V dnešním díle si představíme o něco větší nádrž, kterou opečovává Václav Jareš. Je to krásný reef, který bují životem. Jako bonus mi Vašek poslal luxusní dokumentaci vývoje nádrže od založení až po dnešní stav. Najdete ji na konci článku, ale nepřeskakovat! V rozhovoru je rozhodně mnoho užitečných informací.
Chtěl bych moc a moc poděkovat všem, kteří se se mnou do tohoto projektu pustili. Pokud byste se i vy rádi zapojili, klidně mi napište. Seriál nemá omezený počet dílů a budu rád, když se zapojí co nejvíce lidí. Cílem není ukazovat výstavní nádrže, i když bezpochyby některé z nich takové budou, ale spíše ukázat reálné stavy, včetně nedokonalostí a poučení se z řešení problémů. Myslím, že potom budou články opravdovým obohacením pro naši mořskou komunitu.
Vaškův reef
Ahoj, na úvod se zeptám, jak si se dostal k mořské akvaristice?
Po vyzkoušení mnoha druhů sladkovodních akvárií jsem si řekl, že zkusím malý nenáročný reef, ale nečekal jsem, že mě to tolik chytne. Netrvalo to dlouho a vzniklo toto akvárium jako můj druhý reef.
Jak bys svůj reef definoval? Fish only, SPS, LPS, mix korálů apod.
SPS / LPS mix, začínal jsem v menším akváriu a s měkkými koráli, abych si moře osahal, ale nutnost častých zásahů (zástřihů) měkkých korálů mě dovedlo k tvrdým. Chybějící pohyb měkkých korálů lze nahradit LPS, SPS ve vyšších částech útesu dodají barvy. V akváriu je kolem 60 druhů korálů.
Jak bylo akvárium založeno (suché, živé kameny, mix)?
První malý reef jsem zakládal komplet ze živého a bylo to zcela bez problémů, v případě této nádrže jsem použil 20 kg nových suchých kamenů (CaribSea Base Rock) a 8 kg živých. Start byl o poznání pomalejší, takový zlom, kdy jsem viděl, že se SPS korálům začíná dařit, nastal cca 7 měsíců od založení. Ani u jednoho akvária jsem při záběhu, ani nikdy jindy, nepoužil žádné bakterie.
Jak probíhal záběh? Měl jsi nějaké problémy, které jsi musel řešit?
Záběh byl celkem standardní, díky živým kamenům jsem nemusel řešit nitrifikaci, která fungovala hned od napuštění. Dělám to tak, že „prázdné“ akvárium krmím trochu mraženým (jsou tam červi, hadice atd.) a jak vidím, že roste NO3, tak vím, že mohu začít nasazovat ryby a první méně náročné LPS. Ale kolem 5. až 6. měsíce od založení se objevila sinice a držela skoro 2 měsíce. Řešil jsem ji zvýšením čistoty, odsáváním ze dna (1x týdně) a pravidelným ofukováním útesu. Poslední ránu jsem jí zasadil nasazením 2 ks Conomurex (Strombus) luhuanus.
Máš zajímavě řešenou filtraci, se sumpem vedle hlavní nádrže. Povíš nám, co v ní všechno je?
Ano, sump vedle akvária, hladiny jsou na stejné úrovni. Objem sumpu je cca 60 l, jsou tam 3 komory, první pro chaeto, druhá pro odpěňovač a poslední pro návratové čerpadlo. Největší je komora pro chaeto a má cca 30 l.
Jak vypadá pravidelná údržba? Co taková nádrž vyžaduje?
3x denně krmení, 1-2x týdně krmení LPS korálů. Jednou za 2 týdny výměna vody spojená s odkalením sumpu, propláchnutím a redukcí chaeta. Celá operace mi zabere asi hodinu, do hlavní nádrže se snažím vůbec nezasahovat (pokud možno tam vůbec nestrkat ruce).
Vím, že sis osvětlení vyráběl sám. Řekneš nám něco o něm?
Ano, je to vlastní výroba. Má 6 clusterů po 19 LED čipech, celkem 24x XT-E royal blue, 24x XP-E blue, 24x XT-E 6500k white, 6x XT-E 3500k white, 12x 410-420nm violet, 12x 395-400nm violet, 6x 660nm red, 6x 520-530nm green. Celkem tedy 114 čipů, řízeno TC420, napájeno zdrojem HLG-320H-48 a 10xLDD, pro XT-E čipy 1000H, pro ostatní 700H. Čipy jsou na chladiči s ventilátory. Chladič je zavěšený na konzolích cca 20 cm nad hladinou. Pro řasu ve filtru pak mám 10x 660nm red, 2x royal blue, 2x 420nm violet, 2x cool white.
Tomu říkám podrobný popis! Jak dlouho svítíš?
