V seriálu Mořská akvária po česku se setkáme s poměrně neznámými nádržemi a potom i s těmi, o kterých bylo napsáno již mnoho a jsou obdivované již dlouho dobu. Mezi ty, ve druhé skupině, jednoznačně patří mořské akvárium – vlastně již dvě – Petra Švece, známého pod přezdívkou Švíco. Mám velkou radost, že se rozhodl se s námi podělit o svoje zkušenosti a že jsme mohli společně sepsat následující článek. 

Švícův reef

Ahoj Petře, tvoje nádrž je něco jako legenda, asi nebude moc mořáků, co ji nezná. Jak dlouho se věnuješ moři a jak si k němu přišel?

Já jsem od útlého věku musel mít nějakou sklenici nebo malou nádrž s rybou… s tím jsem se prakticky narodil (asi vrozená vada 😊). Takže to byla jen otázka času a vývoje, než jsem se k moři dopracoval… vzpomínám si na moje začátky s nano akvárii. Někdy před 10-11 lety, kdy jsem vzbuzoval docela čilý rozruch na fóru reef.sk (bohudík za něj, v podstatě vše, co nyní potřebuji, jsem se tam nějak naučil). Tam odsud mě asi hodně lidí zná a možná i četli moje vláko „reef by švíco“. Nechá se tam vcelku dobře vyčíst to, že moře jde dělat i trochu jinak a rozhodně to nemusí znamenat mít diplom z chemie a doma malý velín, podobný jaderné elektrárně.

Ano, také jsem si ve tvém vláknu pročítal. Většinou se nyní ptám na zaměření nádrže. U tebe to bude asi vcelku jasné.

Já jsem se postupem času chtěl jednoznačně vyprofilovat do nějaké kategorie korálů… a jelikož se mi vždycky líbilo to, jak se někteří koráli pohybují v proudu vody, tak jsem jednoznačně začal tíhnout k měkkým (soft) korálům. Souvisí to taky s tím, což už jsem naznačil, že mám rád jednoduchost. A měkoušové k tomu sedí přímo dokonale. Mají velmi nízké nároky na životní podmínky a přitom dokáží mít až dechberoucí tvary, barvy a pohyb. Navíc není úplně jednoduché dát dohromady kolekci nevšedních forem. Takže mě baví vyhledávat raritky a případně si je vyměňovat s kolegy a sledovat, čemu se daří apod.. Měkoušové navíc většinou dobře rostou. Ale je ale fakt, že většinou funguje zákon schválnosti a ty nejhezčí chlapíci rostou nejpomaleji 😊.

foto © Švíco

Vraťme se v čase a pověz nám něco o tom, jak byla nádrž založena a jak probíhal záběh. Jak je to vlastně dlouho, co jsi ji zakládal?

Nádrž jede asi šestým rokem… některé koráli a ryby jsem však přendával z již fungujících nano nádržek, které jsem vlastnil před ní. Takže leccos z posádky nádrže je mnohem starší. 

Zakládal jsem ji komplet s živým. To znamená živé kameny od kolegů akvaristů a částečně ze zrušených nádrží + živý písek a většina živé vody (opět porůznu od kolegů). Z toho vyplívá i to, že se záběh v pravém slova smyslu nekonal, jen ustálení parametrů. Filtrační média jsem již měl zaběhlá s předchozích nádrží, takže to běželo prakticky hned… maximálně se udělal lehký povlak na písku a pak zmizel…

Tvoje akvárium je asi nejvíce známé tím, že nemáš klasickou filtraci, ale používáš kanystrové filtry. Můžeš nám tvůj způsob filtrace trochu přiblížit?

Snažím se o jednoduchost, takže filtrace je založená primárně na vlastním útesu, pak na filtrační schopnosti obřích kolonií měkkých korálů a pak také na těch kanystrových filtrech. Kanystry jsou dva. Jeden funguje jako podpora biologické filtrace (jsou v něm živé / oživené kameny a také sera siporax) a druhý je čistě na sorbční média typu zeolit, phosex, silicarbon. Poměr a množství řeším dle aktuální potřeby.

Takže shrnu to takto – filtruje celý útes, filtrují koráli, filtruje odpěňovač (Tunze 9004 DC) a filtrují kanystry. Hlavně ty kanystry mají skimmerové sání z hladiny, takže pomáhají držet hladinu nádrže čistou (obdoba přepadu). 

