Ať už bude mořský útes hlavní perlou v obývacím pokoji, nebo v přístupové hale, výběru toho správného místa by měla předcházet zralá úvaha zahrnující nejenom estetický aspekt ale také, a to hlavně, nároky mořského biotopu a na údržbu akvária.

Je mnoho faktorů, které výběr umístění ovlivňují a co určitě nechcete je již založené akvárium přesunovat na jiné místo, protože jste nedomysleli některý z nich. Samozřejmě pokud nemáte nádrž 10l, kterou přenesete z místa na místo :-).

Pojďme se tedy podívat na některé věci na které je dobré myslet dříve než začnete napouštět vodu.

Slon v obýváku

Voda, jak jistě víme ze školy, něco váží – 1l vody váží 1kg. Slaná voda o kapku více, ale nebudeme puntičkáři. Když počítáme, že budeme zařizovat akvárium o rozměru 150x50x50 s tloušťkou skla 10mm, tak to máme:

  • Prázdné akvárium cca 70kg
  • Obsah akvária je 375l. Když odečteme sklo a snížíme výšku hladiny dá nám to nějakých 320l = 320kg
  • Stojan na akvárium může mít řekněme nějakých 50kg

Celkem za tyto 3 položky je to nějakých 440kg. Samozřejmě se jedná o hrubý výpočet, protože většinou nebude v akváriu pouze voda, ale i útes, substrát apod. Také pokud budete mít sump, musíte počítat další zátěž. Suma sumárum vám tedy akvárium o obsahu 375l může krásně vyskočit na 500-600kg zátěže na 0,75m2 a to už není malá zátěž, protože mořské akvárium o tomto obsahu není úplně velké.

Jinak řečeno, je dobré si rozmyslet, jestli podlaha na které bude akvárium stát je schopná unést danou zátěž. Stejně tak to platí i o plovoucí podlaze nebo prostě o podlahové krytině pod akváriem.

S tím souvisí i další bod.

Vodorovné i za rok

Podklad by měl být tvrdý a pokud možno sám vodorovný. Zátěž na podlaze může časem způsobit, že se akvárium začne na nezpevněném povrchu naklánět. Pokud je v místě, kde bude stát akvárium koberec, zvažte, jestli to nemůže být v budoucnu problém. Stejně tak je důležité, aby se podlaha pod akváriem nezačala jakkoliv křivit – akvárium, které poskakuje kdykoliv někdo kolem projde, není dobrý nápad.

Vodě na podlaze se nevyhnete

Jakkoliv to můžete svým drahým polovičkám slibovat a také se to snažit dodrže… při údržbě vždy může dojít k vycáknutí vody na podlahu a blízké okolí. Ujistěte se, že to použité materiály i partner zvládnou bez úhony. Stejně tak je pořeba počítat se zvýšením vlhkosti v místnosti – obzvláště v letních měsících, kdy odpar z akvária může být několikanásobně vyšší než v zimě.

Ve své podstatě jsme všichni líní

A proto je dobré pro potřeby údžby mít po ruce vše co potřebujeme. Pokud budete mít akvárium v patře domu a nejbližší voda a odpad bude v kuchyni v přízemí, nebude vás údržba bavit. Stejně tak je potřeba zajistit blízkost potřebného množství zásuvek a skladovacích prostor pro akvaristické potřeby.

Nechte si trochu místa za nádrží

Další věci na kterou se dá snadno zapomenou je přístup za nádrž. Ano, většinou se nejedná o pravidelnou potřebu, ale čas od času se může stát, že se budete potřebovat dostat za skříňku, nebo akvárium. Pokud bude akvárium jen 2cm ode zdi, nemáte šanci.

Slunce vám energii neušetří

Na akvárium by nemělo bezprostředně dopadat sluneční světlo. Dát akvárium za okno je přímá cesta k problémům s řasami a teplotou v akváriu. Akvárium by tedy mělo stát u zdi a ideálně tak daleko od okna, aby přímé sluneční paprsky neosvětlovaly sklo. Asi je také samozřejmé, že nebudeme akvárium stavět vedle krbu, kde se o vánocích ohřeje na 40°C.

Pozor na hluk

Pokud nejste ti šťastní, kteří mají veškeré zázemí a filtraci pro akvárium v místnosti pod ním, tak musíte počítat s tím, že čerpadla, skimmer, přepad a světla budou vydávat nějaký hluk… ano při troše dobré vůle se dá hluk snížit na minimum, ale přesto bych nedoporučil akvárium dávat do ložnice, pokud ovšem nemáte zajištěný opravdu bezhlučný provoz.

Akvárium na magistrále

Ryby jsou ze své podstaty plachá zvířata, pokud jejich doživotní domov umístíte na chodbu, kde každou chvíli běhají děti, procházejí návštěvníci, nebo pacienti vaší ordinace, ryby si neodpočinou. Budou neustále stresované, nebo schované.

Nejlepší pohled na akvárium je v odpočinkovém pokoji, kde vše tak nějak běží pomalu a vyzívá k užívání si chvíle ticha a klidu – ostatně v takové místnosti si benefitu vlastního útesu nejlépe užijete.

Napište mi vaši zkušenost a jeslti vás napadá nějaký další aspekt na který je potřeba myslet. Určitě to všichni uvítáme.