Svítím 12 h denně, z toho 2 h rozednívání, kdy 1 h svítí jen modré čipy a večer 1 h stmívání. Při výrobě světla jsem se hodně inspiroval Radiony G4 a snažím se simulovat jejich oblíbený režim AB+.
Akvárium ve zkratce
Stáří nádrže: 20 měsíců
Rozměry: 130x50x45 (dxšxv) = 292,5l, čistý objem 290l (měřeno při napouštění)
Umístění filtrace: Sump vedle akvária.
Osvětlení: vlastní výroba
Proudová čerpadla
2x Tunze 6095
Dávkování prvků
Balling original, pro kalkulace používám Android aplikaci Aqua Calculator. Do soli bez NaCl přidávám Mg.
Použitá sůl: Tropic marine Pro Reef
Výměna vody: měním 10% vody jednou za 14 dní.
Ryby v nádrži:
Ctenochaetus strigosus
Gramma loreto
Paracheilinus carpenteri (pár)
Pterapogon kauderni (pár)
Chelmon rostratus
Další zvířena:
2x Conomurex (Strombus) luhuanus
Trochus histrio
Nassarius sp.
Jak řešíš proudění vody?
2x Tunze 6095, čerpadla jsou na zadní stěně namířena cca do třetiny čelního skla, nastavená na různé délky pulzů, což vytváří celkem náhodné proudění.
Testuješ pravidelně nějaké hodnoty ve vodě? Jaké testy k tomu používáš?
Měřím 2x týdně KH, jednou za 3 měsíce Ca a Mg, vše Salifert testy. Poslední dobou musím sledovat živiny, na to používám Salifert NO3 test a Hanna ULR na PO4. Po zkušenostech držím KH kolem 7,5.
Jak často krmíš a čím?
3x denně, ryby kombinací artemie, mysis, NLS Thera+A NLS Algaemax, pro koráli mám ještě mražená humří vajíčka, rotifery a Fauna Marin LPS grow+color. Chelmonovi dám občas slávku, aby se pořádně nacpal.
Můj Chelmon taky miluje slávky. Musel jsi řešit nějaké potíže? Například s řasami, sinicemi apod.?
Na startu byla zelená vláknitá řasa, tu likvidovali šneci Trochus histrio a finálně se o ni postaral bodlok, potom již zmiňovaná sinice, jinak nic zásadního. Razím strategii zarostlého útesu tak, aby neměla řasa kde růst, maximálně na zadním skle, které nečistím a kde ji ozobává bodlok.
Poslední a možná největší problém jsem měl s nulovými živinami (pár týdnů zpět), neodhadl jsem spotřebu živin stále rostoucími koráli a dostal jsem se na tvrdou nulu – Acropory již dávno předtím vykazovaly jasné příznaky, které jsem přehlížel, resp. přisuzoval něčemu jinému. Myslím, že se mi podařilo zvrátit trend na poslední chvíli, v současné době se mi daří držet NO3 mezi 2,5 – 5mg/l, PO4 kolem 0,05 – 0,08 a Acroporám se pomalu vracejí barvy. V době, kdy jsem naměřil čistou nulu, už byla hnědá i Milka a to jsem věděl, že je zle.
Co tě na mořském hobby baví nejvíc?
Rozmanitost života, asi víc koráli než ryby, ale to je dáno možná hlavně omezením výběru ryb v takto malém objemu.
Je neco, co tě naopak nebaví?
Údržba techniky a to tak moc, že mám bezúdržbovost možná na prvním místě při výběru. Moc se mi v tomto osvědčují věci od Tunze, proudová čerpadla, ani odpěňovač jsem od založení nevyndal z akvária – ale už budu muset.
Jaká je tvoje nejoblíbenější ryba, korál a proč?
To nedokážu říct, každý korál má něco do sebe a to je na mořské akvaristice krásné. Z ryb určitě bodloci, pyskounovití a také štětičkovcovití.
Máš krásnou nádrž, ale plánuješ nějaké rozšíření? Dívám se, že už je docela plná 🙂
V současné době předělávám na reef obývákovou nádrž o rozměrech 320x60x60cm, kterou bych chtěl někdy v listopadu napustit. Do té budu postupně přesouvat život z mých stávajících reefů a nakonec nechám jen to největší akvárium, kde se budu moci trochu rozjet s rybami a dát korálům místo pro růst. V současné době se starám o 2 reefy a ještě to velké, které je zatím sladkovodní. Moc se těším na to, až budu udržovat jen jednu nádrž. Toto 300l akvárium bylo založeno i za účelem vyzkoušení si konceptu v menším provedení a k přípravě korálů.
Chtěl bys něco vzkázat ostatním?
Nebojte se toho, není to atomová věda. Je důležité pochopit základní chemii vody, aby člověk věděl, co dělat, když se něco děje, ale hlavně nezmatkovat. Unáhlené kroky většinou napáchají více škody, než užitku. A trpělivost.