Symbióza klaunů a sasanek je známá snad každému, kdo buď přemýšlí o mořském akváriu, nebo má doma děti a viděl film Nemo. I když je pravdou, že pro velkou většinu začínajících akvaristů je klaun a sasanka první volbou, ne vždy se sasankám v nádrži daří a ne vždy jsou žádané. Např. jejich cestovatelské schopnosti dokáží pokazit spánek nejednomu chovateli SPS korálů. Co tedy dělat, když chceme Klauny, ale nehodí se nám jim pořídit sasanku?
Nebo naopak… stává se celkem běžně, že klaunům sasanku pořídíme, ale oni si jí nevšímají. Máme je tedy nutit vytvořit symbiózu, nebo nechat být? A potřebuje vlastně Klaun sasanku ke spokojenému životu? Pojďme si na to zkusit odpovědět.
Je sasanka pro klauna nutností?
Odpověď zní, ne. Klauni využívají sasanku jako úkryt. Díky jejím žahavým chapadlům si na ně jen tak nějaký predátor netroufne a oni na oplátku sasance zajišťují příjem potravy. Tak je tomu v přírodě.
V mořském akváriu – obzvláště v menších, kde mohou být klauni jedinou rybou, není nebezpečí, kterému by museli čelit. Často se tak stává, že zpočátku vůbec o sasanku nejeví zájem. Situace se může změnit, pokud přidáte další ryby a změní se rozložení sil. Z tohoto chování by se tedy dalo vydedukovat, že klauni sasanku k životu nepotřebují. Až když mají pocit ohrožení, nebo se chtějí rozmnožovat a v tom případě si hájí svoje území, potom se poohlíží po bezpečném úkrytu.
Velmi často také v mořském akváriu pozorujeme, že si za svoje teritorium vyberou úplně jiný korál, než je sasanka. Je běžné, že se ubytují v měkkých korálech, jako je např. Sacrophytum, nebo v LPS, jako je Euphylia, Catalaphyllia a podobných. Pokud tedy chcete klauna v nádrži, ale nechcete z nějakého důvodu sasanku. Je pravděpodobné, že si dříve, nebo později najde náhradu.
Mám klauny nutit do sasanky, nebo ne?
Musíme si uvědomit, že většina prodávaných klaunů nepocházejí z odchytu v přírodě, ale z umělých odchovů a nemají tak vybudovanou imunitu proti toxinu, který produkují žahavé buňky sasanek. Kromě toho různé druhy klaunů žijí v symbióze s různými druhy sasanek.
Podělím se s vámi o zkušenost. Koupil jsem dva malé klauny, kteří měli cca 2,5 cm. Po uvedení do nádrže se jeden lehce otřel o sasanku, která byla v akvárium již nějakou dobu. Následujících asi 15 minut malý klaun ležel u dna, velmi těžce dýchal a nemohl se pohybovat. Naštěstí to rozdýchal, ale pomalu jsem se s ním loučil. Osobně bych tedy nikdy nedoporučil – obzvláště u mladých klaunů – házet rybu do sasanky násilím. Vím, že se to praktikuje a jsou video návody, kde to doporučují, ale osobně bych to nikdy nedělal. Z mojí zkušenosti, pokud klauni budou chtít, tak si sasanku najdou sami. Symbiotická sasanka funguje v přírodě primárně jako ochrana před predátory a teritorium. Uměle odchovaní klauni nejen, že většinou sasanku nikdy neviděli, ale také se nesetkali s predátorem. Většinou tedy úkryt vůbec nevyhledávají. Postupem času, jak se nádrž zarybňuje, nebo jak se vytvoří pár, jejich přirozené pudy je dovedou k tomu, že si začnou hledat teritorium, kterým může být právě sasanka. Ale často i jiné koráli.
Jaké jsou vaše zkušenosti? Máte v nádrži klauny bez sasanek? Napište mi na facebooku, nebo dole do komentů.