V dnešním díle seriálu, Mořská akvária po česku, oslavíme jeden rok od založení nádrže Tomáše Bílka. Je to skoro tisícovka od Red Sea s překrásnými rybami a korálnatci. Mně osobně se moc líbí sestavení útesu, který nejen poskytuje dostatek prostoru pro další rozšíření sbírky korálů, ale také nabízí spoustu úkrytů a průplavů pro rybí osádku.

Red Sea Reefer – mix reef

Ahoj Tomáši, pro začátek nám řekni, jak si se dostal k mořské akvaristice?

Mořské akvárium jsem si plánoval domů pořídit nějakých 10 let. Znám podmořský svět z potápění v Egyptě a můj kamarád je Pepa Tuček kterého znám 14 let právě ze společného potápění v Egyptě na safari. Pepu není třeba představovat, takže jsem to řešil ze začátku hlavně s ním.

O mořské akvaristice jsem do srpna 2019 nevěděl nic, jen to, že se mi akvária libí. Potom jsem ke svým 40. narozeninám dostal od kolegů z práce „základ“ moře – tedy předělané sladké akvárko na moře. Potom jsem se rok učil, než jsem získal nějaké vědomosti a znalosti a pustil se do velkého akva. Současná nádrž je mixem korálů. Převažuje SPS a LPS, plus pár měkkých. 

Red Sea Reefer 3XL 900 foto © Tomáš Bílek

Jak jsi nádrž zakládal a musel jsi řešit nějaké problémy?

Akvárium jsem zakládal komplet s živými kameny plus “živou vodou”. Prvních 6 týdnů jsem nad nádrží vůbec nesvítil. Po 5 týdnech od založení jsem zapnul odpěňovač. Záběh a provoz probíhá více méně bez problémů. Na začátku se objevila trochu řasa, ale sama zmizela. Sinici jsem měl lehce na začátku na písku, sem tam pak kousků skelné sasanky – Aiptasia. Na tu používám přípravek od Red Sea. Nyní tam mám bublinkatou řasu. Tu zatím neřeším – čekám zda nezmizí.

Na bublinkovou řasu je skvělý králíčkovec, ale uvidíš, třeba ti sama zmizí. POjďme se mrknou do zákulisí. jak probíhá pravidelná udržba a jak máš sestavenou filtraci?

V sumpu pod nádrží mám pásový filtr – Clarisea SK 5000, punčochy s RowaPhosem, aktivním uhlím a silikarbonem. Dále fluidní filtr s biopeletami, odpěňovač Nyos Quantum 300.

Před výtlačným čerpadlem mám ještě mechanickou filtraci. Používám také UV Lampu Deltec 80W, a Ozon C150. Doplňování odparu řeším pomocí Tunze doplňování. 

A údržba?

Každý den: dávkování prvků, mytí odpěňovače, doplňování vody do zásobníku na odpar, pak krmení. Krmím 2x denně granulemi. 
Každé tři dny: čištění skel, vyprání filtru na hrubé nečistoty před výtlačným čerpadlem, výroba osmozy. Krmení mraženým a krmení korálů.
Každý víkend: údržba techniky, rolleru, proudových čerpadel a výměna vody. Vodu měním každý týden maximálně každé dva týdny a to cca 15% vody.

Pro akvaristu (aspoň já to tak mám) je velmi zajímavý nejen pohled do nádrže, ale také do filtrace. foto © Tomáš Bílek

Akvárium ve zkratce

Stáří nádrže: 1 rok, od 10. prosince 2020

Rozměry: 200x65x65cm – set Red Sea Reefer 3XL 900 

Umístění filtrace: Sump pod akváriem

Použité světlo: 3x Ecotech Radion XR30 G5 PRO. Používám upravené výchozí AB+ nastavení a svitím s pomalým náběhem od 8 do 20hod.

Proudová čerpadla: 2x Red Sea Reef wave 45

Dávkování prvků: KH, Ca, Mg, RS A,B,C,D, Reef energy, No3Pox4 

Použitá sůl: Red Sea Salt

Ryby v nádrži:
Naso elegans, Acanthurus Lineatus, Zebrasoma Flavescence, Zebrasoma xanthurum, Siganus Vulpinus, Aracanthurus Leucosternon, Paracanthurus Hepatus, Scarus Quoyův, Pterapogon cauderni, Sapin – Chromis, 2x Amphirion clarki, 6x Anthias Evansi, 8x Anthias Squamipinnis, 2x Lysmata amboinensis, Sinchiropus splendidus, Diodon holocanthus.

Další osádka:
Spousta korálů 🙂

Testuješ pravidelně nějaké parametry? Jakými testy?

Ano, testuji PO3 a NO3 pomocí Hanna checkeru. Dále KH a Ca. Na ty používám testy od Red Sea. Salinitu kontroluji hustoměrem a nepravidelně ještě testuji magnesium.

Dá se říct, že tě na moři něco nejvíc baví, nebo naopak nebaví?

Baví mě ryby a krásní koráli. Nejradši mám Leucosternona, kvůli kterému jsem si pořizoval větší akvárium.

Naopak mě nebaví neúspěch, když něco odejde. A pak, že to je nekonečný zdroj výdajů – Za rok cca komplet 600 tis.

Leucosternon je krásná ryba a sen mnoha akvaristů. No a my Jsme na konci našeho povídání. Máš nějaké plány do budoucna? Nebo chtěl bys něco vzkázat ostatním akvaristům?

Do budoucna už neplánuji žádné další ryby, ale rád bych se poohlídnul po nějakých raritních korálech.

Jinak bych chtěl všem vzkázat, aby hlavně vydrželi a nevzdávali to po pár neúspěších. Hrozně důležitá je trpělivost a nic neuspěchat. A také stále se učit. 

Na zdravé, vybarvené koráli se pohled neomrzí. foto © Tomáš Bílek

Chtěl bych moc a moc poděkovat všem, kteří se se mnou do tohoto projektu pustili. Pokud byste se i vy rádi zapojili, klidně mi napište. Seriál nemá omezený počet dílů a budu rád, když se zapojí co nejvíce lidí. Cílem není ukazovat výstavní nádrže, i když bezpochyby některé z nich takové budou, ale spíše ukázat reálné stavy, včetně nedokonalostí a poučení se z řešení problémů. Myslím, že potom budou články opravdovým obohacením pro naši mořskou komunitu.