Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci

…ano tato věta sice z úst bankovního magnáta zněla pro nás smrtelníky trochu divně, ale pro dnešní článek jsem ji musel použít.

Osobně nepatřím k horním desetitisícům, kteří nevědí kolik stojí kostka másla a tudíž omezený rozpočet rozhodně patří k mému zvažování při každém nákupu týkajícímu se akvaristiky… nicméně jsou oblasti na kterých se v mořském hoby rozhodně šetřit nevyplácí. Nemyslím tím, že bych doporučoval kupovat jen to nejdražší, ale je důležité je si uvědomit, že v následujících oblastech není dobré nakupovat jen podle ceny – bez ohledu na důležité parametry.

Osvětlení

Pokud plánujete mořské akvárium, budete potřebovat osvětlení… v dnešním seznamu jsou položky, bez kterých se za určitých podmínek obejdete, ale světlo k nim rozhodně nepatří.

Volbu osvětlení byste měli volit podle toho pro jaké osazenstvo akvária jste se rozhodli. Parametry osvětlení budou jiné pokud budete mít “fish only” akvárium a bude jiná pokud budete chtít útes s SPS korály. Cena by tedy v tomto případě měla hrát až poslední roli – je lepší vybrat si světlo, které bude splňovat nároky vašich chovanců a poté se snažit najít nejlepší cenu. V tomto mohou pomoci zahraniční weby, nebo koupě světla již použitého. Ušetříte si tak pošilhávání po lepším světle a druhému nákupu v případě, že vybraný výrobek nesplní vaše očekávání.

Reverzní osmoza

Kvalitní voda je absolutním základem pro fungující nádrž. Nikdy se nepokoušejte používat kohoutkovou vodu pro možské akvárium – jakkoliv máte pocit, že je kvalitní. Základem je koupě kvalitní reverzní osmozy s RO/DI filtrem, která zaručí (při správné údržbě) kvalitu vstupní vody pro akvárium. U malých akvárií je možné nakupovat vodu od místího obchodníka, ale časem se vám stejně vyplatí investovat pár tisíc do vlastního systému, takže čím dříve to uděláte, tím dříve se vám investice vrátí.

Odpěňovač

Kromě opravdu malých nádrží s nenáročnými měkkými korály je odpěňovač srdcem mořské filtrace. Výrobce sice uvádí doporučenou velikost systému pro konkrétní výrobky, ale v tomto případě je lepší koupit skimmer doporučený pro 2x větší nádrž a ubrat mu na výkonu než koupit odpěňovač, který je svým výkonem na hraně a při přidání několika málo ryb nebude dostačovat. Nezapomeňte také, že živočichové rostou a tedy biologická zátěž nádrže roste i když nepřidáváte žádné další. 

Kvalitní testy vody

Za základní testy, které by měl mít doma každý akvarista, lze považovat test na alkalitu, NO3, PO4, Kh a pokud plánujete SPS koráli, tak i Ca a Mg. Dále refraktometr na měření salinity. Znalost těchto parametrů považuji za esenciální a proto i kvalita testů je v tomto případě důležitá.

Pro testy NO3, Kh, Ca a Mg dostačují kvalitní kapkové testy (např. Salifert). Z vlastní zkušenosti mohu doporučit nekupovat levné kapkové testy, protože se mi nejednou stalo, že hodnoty z nich jsou velmi zavádějící… může se zdát, že za pár lahviček a stříkačku dát 200 až 300Kč je hodně, ale bohužel neznám levnější variantu. Pro měření PO4 je potřeba sáhnout po dražších testech. Ideální je pořídit Hanna Checker. 

Zvláštní kapitolou je měření salinity – zde musím jednoznačně doporučit refraktometr (dá se na ebay koupit za několik stovek). Moje pokusy o měření salinity pomocí teploměru s hustoměrem nedopadly dobře… minimálně nepřesně.

Napadá vás další ze základních věcí na které se v žádném případě nevyplatí šetřit? Nebo nesouhlasíte a vaše zkušenosti jsou jiné? Napište mi to do komentářů, konstruktivní debata bude jistě prospěšná.