pomohla udržet sasanky na uzdě. Asi nikdy však nenajdete všechny sasanky, protože se jejich malé verze schovávají v malinkých skulinkách a často nejsou vůbec vidět.
Ocet + stříkačka s jehlou
Osobně jsem používal ocet, ale vím, že někdo používá peroxid vodíku, případně citronovou šťávu.
- Vypněte proudová čerpadla.
- Do stříkačky dejte trochu octa – používal jsem 1ml na 150l vody / den a nikdy jsem neměl problém.
- Najděte skelnou sasanku vhodnou k likvidaci
- Jehlu zasuňte co nejblíže jejímu ústnímu otvoru a stříkněte ocet přímo do ní.
Kyselina sasanku naleptá – pokud budete mít štěstí, tak tělo sasanky úplně rozpustí. Ošetřené místo na útesu hlídejte. Někdy se sasanka zatáhne do skuliny a po pár dnech vyleze znovu. V tom případě postup opakujte.
Viděl jsem výše uvedený návod, který využíval namísto chemické látky jen horkou vodu. Osobně s tím zkušenost nemám, ale budu rád, pokud to vyzkoušíte, když napíšete dole do komentářů.
Na závěr malá rada
Obzvláště začátečníci jsou někdy rádi, že jim v akváriu něco roste a s likvidací skelné sasanky váhají. Doporučuji nečekat a regulovat její počet již v začátcích. Vždy je snažší hasit malý plamen, než velký požár.
Z vlastní zkušenosti se nemohu ztotožnit s názorem ze po likvidaci sasanek pomoci Berghii by se měl cyklus opakovat ,pokud sasanky nebyly zavlečeny do filtrace .Berghie je schopna se dostat pro potravu i do přepadu .Pri masovém zamoření skelnou sasankou je to jedna z nejefektivnejsich. cest řešení problému .
Sám jsem se takto zbaví inperatora na několik let .
Děkuji za komentář a zkušenost. Mohu se zeptat kolik ks plžů a na jak velké akvárium jste dával? Vím, že někomu Berghie fungovaly perfektně a někomu zase skoro vůbec. Ale je jasné, že v tom může hrát roli více věcí. V každém případě Vaši zkušenost do článku zapracuji. Díky!
Objevil jsem také jednu malou aiptasii a použil jsem chemii v podobě Red Sea Aiptasia-X. Ano, trochu drahé řešení pro jednu malou sasanku. O použití octa jsem věděl, ale nějak se mi do něj nechtělo vzhledem k různorodým názorům na tuto metodu. Asi třetí den od aplikace ani stopy po sasance ani po zbytku chemie.
Děkuji za tip. Je dobré vědět, že něco funguje :-). Co se týká octa, nikdy jsem s ním neměl žádný problém. Ale samozřejmě se s ním musí – jako se vším – zacházet s rozumem.