Druhou věcí, která na tvé nádrži každého zaujme jsou světla. A to nejen barvy, které produkují, ale i jejich vzhled.

Světlo je samostatnou kapitolou. Máš pravdu, že většina lidí zná moje nádrže mimo jiné díky kulovitým stínítkům, ve kterých vlastní moduly světel jsou. Jedná se o hliníkové lustry, do kterých jsem naládoval moduly dle svého výběru. Moduly se skládají z tištěného spoje osazeného diodami CREE 3W v počtu 11ks na modul. Tištěné spoje jsou přilepené teplovodivým lepidlem na hliníkový chladič s ventilátorem.

Světelné spektrum jsem odladil na předchozí generaci světel, které měly možnost výměny čipů. Takže mám světla vyladěná na mé oko a hlavně vyladěná tak, aby podporovala zbarvení měkkých korálů. Není tajemstvím, že nepoužívám ani jednu jedinou bílou LED. Navíc používám červené ledky, které dodávají měkkým korálům dokonale růžovou barvu.

Jinak jsou světla primitivní. Nejde u nich nastavit nic… takže jedou na spínacích hodinách. Svítit začínám ráno v 8 a končíme v 10 večer. Zatím si nikdo nestěžoval 😊.

Akvárium ve zkratce

Stáří nádrže: v současném stavu asi 6 roků

Rozměry: 140 x 35 x 43 cm (200l)

Specifika filtrace: korálový útes a kanystrové filtry. 

Osvětlení: vlastní výroba

Proudová čerpadla: Jebao RW-8 a RW4

Dávkování prvků: Žádné

Použitá sůl: Tropic marine

Zvířena v nádrži:
Párek klaunů
Zebrasoma flavescens
Gramma loreto
Centropyge bicolor
pak nějaký labroides, hranobřich, slizoun, sapínek…
ježovka Mesplilia globulus

Detail modulu LED osvětlení. foto © Švíco

Zůstaňme ještě u techniky, co proudění vody? 

Proudění obstarávají dvě proudová čerpadla Jebao (lidově jebátka), jedno RW-8 a jedno RW-4. Jsou nastavená tak, aby se jejich proud vzájemně promíchal a vytvořily společně dokonalý proud, který rozpohybuje veškerý objem nádrže a ladně pohupuje koráli.

Dobře, popsali jsme si nádrž i techniku. Jak se to s pravidelnou údržbou? Co mazlík vyžaduje?

Naštěstí mazlík moc nevyžaduje… ještě se mi nestalo, že by po mně něco chtěl 😊. Ale jelikož mám oči a pozoruji jej prakticky denně, tak vidím, zda se všemu daří, nebo to něco chce. Ale jak jsem již psal, koráli jsou nenároční, takže se spokojí s nějakým tím rybím bobkem a světlem.

Největší péči věnuji krmení ryb a čištění skel. Krmím prakticky obden (z lenosti). Když dělají ryby hodně akrobatických kousků, aby upoutaly mojí pozornost, tak se někdy slituji a dostanou častěji. Jelikož mám dvě sekačky / bodloky, tak krmím hodně sušenou NORI řasou a špenátem. Dále používám široký výběr mraženého krmiva – artemii, kryll, mušle, mysis… takovou tu klasiku. Snažím se jim to míchat, aby to bylo pestré.

Jinak skla čistím tak každé tři dny a větší údržbu, včetně vyčištění techniky, dělám tak jednou za 4 až 6 měsíců. No a jednou za dva týdny doleju tak 2 l odparu – ručně. Nutnost doplnit vodu poznám podle hučení interního odpěňovače, kterému se změní hladina 😊. Nemusím ho doplňovat častěji, protože mám krycí skla.

Krycí skla nejsou u moře úplně běžná. Nerosí se ti, nebrání světlu?

Voda se samozřejmě sráží zespoda na skle… a kape zase zpět. Ale jak se skla během dne ohřejí od světel, tak se pod světly kapky nedělají, takže světlu nebrání. Ani žádné velké usazeniny na skle nejsou. Nějaká negativa nepozoruji.

S měkkými koráli to asi nebude tak nutné, ale testuješ nějaké hodnoty vody?

Jediné, co testuji je hustota… a to tak jednou za uherák (za rok?). Když se mi něco nezdá. Na zbytek nemám vybavení a ani to vlastně nepotřebuji. Spíš si dávám pozor na vodu z RO, u které samozřejmě měřím vodivost.

foto © Švíco

Dávkování prvků? 

