Vítejte u prvního dílu – doufejme – dlouhého seriálu, kde jsem si dovolil oslovit kolegy akvaristy z našich končin a požádal je, zda by byli ochotni se podělit o informace o svých nádržích. Osobně se na tuto spolupráci strašně moc těším. Doufám, že vám články přinesou nejen inspiraci, ale také vám možnost nahlédnutí pod pokličku pomůže načerpat potřebné informace pro vaši vlastní prosolenou cestu.
Chtěl bych moc a moc poděkovat všem, kteří se se mnou do tohoto projektu pustili. Pokud byste se i vy rádi zapojili, klidně mi napište a domluvíme se. Seriál nemá omezený počet dílů a budu rád, když se zapojí co nejvíce lidí. Cílem není ukazovat výstavní nádrže, i když bezpochyby některé z nich takové budou, ale spíše ukázat reálné stavy, včetně nedokonalostí a poučení se z řešení problémů. Myslím, že potom budou články opravdovým obohacením pro naši mořskou komunitu.
A teď už se pojďme podívat na první nádrž, která patří Jakubovi. Půjde o menší mořské akvárium do 100 litrů s mixem korálů a rybkami. Jakub mi poslal i krásné fotky jeho nádrže, můžete se tedy pokochat. Tak dost zdržování a pojďme se pustit do prvního rozhovoru.
Mořské akvárium – Jakub Dušek
Ahoj Jakube, co tě vedlo k založení mořského akvária a jak dlouho jsi „na palubě“?
Nyní v létě 2021 to budou přesně tři roky, co se věnuji mořské akvaristice. Ovšem o tomto koníčku jsem snil už jako malý při sledování pohádky Hledá se Nemo.
Jak bys nádrž definoval? Fish only, SPS, LPS, mix korálů apod.
V akváriu se nesnažím mít určité specifické zaměření. Je to směsice různých ryb a korálů. V nádrži chovám jak měkké koráli, tak i náročnější Acropory.
Jak bylo akvárium založeno (suché, živé kameny, mix)?
Akvárium jsem zakládal pomocí 5 kg suchých kamenů Marco Rocks a 9 kg živého písku. Tím jsem vytvořil velký prostor pro bakterie a zároveň spoustu místa pro umístění korálů.
Jak probíhal záběh? Měl jsi nějaké problémy, které jsi musel řešit?
Akvárium je možné zakládat mnoha způsoby. Já zvolil cestu přikrmování systému a dávkování bakterií. To v praxi znamená, že se do akvária první dva týdny přidávají nitrifikační bakterie a zároveň krmení. Tím nám stoupne amoniak, oxid dusičitý a bakterie se začínají množit. Jakmile nám tyto hodnoty klesnou na nulu, máme vytvořený biologický základ a můžeme přidávat první živočichy.
Jak vypadá pravidelná údržba? Co mazlík vyžaduje?
Já si u svého akvária zakládám na čistotě a preciznosti. Mořská akvaristika je koníček, který zabírá spoustu času, trpělivosti a moje akvárium není výjimkou. Krmení a čištění skel je pomalu na denní bázi. Vodu měním každých 14 dní, přičemž během výměny odkalím písek, čerpadlem či pipetou „vyfoukám“ usazeniny z útesu a vyčistím usazený detrit v zadních komorách. Jednou měsíčně vyměním aktivní uhlí a zkalibruji dávkovací čerpadla. Výtlačné a proudové čerpadlo většinou čistím jednou za dva měsíce společně s ostatní potopenou technikou.
Říkal jsi, že jako světlo používáš Al Prime HD. Jak dlouho svítíš, jaké nastavení se ti osvědčilo?
Svítím celkem 12 hodin, z toho dvě hodiny světlo nabíhá na maximální intenzitu a na konci dne světlo dvě hodiny zhasíná.
Jak řešíš proudění vody?
