Vítejte u dalšího dílu Mořských akvárií po česku. Dnes si představíme první z větších nádrží. Musím se přiznat, že vysoká a široká akvária toho mají hodně, co do sebe. Nejen, že poskytnou mnoho prostoru pro útes a živočichy, ale také pohled do hluboké a vysoké nádrže se nikdy neomrzí, protože je stále, co objevovat. Pojďme si tedy představit první “tisícovku”.

Markova tisícovka

Ahoj MArku, povíš nám něco o tom, jak jsi se dostal k tisícovce v obýváku?

Od mala jsem měl sladkovodní. Nejdříve 200L pak 10let 750L, kde jsem choval terčovce a neonky. Ale po těch letech to byla tak nějak nuda… nic se tam nedělo a Reef jsem chtěl vždycky mít. Finanční situace se zlepšila a tak sem si to mohl dovolit takovým tím LowCost amatérským způsobem, kde všechno studuju a zkouším si dělat sám.. ne vždy je to dobrá volba.

Jinak o moře jsem se začal zajímat cca v roce 2009, kdy jsem byl v Praze u jednoho „mořáka“ už si nepamatuju, kde to bylo .. a když jsem viděl, co všechno to znamená, tak mě to na dalších X let odradilo 😀 :D.

Jak bys svůj reef definoval? Fish only, SPS, LPS, mix korálů apod.

Kompletní MIX všeho, co se mi líbí a tak nějak trochu se k sobě hodí

Mořské akvárium - Marek Kotala

Rozhodně je velmi vkusně zařízeno! Řekněš nám ěnco o záběhu a jeho založení? Použil jsi živáky, nebo suché kameny?

Zakládal jsem suché kameny (stavba a lepení útesu na sucho) s tím, že sem v prvních týdnech přidal ještě ca 10% živých.

Jak dloho to celé trvalo? Přeci jen takový obr založený na většině suchých kamenů… měl jsi nějaké problémy, které jsi musel řešit?

Po prvotním záběhu se klasicky objevily řasy, pak ještě více řas (hnědé, zelené atd…). Pak červená sinice, takže všechno :-). A celé to trvalo ca ½ roku, ale s tím, že už po 14 dnech sem tam napral nějaký život 😀 😀

Tvůj sump má litráž hlavní nádrže mnoha z nás. Co v něm všechno máš? jakou další techniku najdeme u tebe pod nádrží?

Zde bych chtěl poznamenat, že dnes bych si sump udělal jinak, ale kdo ne 😊. Nicméně nyní jedu takto:

V první komoře filtru mám pár kamenů a řasu, na kterou svítím světlem. Komora na to nebyla přizpůsobena a byly tam ponožky. Ty nebrat, fakt si nedávejte jako předfiltr ponožky jsou k ničemu… tak sem tam naházel kameny a řasu.
Do druhé komory, která má být jen přepadová pro BubbleTrap, jsem nacpal hrubý molitan (jen aby mi to tu řasu nevyplavovalo dále) a pod molitanem mám umístěné sorbenty. Konkrétně: PhosOut, SiliCarbon, No3Export Cube – napuštěné anaerobními bakteriemi.
Třetí komora je největší. V té je umístěn RollerMat, do kterého vede jedna z pěti přepadových trubek. Dále odpěňovač a fluidní filtr, který je naplněn Bio peletkama.
Čtvrtá komora je pro návratové čerpadlo a mám tam také umístěn velký fluidní filtr, ve kterém mám Matrix… po x měsících zkoušení si ale myslím, že je to k prdu a půjde pryč :D.

Dále z techniky používám klimatizaci TECO500, kterou chci vyměnit za TECO 2000 a UV lampu.

Mořské akvárium - Marek Kotala

JAK ŘEŠÍŠ OSVĚTLENÍ NÁDRŽE? VÍM, ŽE JSI MĚL DŘÍVE ČÍNU, NYNÍ JSI TO VYMĚNIL ZA ORPHEK. JAK SE TI TO OSVĚDČILO?

