V dnešním díle Mořských akvárií po česku si představíme další nádrž, tentokráte s přepážkovou filtrací. I přes svoji relativně velkou litráž se její majitel rozhodl, že udělá akvárko all in one – tedy bez sumpu, nebo jiné externí filtrace. Díky rozvážnému plánování dokázal na malou plochu vměstnat vše potřebné. Je to jedna z věcí, kterou si na tomto seriálů obrovsky užívám… rozmanitost řešení a inspirace pro každého, i když zrovna nemá ideální podmínky. Tak si držte klobouky, začínáme.
Lukášovo 280 litrů s filtrací na boku
Ahoj Lukáši, díky, že si se přidal k těm, kteří jsou ochotni se podělit. Z našeho rozhovoru vyplynulo, že nádrž, o které se budeme bavit, je tvým druhým mořem. Co tě dovedlo k mořské akvaristice a jak dlouho se jí věnuješ?
Víceméně se dá říct, že myšlenka na mořské akvárium ve mně byla vždycky, ale nakonec jsem se k tomu rozhoupal v okamžiku, kdy jsem začal více hledat informace a zjistil jsem, že to není zas tak složité, jak to vždycky vypadalo. Mimochodem, u malých nádrží tomu zjednodušení hodně pomáhají výrobky jako například Chemipure Blue. Založení a udržování mořského akvária je s těmito produkty značně zjednodušené. I když samozřejmě těch úskalí je pořád hodně. No a můj krok k této druhé – větší nádrži byl potom už jen přirozenou cestou.
Pokud jde o dobu, kdy se věnuji mořské akvaristice, tak se pomalu blížím k dvouletému výročí. Není to moc, ale snažím se hltat jak novinky, tak i věci, které mají zažité dlouholetí mořští akvaristé, kteří jsou mi vzorem a pomohli mi i s návrhem nové nádrže.
Jak by si nádrž definoval, co se týká obsazení koráli?
Je to jednoznačně mix všeho. Zatím jsem se vyhýbal korálům, které se musí krmit a acroporám – po těch ale už pomalu pokukuji.
Pojďme si tedy akvárko trochu blíže představit. Rozměrově mi to vychází ná něco přes 280l, ale jako filtraci nemáš sump. Můžeš nám říci, co tě k tomu vedlo?
Rozměry celého akvária jsou 145x41x48 cm a nádrž funguje 7 měsíců. Zatím to pořád beru jako zabíhání. Sem tam se objeví nějaký nešvar, ale cca po 3-4 měsících se vše stabilizovalo a od té doby jsou to pouze drobnosti.
Od začátku jsem měl záměr udělat akvárium jako komplet, nechtěl jsem mít nic pod ním. Vedla mě k tomu nedůvěra k externím filtrům. I když sump je v tomto ohledu samozřejmě o trochu jinde, ale stejně jsem ho nechtěl. Po předchozí zkušenosti s nádrží, se kterou jsem s mořskou akvaristikou začínal, a kde jsem si vše vyzkoušel, jsem chtěl jít stejným směrem.
Ta první nádrž měla 60x35x40 cm s dodělávaným vnitřním filtrem. Výšku nádrže mám omezenou zkosením stropu, takže vyšší bohužel nepřicházela v úvahu. Zbytek rozměrů už byl omezen kovovým stolkem, který jsem měl pod mořským a sladkovodním akváriem historicky (sladkovodní jsem zrušil). Takže nyní mám interní filtr situován v boku akvária. Obsahově má asi 22 litrů vody. Což s čistým objemem akvária cca 200l vody dává ne úplně velkou volnost ve výběru komponent do filtrace. Ale akvárium tak bylo plánováno od začátku, takže jsem i předem věděl, jakou techniku musím do filtrace dostat.
Filtrace je po konzultaci s velmi zkušeným akvaristou složena postupně z vaty, molitanu (víceméně jen na srovnání plochy pod vatu), filtračního média (používám Maxspect Sphere a Sera siporax – dohromady asi 3-4kg). Následuje odpěňovač Bubble Magus C3.5 a peletkový reaktor (levná čína z Aliexpresu).
