Kalkulace nádrží a potřeb pro založení mořského akvária máme za sebou. V dnešním díle si vše shrneme a uděláme si porovnání všech výpočtů. Nebudu zdržovat, pojďme se do toho pustit.

Velké Srovnání

Srovnáním všech nádrží zjistíme, jak moc se liší cena u různých objemů. Jak jste si jistě všimli v přechozích dílech, některé položky se nemění a často zaplatíte stejné peníze u akvária 100l a 400l. Než si vše přehledně srovnáme, musím znovu upozornit, že se jedná jen o vzorové sestavy a jejich cílem není dát zaručený návod, ale poskytnout představu o tom, co vše je potřeba zakoupit a v jakém cenovém rozmezí by se to mohlo pohybovat. Tak jdeme na to.

V minulých dílech jsem si udělali kalkulaci na 3 podobné objemy nádrží, vždy ve dvou variantách. Tabulka níže tedy ukazuje porovnání všech šesti nádrží.  

levnější variantadražší varianta
do 100l76 litrů22 950 Kč 43 500 Kč91 litrů
do 200l192 litrů32 270 Kč69 300 Kč190 litrů
do 400l522 litrů (375 + 147)91 790 Kč163 290 Kč519 litrů (379 + 140)

Jako první se nabízí porovnání levnější varianty akvária do 200l a dražší varianty do 100l. Pokud rozumně vyberete osvětlení a necháte si nádrž slepit u ověřeného sklenáře, tak se můžete dostat na stejnou cenu, ale s jednou takovým množstvím vody. Což podle mě dává smysl. Obzvláště s ohledem na to, že větší nádrž se vám bude lépe udržovat a budete si moci vybírat z mnohem většího množství živočichů. Kromě toho vám takové akvárium s velkou pravděpodobností vydrží déle. Akvaristika je činnost, která buduje závislost a 90% (můj subjektivní odhad) akvaristů do jednoho, maximálně 2 roků jejich nádrž zvětšuje – obzvláště, pokud začíná s mořem do 100 litrů. Pokud tedy rovnou zvolíte větší nádrž, ušetříte v brzké budoucnosti další peníze. 

Možná si někdo myslel, že cena mořského akvária bude růst symetricky, dle velikosti nádrže. To je samozřejmě omyl. Zkusme si udělat přepočet nádrží na oblíbené koruny / litry. 

levnější varianta – Kč / litr objemudražší varianta – Kč / litr objemu
do 100l76 litrů302 Kč 478 Kč91 litrů
do 200l192 litrů168 Kč365 Kč190 litrů
do 400l522 litrů (375 + 147)175 Kč315 Kč519 litrů (379 + 140)

Z tabulky vyplývá, že při přepočtu na objem nádrže vychází nejdráž právě ty nejmenší, tedy do 100litrů. S velikostí nádrže naopak cena padá dolů. U největších akvárií – tedy do 400l + filtrace, nesmíme zapomenout, že v ceně jsou vlastně 2 akvária, skříňka a také světlo na refugium a technika pro doplňování prvků. Pokud se tedy budeme na akvárium dívat optikou poměru cena / výkon, potom na celé čáře vyhrávají větší nádrže. 

Větší = lepší?

Obecně se dá říci, že ano, ale samozřejmě nežijeme v ideálním světě a všechno má svá ALE. Do hry vstupuje místo, které na akvárium můžeme v bytě uvolnit. Pokud tohle je jediná věc, která vás při rozhodování trápí, potom je rada snadná – kupte největší nádrž, jaká se vám do bytu vleze.

Druhou proměnnou, a samozřejmě mnohem častější, je rozpočet, který na akvárium můžete uvolnit. Zde bych doporučil myslet více dopředu. Řekněme v horizontu 3-5 let. Z výsledků výše vidíte, že malé akvárium nemusí být nejlepší volbou ani, pokud máte omezený rozpočet. Spousta akvaristů (mě nevyjímaje) udělalo tu chybu, že začali s malou nádrží a již během pár měsíců řešilo přesun do většího. Vložené peníze samozřejmě již zpět nedostanete, protože použité nádrže se používají za přibližně 1/3 ceny. Kromě toho jsou tu možnosti, jak cenu snížit na minimum – a nemusí to být za cenu nekvalitní techniky.

