Klaun očkatý, latinsky Amphiprion ocellaris, je asi nejrozšířenější a nejpopulárnější rybou ve světě mořské akvaristiky. Kromě dětského filmu Hledá se Nemo je důvodem k popularitě také fakt, že se ji daří množit v zajetí a je tedy i finančně velmi dostupná. 

Je to krásná a veselá rybka, dorůstající cca 8-11 cm s tím, že samice je větší. Nejznámější je oranžovo bílé zbarvení, ale Amphiprion ocellaris se vyskytuje i v černo bílé variantě. 

Vzhled

Barva těla přechází ze zelenožluté do modré barvy s horizontálními oranžovými proužky přes celou délku svého těla. Na hřbětě má bílé tečky a na hřbetní ploutvi dvě větší černé.

Potrava

Nemá speciální nároky na krmení. Bez problémů se krmí mraženými artemiemi, dafniemi, krevetami apod. Je možné krmit i suchým krmivem určeným pro mořské ryby.

Vhodné prostředí

Klaun očkatý je párová rybka. Je teritoriální a mezidruhově agresivní. Doporučuje se chovat v páru, ale ve větší nádrži je možné chovat párů více. Klauni nejsou dobří plavci, což má za následek jejich až legrační kolébavý pohyb. Je tedy vhodné na ně myslet při krmení a v přítomnosti rychlých ryb jim dávat potravu i blízko jejich teritoria – ke spřátelé sasance apod.

Pokud se cítí bezpečně, tak jsou přátelští a zvyknou si i na „osobní“ krmení. Dávám jim krmení pomocí pipetky, nebo pinzety a už při přiblížení se k hladině zvědavě vystrkují tlamičky nad vodu.

K ostatním druhům ryb v akváriu jsou poměrně mírumilovní. Může však dojít je střetům např. se Sapínky apod.

Pořiďte jim kamaráda

Jak je všeobecně známo, Klaun očkatý žije symbioticky se sasankami, ale zdaleka ne se všemi druhy. Různé druhy Klaunů mají symbiotické soužití s jinými druhy sasanek. Klaun očkatý nejčastěji osídluje sasanku Heteractis magnifica (Sasanka velkolepá) a Stichodactyla gigantea (Sasanka obrovská). Může se adaptovat také na Sasankou čtyřbarevnou – Entacmaea quadricolor.

Není pravdou, že by každý Klaun byl automaticky odolný vůči jedu sasanky.  Pokud jedinec nevyrostl v symbióze se sasankou, tak se musí postupně adaptovat, aby jeho kůže začala vylučovat sliz, který jej ochrání.  Stává se také, že v akváriích Klauni nevěnují sasance pozornost a jako svoje teritorium si vyberou jinou část nádrže.

 

Základní informace

Latinské jménoAmphiprion ocellaris
Anglické označeníocellaris clownfish
České označeníKalun očkatý
DomovinaIndický a Tichý oceán
Velikost v dospělosti8-11 cm (samičky jsou větší)

Péče v akváriu

Minimální velikost akvária100l
Náročnostsnadný chov
Pokročilost akvaristyJe možné i pro začáítečníky
Vhodný pro korálové akváriumano, pro korály je neškodný
Potravní nárokyVšežravec, mražené i suché krmivo
SnášenlivostTeritoriální ryba

Zajímavost

Může změnit pohlaví

Klauni patří do skupiny ryb, které mají schopnost změnit své pohlaví. V případě, že ve skupině ryb není samice, tak největší samec změní své pohlaví a stává se tak v rámci skupiny dominantní samicí.

kamarád se sasankou

Ryby rodu Amphiprion jsou známí tím, že žijí symbioticky se sasankami u kterých vyhledávají úkryt. Není úplně jasné zda to sasankám nějak prospívá, ale má se za to, že od nich Klauni odhánějí nepřátele a “krmí” je zbytky ulovené potravy.

Daří se množit

V zajetí se jej daří úspěšně množit. Ale nelze to doporučit začátečníkům. Největším úskalím může být nutnost krmení plůdku drobnou, živou potravou jako jsou Vířníci a Žábronožky.