Tak to je jedno velké „nevím“ :D. Ano, nejdříve sem měl číny.. ovládání a nastavení super, ale je pravda že síla těch světel nebylo ono. Nicméně po půl ročním nastavování jsem tak nějak dosáhl úspěchu. Ale pak jsem dostal doporučení na Orpheky. Což o to světla pěkná, svítivost luxusní, krom toho, že to nemá skoro žádný rozptyl světla a aplikace stojí za prd. Jako ale fakt! Kdybych věděl že ta apka a nastavení je nepoužitelné, nikdy bych je nekoupil. Nedá se to nastavit jinak než přes APP a to je problém. Nicméně nyní to mám nastaveno takto:

V 8 ráno začnu modrým světlem, aby se akva pomalu probudilo. Od 10 do 12 hodin se výkon zvýší na 70% výkonu světel pro všechny „šavle“, tedy světelná spektra. Na 70% to vydrží do 16 hodin, kdy se intenzita cca do 19 hodin snižuje. Pak do 22 hodin svítím jen lehce modrým světlem .. 😊

Orphek nastavení světla

Nastavení Orphek osvětlení. foto © Marek Kotala

Akvárium ve zkratce

Stáří nádrže: 1,5 roku

Rozměry: 150x80x90cm (DxŠxV) – z toho má 10cm přepad po celé šířce (Teď mi tam žijou narození Claudernáci :D). Tedy vnitřní prostor akva je 140x80x90cm.  Celkově přibližně 1000 litrů.

Umístění filtrace: sump s rozměry 90x75x55 (DxŠxV). Z toho cca 100L jen pro RO vodu na doplňování odparu (25x90x55).

Osvětlení: teď asi půl roku mám Orphek Atlantic V4

Proudová čerpadla
2x Jebao SCP-180 a 1x Jebao SOW-20

Dávkování prvků
Domácí míchaný balling (KH+, Ca+, FreeSalt), BactoBlend, G&C Booster

Použitá sůl: Reef Crystals

Výměna vody: dříve jsem měnil vodu cca 1x týdně , 10% objemu akvária. Nyní asi 1x  za14 dnů 10% objemu.

Ryby v nádrži:
2x Amphiprion Frenatus (Klaun)
2x Chrysiptera hemicyanea (Sapín)
1x Escenius Bicolor
1x Zebrasoma Flavescena
1x Synchiropus Stellatus
1x Synchiropus Splendi
4x Pterapogon Kauderni (+6ks co se mi vytřeli a žijou v přepadu :D)
1x Pomacanthurus Hepatus
1x Zebrasoma Veliferum
9x Chromis viridis
1x Ctenocheatus Tominensis
1x Acanthurus Leucosternon
1x Ostracion Cubicus
1x Zebrasoma Xanturum
1x Canthigaster
1x Eacenius Midas Blenny
2x Pseudanthias Smithvanizi
1x Naso Literatus
2x Hlaváč dívčí
2x Pseudoanthias Squamipinnis

Další osádka:
2x Conomure
4x Lysmata Wundermani
2x TurboSnail
2x Mespilia Globulus (red + blue)
1x Ophiolepsis superba
3x Lysmata Amboinensis
2x Fromia Star (ruzne barvy)
1x Hadice
3x Rournatec
2x Hvezdice Laevigata

říká se, že čím větší nádrž, tím méně je s ní práce. Já si to úplně nemyslím, ale Jak vypadá pravidelná údržba tvojí tisícovky?

Každý den ráno kouknout jestli všechno funguje, točí se jak má, dávkuje se jak má, ryby jsou zdravé, koráli taky.. a prostě má to celé chuť žít 😊. Občas dumám nad nějakým korálem, proč je zrovna tenhle zatažený apod. ale v MIX reefu se nedá vyhovět všem. Chce to více času, než rok či dva, aby si člověk došel pro to, co mu bude fungovat a bude se mu líbit.

A podle potřeby se do toho člověk vrtá – vyčistit sump (1x za 2 až 3 dny) – odpěňovač a další prvky, otřít sklo (co druhý den). O víkendu nebo 1x za 14 dní dělám větší úklid, který zahrnuje namíchání doplňkových prvků, doplnění RO vody do zásobníku, změření hodnot (pokud se mi to nezdá měřím dříve). Pak 1 x za 14dnů nebo i 3 týdny, podle času, vyměním 10% vody, prohrábnu písek, ofouknu skály.

Musím se na to zeptat. Prozradíš nám, jak u akvária s výškou 90cm řešíš údržbu, jako odkalování dna, úpravu korálů apod 🙂 ?

Jak čistím 90cm výšky 😃 no dost blbě… odkalování je v pohodě, to máš na hadici koncovku a tak nějak tam dosáhneš, ale když chceš něco nalepit na dně někde na skále tak se musíš potopit 😃 a nebo dobře zacházet s delšíma kleštěma 😃, to je pak docela na nervy, když ti to po několikáté spadne.. a ty se musíš potopit vícekrát než na dovolené u moře 😃.

Mořské akvárium - Marek Kotala

Někdy se přijedu podívat, jak se potápíš :-). Další otázka: jak často, a co ve vodě testuješ?

Testuju tak nějak nepravidelně… KH, Ca, Mg (občas), Salinitu, Po4, No3. Ze začátku jsem myslel že toho budu testovat mnohem více, ale teď si udělám jednou za 14dnů tohle kolečko a stačí to.