Mořské akvárium 1000l Tomáš Bílek

Když se bavíme o větších nádržích, na fotografii můžete vidět akvárium o objemu cca 1000l. Konkrétně Red Sea Reefer XXL 900. Majitelem je Tomáš Bílek, kterému moc děkuji za fotku a povolení ke sdílení! Jestli chcete vidět svoje akvárium pod článkem a inspirovat tak začínající akvaristy, napište mi. © Tomáš Bílek

Jak ušetřit?

Dobře si rozmyslete techniku a nechte si poradit od zkušenějších.

Nemusíte hned kupovat tu nejdražší techniku. Mnoho akvaristů spokojeně používá i levnější značky, jako je Jebao apod. Nebojte se jich. U všech produktů, které mají pohyblivé části je důležitá péče. Musejí se udržovat v čistotě a pravidelně kontrolovat. Platí to pro levné i drahé značky. Pokud máte radši vše nejdražší a značkové, protože spíte klidněji, potom je tu druhá možnost.

Hlídejte možnost koupit z druhé ruky.

V kalkulacích jsem vždy počítal s novými produkty. Není však nutné hned kupovat vše nové. Jak jsem zmínil výše, obzvláště menší akvária a technika se vcelku běžně prodávají, protože jejich majitelé zvětšují nádrže. Není důvod, proč by 1-2 roky staré akvárium a technika nemohla posloužit právě vám. Samozřejmě je dobré si vše prohlédnout a vyzkoušet funkčnost.

Na čem nešetřit?

Na toto téma je celý článek zde. Nicméně doplním, že je důležité používat výrobky určené pro mořské akvárium. Poslední dobou jsme si všiml, že se někteří pokoušejí zakládat mořské akvárium s levnými světly určenými pro sladkovodní akvaristiku, kde je nějaká složka modré. To je samozřejmě velká chyba (více informací o světle pro mořské akvárium zde). Dále je potřeba vybrat kvalitní testy – rozhodně určené pro mořskou akvaristiku. Za test, který ve skutečnosti neměří, nebo udává chybné výsledky, neušetříte. 

Technika jen pro mořské akvárium

Mohlo by se zdát, že ve chvíli, kdy produkt dostane nálepku “Pro mořské akvárium”, jeho cena automaticky vzroste. Neříkám, že se to nestává, ale pokud jde o techniku je potřeba myslet na to, že mořská voda je agresivní prostředí a klade mnohem větší nároky na vše. Také jsou důležité použité materiály. U levnějších čerpadel vám např. velmi rychle zkoroduje kovová osička vrtulky. Kromě horší funkce čerpadla to může mít za následek kontaminaci akvária těžkými kovy, což rozhodně není nic příjemného. Je tedy lepší vybírat produkty s keramickými osičkami a prostě určenými pro moře.

Mohu mít akvárium bez odpěňovače?

Odpěňovač tvoří nemalou část kalkulace a nevyplatí se na něm šetřit. Nicméně… odpověď na tuto otázku je ano – pokud víte, co děláte a dokážete vyladit akvárium tak, aby filtrace stíhala dostatečně odbourat biologickou zátěž. Stručně řečeno, mořské akvárium bez odpěňovače je možné provozovat, ale život s ním – obzvláště pro začátečníka, bude mnohem snažší. 

Závěr

Doufám, že jsem vás všemi výpočty neunudil a neuspal. Článek dal celkem dost mravenčí práce, ale doufám, že bude k užitku. I kdyby pomohl jen jednomu akvaristovi, mělo to smysl. Pohrávám si s myšlenkou udělat ještě jeden díl, kde bych spočítal měsíční provoz všech vzorových sestav, ale to bych předbíhal.

Na závěr bych chtěl povzbudit každého, kdo o moři uvažuje, aby se toho nebál. Není to malá investice, ale vrátí se vám v podobě nenahraditelného pohledu do kousku mořského světa – u vás doma.

Pokud se vám článek líbil, sdílejte, pište do komentářů a nezapomeňte mě sledovat na facebooku, ať vám nic neunikne.

Moři zdar!