Používám jedno proudové čerpadlo od firmy Jebao model OW-10. Mám ho nastavený na puls mód a proud na 3500l/h. Čerpadlo mi zatím bez problému funguje již třetím rokem, ale do budoucna by se mi určitě líbil upgrade na Nero 3 od Aqua Illumination.
Testuješ pravidelně nějaké hodnoty? Jaké testy používáš?
Přiznávám, že bych měl testovat značně častěji, ale snažím se, abych alespoň jednou týdně otestoval alkalinitu, kterou držím na KH 9,5, a jednou do měsíce otestoval všechny důležité parametry. Tedy KH, Mg, Ca, NO3 a PO4. Pouze k testování fosfátů používám Hanna Checker, jinak využívám testovací sady od Salifertu.
V akváriu udržuji hodnoty: dKH 9,6 | Ca – 430 | Mg – 1480 | NO3 – 5 | PO4 – 0,03.
Akvárium ve zkratce
Stáří nádrže: 13 měsíců
Rozměry: 61 x 38 x 33 cm, 76 litrů
Umístění filtrace: V akváriu používám filtraci v zádech, tzv. All in One. Za přepážkou mám vatu, Chemi Pure Blue Nano a trochu GFO.
Osvětlení: Na akvárium mi svítí jedno AI Prime HD.
Proudová čerpadla
1x Jebao OW-10
Dávkování prvků
Do akvária dávkuji dvousložkové řešení od firmy ATI Essentials PRO pomocí dvou čerpadel od H2Ocean P1.
Použitá sůl: Red Sea Coral Pro
Výměna vody: Vodu v akváriu měním každých 14 dní.
Ryby v nádrži:
2x Amphiprion ocellaris, Nemateleotris decora, Chromis viridis, Halichoeres chrysus a Halichoeres cosmetus.
Jaké živočichy, kromě korálů, chováš?
Celkem mám šest ryb. Je to možná hodně na takto malý objem, ale ryby si nepřekáží a filtrace také stíhá. Plavou tam dva klasický Ocellarisové, Nemateleotris decora, Chromis viridis a dva kněžíci Halichoeres chrysus a Halichoeres cosmetus. V nádrži samozřejmě také musí být pořádná úklidová četa, která vypomáhá s údržbou akvária. Asi nejvýraznějším členem této skupiny je kreveta Lysmata debulius. Dále se v akváriu prochází krab poustevník a několik šneků.
Jak často krmíš a čím?
Živočichům v akváriu se snažím dopřávat různorodou stravu. Přispívá to k jejich imunitě, zbarvení a celkovému zdraví. To znamená mix různých druhů mraženého i suchého krmení. Koráli krmím jednou až dvakrát týdně pomocí Reef Roids od PolypLabu.
Řasa, sinice, dino… byly nějaké problémy? Co případně pomohlo?
Naštěstí se v akváriu žádné velké “boom” řasy či sinice neodehrávalo. Sem tam se ukáže trochu řasy na písku, ale zatím pouze zjišťuji, proč se tak děje a co to způsobuje.
Co tě na mořském hobby baví nejvíc?
Nejvíce mě na tomto hobby baví pohled na velké kusy korálů, které začínaly jako malé fragy. Je to opravdová známka toho, že se akváriu daří a dlouhodobě prosperuje.
Co tě naopak nebaví?
Co mě nebaví? Že je vždy nedostatek místa pro nové koráli… a bohužel u nano akvária to platí dvojnásob.
Jaká je tvoje nejoblíbenější ryba, korál a proč?
Na první příčce jsou určitě zoanthusy. Existuje nepřeberné množství různě zbarvených kombinací tohoto korálu, které následně v akváriu vytváří úžasnou podívanou.
Co plánuješ do budoucna?
V následujících dvou měsících mám v plánu přemístit všechen život do nového akvária, jelikož u aktuální nádrže jsem si omylem urazil pravý horní roh. Momentálně akvárium drží bez problému pohromadě, ale do budoucna bych rád pro svoji jistotu sklo vyměnil.