Tak to je proti mému mořskému přesvědčení. Já se vlastně snažím dělat všechno tou nejjednodušší cestou (pro mě). Takže jediná možnost, jak dostat do nádrže svěží vítr v podobě nových prvků je výměna části vody. Ale i tu poslední dobou flákám a tuším, že od poslední výměny uběhlo už skoro půl roku 😊.

Jakou používáš sůl?

Sůl jsem dlouhé roky používal Red Sea Coral PRO, ale protože je to sůl přírodní a začal jsem se čím dál častěji potýkat s velkým množstvím nečistot v čerstvě namíchané vodě, tak jsem asi před dvěma lety přešel na Tropic Marine, která je syntetická, a spokojenost. 

foto © Švíco

Už jsme se dozvěděli, že jsi se zaměřuješ na měkké koráli. Jaké máš ostatní živočichy? 

Tak rybí osádka se průběžně různě vyvíjela a nabalovala, asi jako u každého mořáka. Nesmí chybět párek klaunů, samozřejmě Dory a žlutá placka (Zebrasoma). Dále se mi strašně líbí barevně půlené ryby, takže mi tu plave Gramma loreto a Centropyge bicolor, pak nějaký Labroides, hranobřich, slizoun, sapínek.

Z ostatních bych zmínil především ježovku Mespilia globulus, která je úžasný pracant a čistí útes od řasy. Ta moje má zvláštní zdobení. Když jsem si jí pořídil tak 4 roky nazpět, tak si na bodliny umístila kousek mořské houby. Tu na sobě udržela dodnes a vytvarovala jí postupným přirůstáním a natahováním jako klobouk. Takže ježovka dneska již není pod houbou prakticky vidět. 

Máš nějakou oblíbenou rybu?

Miluju samozřejmě bodloky, to jsou úžasné ryby. Pak mě naprosto okouzlují veškeré box fish (ostracion apod.) a čtverzubci… ale nikdy se mi nepodařilo (kromě hranobřicha) udržet nějakou „krabičku“ déle než pár měsíců. Tak už to ani nezkouším.

Z popisu výše to vypadá, že nádrž funguje vlastně sama a nemáš žádné problémy k řešení. Nebo je něco s čím musíš bojovat?

Občas bojuji s rozsivkami. Většinou je to pro mě signál, že je problém s kvalitou vstupní vody a že je potřeba vyměnit silicarbon za RO. Ale snažím se tomu předcházet… Občas se udělá nějaký lehký povlak na písku, ale vcelku mě to nechává klidným. Většinou je to známka toho, že mám už malé proudění v nádrži a měl bych vyčistit proudová čerpadla 😊.

Blížíme se k závěru. Kdybys měl říci, co tě na mořské akvaristice baví a co třeba méně, co by to bylo?

Baví mě ta rozmanitost. Příroda je neskutečná čarodějka. Já miluju detaily a moře je jich plné. Je to živý organismus. Vždycky jenom valím oči, když objevím zase nějaký nový barevný korál a mám obrovskou radost, když jej namnožím a pošlu zase k někomu dalšímu, výměnou za něco jiného. Baví mě ten pohled do nádrže, je to neskutečně uklidňující. Teda pokud nejsou hladové ryby, to se na to moc klidně koukat nedá, je to jak cirkus.

Trochu mě nebaví věci, které jsou rutinou a musí se pořád dělat dokola… takže taková ta běžná čisticí a údržbová činnost. Taky to trochu začínám flákat, ale naštěstí se to měkoušům spíše líbí. 

 

Vím, že máš ještě jednu nádrž, která funguje asi velmi podobně. Máš ještě nějaké další plány do budoucna?

Do budoucna plánuji zvětšení nádrže někam ke 400-500l. Hlavně kvůli rybám. I když je fakt, že měkoušové už taky lezou ven z vody. Doslova!

Ještě jednou moc děkuji, že ses s námi podělil. Přeji ti, ať se ti zvětšení nádrže podaří. Je něco, co bys chtěl vzkázat ostatním mořákům, nebo těm, kteří si s myšlenou na vlastní moře pohrávají?

Studujte, dejte do toho i kus vlastního rozumu a srdce! A půjde to. Hlavní je vydržet, nedělat unáhlené kroky a vážit si života ať je v nádrži v jakékoliv formě. A pak důležitá věc – budete to mít vždycky takové, jaké si to uděláte 😊.

Porovnání růstu v nádrži v rozmezí 8 měsíců. foto © Švíco