Přiznám se, že mi chvíli trvalo, než jsem se rozkýval napsat článek na toto téma. Ač je to jedna z nejčastějších otázek, odpověď na ni není opravdu jednoduchá. Nakonec jsem hozenou rukavici zvedl a vznikl tento seriál. Ve snaze uspokojit zvědavost nadšených začátečníků “kolikpak by stálo mít doma taky to moře”, zvolil jsem následující způsob.
Jak jinak, než prakticky
Namísto toho, abych se snažil něco odhadovat a střílel čísla do větru, rozhodl jsem se sestavit nákupní seznam pro 3 vzorové sestavy akvárií. Každé o jiném objemu a každé ve dvou variantách – jednu levnější tzv. poměr cena / výkon a druhou dražší, kde se nebudu tolik ohlížet na korunu, ale sáhnu po dražších a osvědčených produktech. Výsledkem by měla být alespoň hrubá představa toho, co je pro založení mořského akvária potřeba a jak to může provětrat vaši peněženku.
V tomto prvním díle si tedy řekneme, co vše bude zahrnuto v kalkulaci a naopak, co už v kalkulaci nebude. Ještě musím upozornit na to, že výsledné sestavy jsem vybral na základě mých zkušeností. Osobně vlastním, nebo jsem vlastnil nádrže podobných objemů a proto jsem si na to troufnul. Je však naprosto jasné, že ne každý se mnou bude souhlasit a může mít i v něčem pravdu. Cílem článku není postavit ten jediný správný set, který bude zaručeně fungovat pro každého, ale dát docela dobrou představu o tom, co vše zahrnuje rozhodnutí pořídit si domů kousek moře a v jakém cenovém rozpětí se to může pohybovat. Tak se do toho pojďme pustit.
Sestavy akvárií
Po delší úvaze jsem došel k následujícím velikostem vzorových nádrží.
do 100 litrů
Jako nejmenší jsem zvolil nádrž do 100 litrů. Konkrétně budeme porovnávat set o velikosti 75 a 90l. Nemyslím si, že by menší akvárium nemohlo pro začátečníka fungovat, ale dle vlastní zkušenosti mi tato velikost jako startovací přijde mnohem vhodnější, a finančně se mezi nádrží 40 a 75 litrů nebude jednat o velký rozdíl.
do 200 litrů
Prostřední velikost nádrže. Stále ještě zůstaneme u kompaktní nádrže s filtrací v zádech, i když zde už by se hodilo využít sump. S touto velikostí akvária se již dá nadělat hodně parády a máte také o něco větší výběr ryb a živočichů. V rámci kalkulace využijeme i srovnání mezi komerčním setem a zadáním nádrže na míru.
do 400 litrů
Největší nádrž seriálu bude mít téměř 400 litrů a to bez započítání filtrace. Tentokrát budeme muset koupit už i skříňku, budeme řešit dávkování prvků, refugium a také se podíváme po jiné, než LED technologii, pro osvětlení. Pokud se rozhodnete začínat s nádrží o tomto objemu, doporučuji plánovat s rozvahou, Přeci jen zde už peníze létají oknem mnohem rychleji.
Nákupní seznam
Aby bylo možné nějaké srovnání, udělal jsem seznam techniky, kterou akvárium musí obsahovat. Ceny vycházejí z aktuálních cen v době psaní článku a zjišťoval jsem je náhodným procházením českých eshopů. Rozhodně za mnou nechoďte, pokud některý eshop zdraží, já nic neprodávám :-). Kalkulace tedy bude zahrnovat techniku pro základní provoz akvária. Všechna akvária budou mít vcelku jednoduché nastavení – mechanickou filtraci, dostatečně výkonný odpěňovač a u největší nádrže potom zapojíme refugium a také čerpadlo pro dávkování prvků. Zde je tedy nákupní seznam:
- Nádrž, sump, případně set s filtrací v zádech
- Odpěňovač
- Proudová čerpadla
- Výtlačné čerpadlo
- Světlo
- Reverzní osmóza
- Řešení topení a chlazení
- Doplňování odparu
- Krycí síť
- U největší nádrže dávkování prvků a světlo do refugia
Dekorace a potřeby pro založení akvária
Imaginární akvárium založíme do stavu před nákupem živočichů. Budeme tedy potřebovat i RO/DI vodu, sůl, dekorace a nějaké testy, abychom měli představu o kvalitě a stabilitě vody.
- Živé či suché kameny
- Písek
- Lepidlo na útes
- Mořskou sůl
- Testy
- Refraktometr
Co v kalkulaci nebude
Jak jsem zmínil v úvodu, založením akvária budete mít za sebou velkou část nákladů. Samozřejmě, že pravidelná údržba a nákup živočichů bude také znamenat výdaje, ale o tom až někdy příště.
Do kalkulace jsem také nezapočítával např. fluidní filtry, UV lampy, kalciové reaktory, ozon apod. Tyto dodatečné technologie se již odvíjejí od konkrétního nastavení systému a rozhodnutí pro využití těchto produktů a jejich výběr již nechám na každém.
Mořská akvaristika již dávno není nedostupná výsada milionářů, ale levný koníček to také není. Budiž nám útěchou, že pohled na prosperující moře v obýváku je něco, co se dá jen těžko nahradit. V příštím díle se tedy pustíme do nákupního seznamu pro akvárium do 100l. Pokud máte již nyní nějaký dotaz, nebo komentář, neváhejte. Ať to plave!