Jak známo, akvaristika může být velmi návyková. Začíná to jednou malou nádrží, poté pokračuje několika a končí hysterií partnerů a bazény v obýváku. Dnešní mořské akvárium po česku bude o nádrži, tak trochu netypické. Jeho majitelem a tvůrcem je srdcař, akvarista, včelař a budoucí student biologie Vašek Husa. U Vaška jsem se přesvědčil, že mořské akvárium jde dělat jednoduše, funkčně a přitom bez obrovských investic.

Mořské akvárium 2+1 – Vašek Husa

Ahoj Vašku, ty jsi akvaristický nadšenec. Vím, že se zajímáš i o sladkovodní akvaristiku, co tě přivedlo k té mořské?

Začínal jsem s prvním mořským akváriem (110l) v 16 letech, protože mě mořský život od mala fascinoval. Několik let předtím jsem dělal sladkovodní akvaristiku a chtěl jsem se posunout na další metu. Nyní provozuji mořskou akvaristiku něco málo přes 3 roky, doma mám něco okolo 1200 litrů mořské vody a o něco méně sladkovodních akvárií.

To rozhodně není málo. Dnes se tedy budeme bavit o nádrži, která by se dala popsat jako mořské akvárium  2+1. Řekneš nám na úvod, jaké živočichy chováš? 

V první nádrži mám měkké koráli a mix ryb a v té druhé mám sasanky, makrořasy a hejno klaunů. 

Sestava akvárií se skládá ze dvou naprosto odlišných akvárií, které jsou propojeny do jedné filtrace. foto © Vašek Husa

Jak bylo akvárium založeno (suché, živé kameny, mix)?

Používal jsem živé kameny nebo suché, které jsem si oživil nejdříve alespoň měsíc v kýblu s čerpadlem. Zároveň jsem dávkoval bakterie Microbe Lift. Ty jsem následně používal i při záběhu akvária.

Zakládal jsi obě nádrže společně? Jak záběh probíhal?

Nejprve jsem zakládal první nádrž. Používal jsem mix živých kamenů s částí suchých, které jsem si oživil nejdříve cca měsíc v kýblu s čerpadlem a s dávkováním bakterií Microbe Lift. Ty jsem později používal i při záběhu akvária. 

V záběhu bylo akvárium trochu zařaseno a trocha sinice. Postupně jsem přidával život, vylepšovat techniku a nakonec do systému napojil nádrž č.2. Vzhledem k tomu, že mám systém dost zarybněný trocha řasy někdy i sinice mi občas někde naskočí. Většinou za to může moje tendence neustále něco vylepšovat. Ideální by bylo do systému vůbec nezasahovat pokud funguje.

Máš dvě hlavní nádrže a dvě různá světla. Jak dlouho svítíš a vnímáš mezi nimi nějaký rozdíl?

Svítím okolo 10h na obou akváriích, která jsou propojená do jednoho systému. Na akvárium č.1, kde jsou měkké koráli a většina ryb svítím světlem Qmaven II a to od dopoledne do večera, protože ho beru jako hlavní a chci se kochat, když přijdu odpoledne ze školy, nebo z práce. Nad akváriem č.2, kde jsou sasanky s klauny a makrořasy, je světlo Mars a svítím od rána do odpoledne. Snažím se tím minimalizovat výkyvy pH a O2 mezi dnem a nocí. Jinak rozdíl vnímám v tom, že se u Mars světla častěji špiní skla řasou.

Jak máš poskládanou filtraci v sumpu? Pochopil jsem, že máš jeden sump na obě nádrže.

Jako filtraci využívám akvárium s dvěma přepážkami v nichž je filtrační vata, která slouží místo ponožek. Směrem doprava od přepážek se nachází malá komora s výtlačným čerpadlem na které navazuje malé Uv (5W), kolem výtlačného čerpadla jsou filtrační kroužky v sáčkách na nitrifikační bakterie, u hladiny se nachází doplňovač odparu, protože v této komoře se projevuje odpar vody klesáním hladiny. Za přepážkami směrem do leva se nachází velká komora, která je z části zaplněná pískem, ke konci zeolitem a substrátem. V komoře se nachází velký vnější odpěňovač Deltec, topítko a menší válec, kam dávám občas pelety nebo sorbenty. Volný prostor je zaplněn filtračním materiálem a kameny.