Filtraci jsme si popsali, jak bylo akvárium založeno? A jak záběh probíhal?
Do nové nádrže jsem přesunul vše z původního akvária a doplnil to mixem živého a suchého písku. K útesu jsem přidával suché kameny.
Záběh byl vlastně rovnou běh. Musím přiznat, že ani u prvního akvária jsem záběhu taky moc nedal – živý písek, trochu vody a živý kámen. Za 10 dní šli první obyvatelé. Problémy moc nebyly, řas taky moc ne. O vše se stačili postarat šneci a poustevníci. U tohoto akvária to nebylo jiné.
Jediný zásadnější problém byla sinice, která přišla kolem třetího měsíce po založení. Na to pomohlo odsávání sinice z písku a za 3 týdny byla pryč. Mám tam i nějakou řasu, ale moc to neřeším. Co jde otrhám, nic hrozného.
Pojďme si nyní řici něco o osvětlení. Vím, že sis ho vyráběl sám, co tě k tomu vědlo a jak se ti osvědčilo?
V původní nádrži jsem začínal se světlem z Aliexpresu za 700Kč. U toho jsem však vyměnil LEDky. Původní 6 x bílou a 3 x modrou jsem nahradil za 2 x10k bílou a kombinaci Blue, Royal Blue a UV. Koráli se tvářili spokojeně a po spočítání nákladů na osvětlení delší nádrže, s ohledem na omezený rozpočet, a mou lásku k bastlení, jsem šel cestou výroby světla vlastního. Jedno světlo jsem zkoušel už na nádrži starší a po doladění much jsem vyrobil druhé. Nyní používám obě na větší nádrži. Dá se říct, že složení LED je z velké části převzato z Radionů a celé je to ovládáno dvěma TC420 kontrolery. Pro mě je zásadní výhoda to, že mám volnost ve změnách konfigurace a samozřejmě v možné opravě čehokoliv.
Jinak pokud jde o nastavení, tak svítím od 7:15 do 22:30 s průběžným rozedníváním a stmíváním. Světlo jsem si nastavil pro potěchu oka a spokojenost korálů, PAR jsem nikdy neřešil.
Akvárium ve zkratce
Stáří nádrže: 7 měsíců
Rozměry: 145x41x48 cm
Umístění filtrace: Filtrace je v boku akvária. Vešlo se vše potřebné od dostatečného množství médií, odpěňovače i peletkového reaktoru.
Osvětlení: vlastní výroba
Proudové čerpadlo: Jebao CP-25
Dávkování prvků: čerpadlo Jebao Doser 3.1 – dávkuji pouze FM All For Reef.
Použitá sůl: Red Sea Salt (modrá)
Ryby v nádrži:
dva klauni, Sapínovec důstojný, Sapínek žlutoocasý, Sapínek žlutomodrý, Štětičkovec obecný, Slizoun dvoubarevný, Pomčík dvoutrnný a Bodlok plachtonoš
Další osádka: Krevetka pruhovaná, dva poustevníci a několik velkých šneků (trochus/tectus) a miliony malých.
Dalším bodem je proudění vody. Jaké čerpadlo používáš a jak jsi s ním spokojený?
I přes relativně dlouhou nádrž používám pouze jedno proudové čerpadlo – Jebao CP-25. Byl to trochu risk a počítal jsem s tím, že budu muset dokoupit druhé, ale nakonec se ukázalo, že to stačí. A stačí to s velkou rezervou – jedu na cca 20% výkonu.
Dávkuješ nějaké prvky?
Ano, dávkování prvků mi zajišťuje jednokanálové Jebao Doser 3.1. Stačí mi jeden kanál, protože dávkuji pouze FM All For Reef. Nechtěl jsem být obětí starostí o akvárium, rád nechávám věci žít vlastním životem.
Jak vypadá pravidelná údržba a testování vody?
Jednou za 4-5 dní vyměním vatu na vstupu do filtrace, a to je vše. Sem tam kouknu na pelety a dle testů jednou za 3 měsíce přidám nové. Jednou měsíčně vypláchnu nádržku odpěňovače.