V nádrži máš úctyhodný počet ryb a živočichů vůbec. čím a jak často je krmíš?

Krmím jednou až dvakrát denně. Mražené krmivo, kdy si dělám mix, který nechám zamrazit (Artemie + Mysis + Krill) občas to proložím nějakým suchým a řasou pro bodloky.

Zmínil jsi, že při záběhu jsi měl problém s řasami a sinicemi. Jak je to nyní?

😀 sinice neustále… chvíli více, chvíli méně. Vždy mi pomohlo ubrat lehce na osvětlení, potom zvýšení dávkování BioPellet (pomáhají s redukcí NO3), vyměna sorbentů jako PhosOut na odstranění PO4 a dávkování anaerobních bakterií pro podporu biologické filtrace. Tedy celkově snížení dusíkatých látek a fosforečnanů.

Co tě na mořském hobby baví nejvíc?

To šplouchání mořské vody, ta vůně moře/oceánu když přijdu do pokoje (někdy to cítit nejde, ale když se nakloním nad akva tak vždycky 😊). To mi navodí takový ten pocit, jako bych byl někde na pláži. Čas od času si jen lehnu na gauč a koukám do „moře“ desítky minut a relaxuju… pořád se tam něco děje.

Je něco, co tě naopak nebaví?

Myslel jsem si, že to bude méně práce 😀 😀 .. u sladkovodního akvária natáhneš hadici, vyměníš vodu a čau :D, ale tady je to pořád něco… i když se snažím mít co nejvíce věcí automatických (rollermat, dopňování odparu, klimatizaci co topí i chladí,). Pořád je kolem toho nějaké běhání 😀

Máš oblíbenou rybu nebo korál?

Z ryb je to „zlatý Bitcoinek“ 😀 – Zebrasoma Flavescense. je to nádherně žlutá ryba která v akvárku září a pořád něco vymýšlí, ale samozřejmě bez ostatních jako „Dory“ apod. by to nešlo.

V korálech se zatím moc nevyznám a nakupuju stylem „ta červená, ta se mi líbí, co to je a kolik to stojí“ :D. Ale chtěl bych mít akva porostlé barevnými koloniemi Zoanthusů. Nicméně nejhezčí je stejně Euphyllia Glabrescens – jak se vlní ve vlnách a fosforeskuje. Je prostě boží 😊

Mořské akvárium - Marek Kotala

Spoustu akvaristů má nějaké plány na zvětšení akvária. Ty už velkou nádrž máš, ale budeš taky zvětšovat?

Zatím ne 😀 .. chci to dostat do absolutní pohody a barevnosti, ať je to prostě „wow“ 😊, a ať tomu co nejvíce rozumím. Původně bylo v plánu 3 tisíce litrů, ale žena mi zakázala zazdít okno v obýváku, aby se tam to akvárko vešlo,… tak třeba ji ještě někdy v budoucnu přesvědčím 😀

Moc díky, že si se s námi podělil. Přeji ti ať se ti ve vše daří a vše prosperuje! Chtěl bys něco vzkázat dalším akvaristům?

Důležitá je trpělivost, studium a nikdy se nevzdávat. Každý problém má příčinu a tu je potřeba hledat. Neřešit problém, ale příčinu a pak je to v pohodě. Několikrát jsem s tím chtěl seknout, jak sem měl řasy všude, pak sinice všude, pak mi začali odcházet koráli atd… vždy se situace vyřešila po tom, co jsem si dal několik panáků Jamesona a začal více studovat problematiku, zopakoval si začátky, klidně několikrát dokola. Proč měřím Kh, co je Ca, na co je v akvárku NO3 atd atd… a on to vesmír nějak udělá aby to fungovalo 😊. A samozřejmě sbírám rady od zkušenějších mořáků. Ale zároveň se jimi slepě neřídím. Je potřeba to vyzkoušet ve svém Reef systému a pak upravit podle potřeby. Každému funguje něco jiného a musí si na tu svou rovnováhu v reefu přijít sám.

Na závěr dodám, že pokud by někdo měl zájem, může se na Markovo akvárko podívat online 24/7 na tomto odkaze www.akvareef.cz

Chtěl bych moc a moc poděkovat všem, kteří se se mnou do tohoto projektu pustili. Pokud byste se i vy rádi zapojili, klidně mi napište. Seriál nemá omezený počet dílů a budu rád, když se zapojí co nejvíce lidí. Cílem není ukazovat výstavní nádrže, i když bezpochyby některé z nich takové budou, ale spíše ukázat reálné stavy, včetně nedokonalostí a poučení se z řešení problémů. Myslím, že potom budou články opravdovým obohacením pro naši mořskou komunitu.