Mořské akvárium filtrace
Filtrace pod nádržemi. foto © Vašek Husa

Akvárium ve zkratce

Stáří nádrže: 1,5 roku

Rozměry:
Nádrž 1: 110x50x55 (275l)
Nádrž 2: 100x100x26 (250l)
Celkový objem i s filtrací je cca 650 litrů

Umístění filtrace:
Sump: 100x40x40 (125l)

Osvětlení: 
Nádrž 1: Qmaven II
Nádrž 2: Mars

Proudová čerpadla:
Používám proudová čerpadla SunSun

Dávkování prvků:
Žádné prvky nedávkuji

Použitá sůl: Používám Red sea Coral Pro a Tropic Marin Pro-Reef

Ryby v nádrži:
Nádrž 1:

6x Chromis viridis, 
2x Chrysiptera parasema,
1x Pseudocheilinus hexataenia,
1x Amphiprion polymnus, 
1x Canthigaster solandri, 
1x Paracanthurus hepatus, 
1x Rhinecanthus aculeatus

Nádrž 2:
1x Chromis tabolti, 
2x Amphiprio ocellaris, 
1x Amphiprio ocellaris black, 
2x Amphiprio ocellaris davinci

Mohl bys nám popsat pravidelnou údržbu celého systému?

Zhruba jednou týdně vyčistím přední skla akvária, zkontroluji odpěňovač a vyčistím ho, vyměním filtrační vatu v sumpu, doplním osmotickou vodu do automatického doplňování odparu. Pokud uznám za vhodné vyměním zhruba 50litrů vody, očistím proudová čerpadla, vyměním aktivní uhlí nebo Ecophos, případně doplním Biopelety.

Testuješ pravidelně nějaké hodnoty?

Pravidelně testuji NO3, ostatní podle potřeby. Používám tesyt Salifert.

Jak často krmíš a čím?

Krmím každý 1x denně, většinou mraženým krmivem. Pokud nestíhám, tak dávám večer suché krmivo a ještě 1x denně za mě krmí automatické krmítko suchým krmivem.

Je vidět, že máš pro mořskou akvaristiku zápal. Co je to, co tě drží, co tě nejvíc baví?

Nejvíc mě na mořském hobby baví to množství života a barev. Baví mě tvořit přírodní ekosystém a pečovat o něj. Také je stále kam se posunovat. Rád zjišťuji nové informace o daném ekosystému a snažím se ho pochopit. Na základě toho se pak snažím co nejvíce napodobit co nejpřirozenější podmínky pro živočichy, které chovám. Co nejblíže tomu, na co je každý z nich zvyklý.

Je něco, co tě naopak nebaví?

Nebaví mě pocit strachu, který mívám, když odjíždím někam pryč. Proto jsem si koupil kameru a je to lepší. A celkově když si koupím nového živočicha, tak ho neustále kontroluji a jsem ve stresu, aby se měl dobře a dařilo se mu, když byl tak drahý. Vzhledem k tomu, že jsem student.

Rozumím, tyto pocity zná asi každý akvarista. Ještě nám řekni, jestli máš oblíbený korál, nebo rybu.

Můj nejoblíbenější korál je obrovský zelený sarkáč – dominanta akvária. Nejoblíbenější ryba, a zároveň nejzlobivější, je ostenec, který mě neustále pozoruje a rve se na sklo, jen co se přiblížím.

MYslím, že se ani nemusím ptát, ale máš nějaké plány do budoucna?

Rozjet to ve větším, až budu bydlet sám ve vlastním bydlení. Rodinu již svým koníčkem terorizuji poměrně dost. 🙂

Tak ti budu přát, ať se ti to co nejdříve podaří a doufám, že se námi zase podělíš. 

Mořské akvárium s měkkými koráli