foto © Michal Smutný

 Dle mého skromného názoru je Lysmata amboinensis nejrozšířenější krevetkou v mořské akvaristice. Nemám žádné statistiky, ale spolu s Lysmata debelius jistě zaujímá první příčky. Takové oblibě se těší díky velmi atraktivnímu vzhledu a mírné a nebojácné povaze. 

VZHLED

Dospělá krevetka může dorůstat asi 5-7cm a má dva páry dlouhých tykadel. Tělo a nohy mají světle jantarovou barvu s dvěma výraznými šarlatovými pruhy, které vedou přes celý krunýř. Mezi šarlatovými pruhy je jeden bílý, vedoucí až k ocasu, na kterém jsou bílé symetrické skvrny na šarlatovém podkladu.

POTRAVA

Krevetka pruhovaná se řadí mezi tzv. čistící krevetky. V přirozeném prostředí si zřizují čistící stanice, do kterých ryby připlavávají nechat se očistit od parazitů a odumřelé kůže. Toto chování můžeme vidět i v akváriích a je úžasné pozorovat krevetku obírající spokojenou rybku, jakoby by byla ve wellness salonu.

Lysmata Amboinensis patří mezi tzv. čistící krevetky.

iJinak podobně jako většina ostatních krevet nepohrdne jakýmkoliv krmením, které dopřáváte svým rybám, ať už mraženým, nebo sušeným. Případně sbírá rozkládající se zbytky ze dna a z útesu.

NÁROKY NA CHOV

Krevetka je mírumilovná a není nijak na chov náročná. Je vhodná i do nádrží s koráli, protože je nijak nepoškozuje – i když někdy může neohleduplně po korálech šlapat, když chytá potravu, případně vyjídá potravu přímo z korálů, což se jim také nemusí úplně líbit.

Při koupi nové krevetky je důležité dodržet delší aklimatizaci, což platí pro všechny krevetky, potažmo i ryby. Obzvláště důležité je nevystavit ji teplotnímu šoku. Někdy i změna osvětlení (z přepravního boxu do ostře osvětlené místnosti) může vést k šoku a následně úhynu krevetky.

Nutností je dostatečně zaběhnuté akvárium bez vysokých hodnot dusitanů a musí se dát pozor na těžké kovy, jako je měď. Krevetka uvítá velké množství skrýší v útesu. Ze začátku může být plachá, ale po navyknutí si na nové prostředí plachost ztrácí a nemá problém obírat ruku chovatele při krmení či údržbě.

Jedná se o zranitelného tvora, proto je potřeba s tím počítat při výběru osádky akvária, aby se nestala kořistí větších ryb. Do menších nádrží se také nedoporučuje kombinovat krevety rodu Lysmata mezi sebou.

ODCHOV

Rozmnožování v zajetí je náročné a proto krevetky pruhované nabízené v obchodech jsou odchyceny z přírody. Hlavním z důvodů náročnosti odchovu je velmi dlouhé larvální stádium, trvající přibližně 6 měsíců. Na uměle odchované krevetky pruhované si tedy ještě budeme muset počkat.

Základní informace

Latinské jménoLysmata amboinensis
Anglické označeníPacific cleaner shrimp, Skunk cleaner shrimp
České označeníKrevetka pruhovaná
DomovinaRudé moře, Indo-pacifik
Velikost v dospělosti5 – 7 cm
Délka životacca 2 roky

Péče v akváriu

Minimální velikost akvária50l
Náročnost chovusnadný
Pokročilost akvaristyPři zaběhnutém akváriu je možné doporučit ji i začátečníkům
Vhodný pro korálové akváriumano
Potravní nárokypotrava pro ryby, rozkládající se zbytky, čistění ryb od parazitů
SnášenlivostMírumilovná, ale chovat maximálně v páru, jinak se navzájem mohou napadat.

 

Na co si dát pozor?

kvalita vody

Jako většina bezobratlích je velmi citlivá na obsah dusičnanů a mědi. Je potřeba také dbát na správné hodnoti jódu, který krevetky potřebujík budování krunýře a svleku.

Úkryty

Potřebuje dostatek úkrytů, i když se jedná spíše o nebojávnou krevetku.

Zajímavosti

Rybí wellness

Lysmata amboinensis patří mezi tzv. čistící krevetky, ke kterým ryby připlouvají a nechají se čistit od parazitů a odumřelé kůže.