V minulém díle jsem si udělal fotodokumentaci SPS korálů v mém Red Sea 350. Dnes se zaměřím na LPS korálnatce. Tak hurá do práce. 

LPS koráli

Long Polyp Stony Corals – neboli dlouhopolypoví korálnatci patří také mezi tvrdé korálnatce – tedy staví si vápenný skelet. Rozdíl je v tom, že oproti SPS mají polypy podstatně delší chapadélka. Někdy mohou dosahovat úctyhodných rozměrů (a nemusí na to hned vypadat). S dlouhými polypy se musí počítat při umístění korálu v nádrži. Celkem běžně se stává, že korál svými žahavými chapadly ohrožuje souseda, aby si udělal prostor pro život. Pokud jde o světlo a nároky na kvalitu vody jsou LPS trochu více benevolentní, než SPS, ale i zde existují rozmazlené paničky, které akvaristovi neodpustí téměř žádnou chybu. Pokud chcete chovat LPS je nutné dát také větší pozor na výběr rybí osádky. Relativně dost ryb si na nich rádo pochutná. 

Blastomussa Merletti

Podobně jako v minulém díle, i dnes začnu s mým oblíbencem. Blastomussa je dle mého názoru jeden z nejkrásnějších korálů. Nevyžaduje mnoho světla, bude se mu líbit spíše stinné místo v nádrži. Nemá ráda ani velký proud a dokáže okouzlit nejen zajímavými tvary nafouknutých polypů, ale i barevně je prostě úchvatná (ta Blastomussa :-)). Velmi jí prospěje, když ji budete cíleně krmit. Odmění se vám relativně rychlým růstem. 

Blastomussa merletti

Caulastrea furcata a echinulata

Caulastreu nazývají v anglicky mluvících končinách Trumpet coral, což je více než výstižné. Její hlavičky mají opravdu tvar trumpetek. Jinak, ale může vypadat v noci, když je na lovu. Dokáže úplně změnit vzhled, kdy vytáhne žahavá chapadla a chytá vše, co plave kolem. Opravdu krásný korál, který mě baví. Mám tři barevnosti. Předpokládám, že zelená a modrá je Caulastrea furcata a dvoubarevná je Caulastraea echinulata . 

Caulastrea furcata
Caulastraea echinulata
Caulastrea furcata
Caulastraea furcata zelená
Caulastrea furcata
Caulastraea furcata modrá

Euphyllia ParaAncora

Euphylie se řadí do 3 různých skupin s anglickým označením: Hammer coral, Torch coral a Frogspawn coral. Rozdíl je ve tvaru žahavých chapadel. Euphyllia paraancora, kterou mám ve své nádrži, je označována jako Hammer coral a to podle zakončení chapadel, které může připomínat kladívka. Je to krásný korál, který nabízí širokou škálu barev. U mě se mu docela daří, hlavičky přirůstají, akvaristovo srdce zaplesá :-). 

Euphillia Ancora
Euphillia Ancora

Acanastrea

Acany jsou krásné “bakulky” romanitých barev a vzorů. Většinou mají rády spíše spodní část akvária se slabším světlem a prouděním vody. Potěšíte je cíleným krmením, za které se vám odvděčí zdravým vzhledem a novými hlavičkami. V tuto chvíli mám dvě kolonie. Jedna by měla být Lordhowensis a druhá Acanastrea Echinata green. Nicméně jistý si nejsem. V každém případě je to korál, který mě baví a rozhodně bych chtěl nějaké další. 

Acanastrea Lordhowensis
Acanastrea Echinata green

Catalaphyllia Jardinei

V angličtině Elegance coral elegantní rozhodně je. Jedná se bezesporu o dlouhopolypový korál a dokáže se hodně roztahovat. Můj – když je v náladě – má v průměru hodně přes 10cm. Cílené krmení ho potěší a vypadá stále hladově. Není vzácností, že si v něm najdou svůj domov klauni. Moji mají sasanku, ale mám pocit, že začali pokukovat po víkendovém sídle. 

Catalaphyllia jardinei

Goniopora sp.

Gonioporu jsem si dlouho přál, ale protože se nejedná o úplně snadno chovaný korál, váhal jsem. Nakonec jsem objednal tuto asi nejběžnější variantu za necelých 10 Euro – na zkoušku. Pokud se mu bude dařit, mám zálusk na fialové, červené, růžové Goniopory, prostě co nabídka a peněženka dovolí 🙂 Mají rády spíše méně světla a střední proudění vody.

Goniopora sp.

Fungia

Posledním LPS korálem, který mám v nádrži je tato Fungia. Je u mě na léčení. Po zotavení, a až chytne zpět svoji zelenou barvu, půjde zpět k majiteli do jeho nově připravované nádrže. Fungie jsou celkem pěkné, ale já mám radši volný písek, takže jich více do budoucna neplánuji. Ale člověk nikdy neví, že?

Fungia sp.

Příště vše ostatní

V příštím a posledním díle se pustím do inventury všech ostatních korálnatců, sasankovců, houbovníků a kdovíjak se to dá ještě rozdělit :-). Zpětně jsem moc rád, že jsem se k tomu odhodlal. Bude zajímavé pozorovat, jak se osádka za rok změní.