Jinak 2x denně krmím ryby suchých krmivem (střídám asi 4 druhy krmení) a přibližně 2-3x do týdne rozmrazím artemii. Několikrát týdně dám něco korálům (Reef roids, Reef energy plus, AB+).
Pokud jde o testování vody, tak někdy jednou za týden, někdy jednou za měsíc testuju KH, NO3, PO4. Sem tam Ca a Mg. Spíš testuju, když se mi něco nezdá a chci doladit dávkování případně doplnění peletek. Používám testy Salifert.
Máš nějakou oblíbenou rybu, nebo korál?
Asi to beru spíše jako celek. U ryb vysloveně favorita nemám, kdyby ano, nejvíc by se mu asi blížil bodlok, protože se mnou celý den komunikuje – žebrá. Vzhledem k velikosti nádrže však počítám, že až doroste, půjde někam do většího. Zatím se zdá se spokojený a je pánem akvária. Posádka si mi parádně sedla, nejsou nijak agresivní a i v rámci krmení si nechávají navzájem krmení.
Z korálů mám nejradši Acany, Euphilie, Duncany – vše co se hýbe. Ale když se korálu daří, mám rád všechny. Nejvíc mě mrzí, že mi prostě nejdou Caulastrey tak, jak bych si představoval.
Jinak v akvárku mám i sasanku pro klauny. Možná bych si ji vůbec nepořizoval, kdybych věděl, jaké problémy s nimi mohou být. Ve starém akváriu jsem měl problém, že sasanka (cca 25 cm průměr) cestovala skoro po celém akváriu (po tom, co byla půl roku na jednom místě) a ledasco požahala. V novém akváriu jsem naopak o dvě přišel v proudovém čerpadle.
Také jsem měl celkem dlouhou dobu problém udržet Caulastreu, takže ti rozumím. Co tě na mořském hobby baví nejvíc a co tě naopak nebaví?
Jako asi všechny – baví mě sednout si večer a v klidu se kochat akváriem. No a nebaví mě výměny vody.
Máš nějaké plány do budoucna?
Určitě neplánuju s mořskou akvaristikou končit, ale zatím ani zvětšovat – není kam. Láká mě zkusit mořské koníky, tak třeba někdy časem.
Moc díky, že si se s námi podělil. Přeji ti, aby se nádrži dařilo a dělala ti i nadále radost. Je, něco, co bys na závěr vzkázal ostatním akvaristům?
Aby se při čtení požadavků na provoz mořského akvária nevzdávali a šli do toho, pokud je jim tenhle koníček blízký. Určitě ho ale nezakládejte jako „machrovinku“, protože je to prostě živý organismus a je potřeba se o něj starat odpovídajícím způsobem. Osobně starost o akvárium beru jako „life support“ právě pro ten celý ekosystém.
Rozhodně bych poradil, aby se smířili s chybami, které člověk chtě nechtě udělá a aby se nevzdali ani při řešení problémů. Všechno má řešení a zkušených lidí je na světě hodně. Osobně mi přijde, že komunita kolem mořské akvaristiky nemá problém poradit a podělit se. Je to nádherný koníček – ano, není levný, ale jaký v dnešní době je, že.
Ještě doporučuji nepodcenit plán na rozmístění korálů. Není zrovna fajn zjistit, že Gorgonie vlající v proudu je schopná zlikvidovat Euphilii, že se rozpadne na sliz. To samé mi kdysi udělal i fialový Rhodactis, jedna hlava Euphilie a Alveopora pryč. Takže plánujte s rozmyslem.
Chtěl bych moc a moc poděkovat všem, kteří se se mnou do tohoto projektu pustili. Pokud byste se i vy rádi zapojili, klidně mi napište. Seriál nemá omezený počet dílů a budu rád, když se zapojí co nejvíce lidí. Cílem není ukazovat výstavní nádrže, i když bezpochyby některé z nich takové budou, ale spíše ukázat reálné stavy, včetně nedokonalostí a poučení se z řešení problémů. Myslím, že potom budou články opravdovým obohacením pro naši mořskou komunitu.