Poslední díl inventury je zde. Sepsal jsem vše, co není SPS ani LPS. Tedy jsou to sasankovci , korálovci, rohovitky, laločníci atd. Upřímně ani nevím do jakých přesně krabiček bych je měl zařadit. Tedy prostě a jednoduše:
Měkáče
Do této kategorie jsem schoval všechny ostatní korálnatce (vlastně to ani technicky často korálnatci nejsou), kteří si nestavějí vápennou kostru. Krásně se hýbou s proudem, někdy se sami přemísťují, lezou kam nemají, množí se dělením, nebo jinak, ale často jako králíci. Ale přesto, že umějí pěkně pozlobit, mám je rád. Každý živočich je krásný a i když v současné době bojuji s xénií, nezanevřel jsem na ni a líbí se mi. Jen si musíme ujasnit, že na některých místech ji prostě nechci – ano vyhrává :-D.
Clavularia Viridis Tricolor
Do těchto kytiček jsem se zamiloval. A není těžké pochopit proč. Je krásná jak pod denním, tak pod modrým světlem, kde nejvíce vyniknou její barvy. Akváriu dodá pohyb a neroste tak rychle, aby mi někde vadila.


Gorgonia sp
Přesněji Pseudopterogorgia Elisabethae. Patří mezi rohovitky. Asi nejběžnější Gorgonia – a co je nejdůležitější, ta z těch, co mají zooxantely. Některé druhy Gorgonií je nemají a to je potom panečku námaha udržet je naživu. Tahle ne, roste si vesele a bez problémů. Je to také jeden z mála korálů, kteří rostou do výšky, takže krásně zaplní prostor mezi útesy, nebo jako u mě za útesem, kde vykukuje a vlní se v proudu.

Ricordea Florida
Ricordei se řadí mezi korálovce, podobně jako Discosoma nebo Rhodactis. Je možné najít velké množství barevných variant. Dovedou krásně ozdobit útes, ale také pozlobit, když roste na místech, kde nechcete. V akváriu mám dvě barvy. Jednu růžovo oranžovou se zelenou pusou a druhá je zeleno, modro hezká.


Lobophytum sp
Neboli laločnice. Vlastním dvě barvy. Jedna je krémově růžová a druhá má světle hnědou hlavu s lehce zelenkavými polypy. První ze jmenovaných se stává dominantou útesu a ač je úplně na okraji útesu, tak se svými cca 20cm v průměru je nepřehlédnutelná.


Entacmaea Quadricolor
Myslím, že není mnoho akvárií v česku, kde by tato sasanka chyběla. Quadricolorka je krásná, relativně malá sasanka, která cestuje, ale ne zase moc a hlavně je dostupná a klauni ji milují. Co více si přát, že? Osobně v nádrži udržuji její stav na 1 až 2 kusech. Jen tak, aby klauni měli domov a já klidné spaní, že ji nenajdu jednoho dne zamotanou v čerpadle. Jinak její pověstné dudlíky jsou opravdová nádhera.

pachyclavularia violacea
Lehce příbuzná s Clavularií viridis, ale zase ne moc příbuzná. Počítá se mezi tzv. Clove polyps koráli. Dokáže udělat parádu když poroste sklo nádrže, nebo je hojně využívaná pro vytvoření “koberce” v nádržích bez substrátu. Jen ji moc nepouštějte na útes. To může být potom těžké pořízení. Já ji mám na skle a samostatných kamenech. Potom umí vytvořit parádní kopuli, jako je ta na fotce.


Discosoma sp
Typický korál pro rozjetí akvária a pro začátečníky. V nádrži mám červenou, modrou i zelenou. Ale povedlo mi vyfotit jen červenou, která suverénně převažuje. Když se mi povedou i další dodám fotky, ale prozatím takto.

Capnella sp
Anglické označení je Kenya Tree a skutečně vypadá jako strom. Opět je to velmi jednoduchý korál vhodný pro začátečníky. Jednu dobu jsem měl problém s přemnožením, ale v tuto chvíli se drží na jednom místě a vytvořila krásný strom, který svým pohybem oživí nádrž.

pulzující Xenia
Milovaná i proklínaná. Jak jsem již psal v úvodu, trochu nyní bojujeme, ale mám ji rád. Je to opravdu zajímavý korál, který jako jeden z mála nepotřebuje k pohybu proud vody. Zkuste někdy zastavit čerpadla a kochat se rytmickými pohyby jednotlivých polypů xenie. Rozhodně si zaslouží své místo v mořské akvaristice.
To je vše
Pokud jste dočetli z prvního dílu až sem, potom si zasloužíte medaili. Když jsem měl nápad na tento článek, netušil jsem, že se takto natáhne, ale jsem za něj rád. Už se těším, až se k němu za rok vrátím a porovnám nový stav s tím současným. Přeji všem krásné dny a budu rád za jakýkoliv komentář. Ať to plave a vytahuje chapadélka!
