Typy a síla proudění vody v mořském akváriu

minulém díle jsme se zaměřili na základní porozumění toho, proč je proudění vody pro mořský ekosystém důležité. Doufám, že jsem vás nenechal na pochybách, že je to problematika hodná pozornosti. Dnes si více přiblížíme, s jakými typy proudění se v mořské akvaristice můžeme setkat a také si určíme základní vodítko pro potřebný výkon proudových čerpadel – v závislosti na typu akvária.

Živel v pohybu

Pokud jste se někdy potápěli nebo šnorchlovali v moři, tak víte, že mořská voda je živel, který je neustále v pohybu. I ve dnech, kdy se moře zdá být klidné je život pod hladinou ovlivněn proudy, které do sebe navzájem narážejí a vytvářejí tak proudy jiné. Obzvláště okolo korálových útesů, které vodě tvoří přirozenou bariéru, je těchto chaotických proudů spousta. Pro naše malá moře bychom se tedy měli snažit vytvořit podmínky, které budou co nejblíže těm, ve kterých námi chovaní živočichové žijí.

Chaotický proud

Jedná se o náhodný pohyb vody do různých stran, vznikající v přírodě různými proudy narážejícími do sebe, pohybem ryb a nárazy vodní masy do útesu. Pro mořské akvárium je nejvhodnější, protože dokáže zajistit „omývání“ skeletu korálnatců ze vše stran. Správně nasměrované chaotické proudění vody také zabraňuje vzniku mrtvých míst a nadměrnému usazování odpadních látek.

Vlna sem, vlna tam – oscilační proudění

Oscilačním prouděním označujeme takový pohyb vody, který napodobuje vlny narážející na útes nebo pobřeží. Dokáže vhodně hýbat masou vody sem a tam, a vytváří tak přirozený pohyb korálových polypů. Umožňuje omývání korálnatců ze všech stran, a proto je pro mořská akvária také vhodný.

Laminární neboli přímé proudění

Proudění vody, kdy voda proudí jedním směrem – například z vyústění filtrace. V přírodě se s tímto typem proudění setkáme spíše v hlubších částech útesů v hloubce větší než 15 – 20 metrů, kde jsou tzv. spodní proudy. Většina korálnatců chovaných v akváriích jsou však spíše z mělčích částí korálových útesů, a to z hloubky menší než 15m. Vzhledem k těmto okolnostem je tento typ proudění pro mořské akvárium s korálnatci nejméně vhodným.

Kolik proudu je akorát

Rozdíl mezi filtrací a cirkulačním prouděním vody

Než se pustíme dále, je potřeba rozumět rozdílu mezi oběhovou filtrací (tedy pohybem vody do a z filtru) a cirkulací vody v hlavní nádrži. Důvodem, proč to zmiňuji, je, že se budeme bavit o doporučené síle proudění pro různé typy akvárií, ale tyto hodnoty neznamenají, že určené množství vody má protéci filtrem (sumpem nebo jinou filtrační nádobou). Je tedy potřeba odlišit průtok vody filtrem a cirkulaci vody v rámci hlavní nádrže. Pro názornost přikládám obrázek.

Proudění vody v akváriu - vnitřní a filtrační okruh

Je potřeba rozlišit, kdy mluvíme o průtoku vody filtrací a kdy o cirkulaci vody v rámci hlavní nádrže.

Co se týká průtoku vody filtrací, tak toto téma si zaslouží svůj vlastní článek. Důležité je, aby průtok sumpem byl dost silný na to, aby zajistil, že voda ve filtraci a hlavní nádrži bude mít stejné parametry. Obecně zažité doporučení pro průtok sumpem je cca 5–10x objem nádrže za hodinu. Například Triton pro svoji metodu dávkování prvků doporučuje 10x objem nádrže za hodinu. Tedy u akvária, které má objem 300 l by mělo filtrací protéci cca 3 000 l/hod. Nemusí to platit vždy, záleží na způsobu filtrace, ale s tím se dnes nebudeme zdržovat. V následujících řádcích se tedy budeme bavit o proudění vody v rámci hlavní nádrže.

Jako ve všech dalších oblastech akvaristiky i zde existují neshody a různé zkušenosti. Nicméně pro potřeby článku se pokusím dát obecný rámec toho, co je silný, střední, nebo slabý proud a dle plánované osádky potom určit celkový výkon proudových čerpadel.

Jen pro úplnost: síla proudění vody je součtem výkonu použitých čerpadel a uvádí se v l/hod. Pokud tedy máme 2 proudová čerpadla s maximálním výkonem 4 000 l/hodinu, tak máme k dispozici proud o síle max. 8 000 l/hod. Pokud máte nádrž 200l, tak síla proudění dosažitelná těmito čerpadly bude 40x objem nádrže.

2x 4000 l/hod = 8000 l/hod : 200 = 40

Je potřeba mít na paměti, že pokud používáte DC čerpadla, která mají různé přednastavené programy a možnost snížení výkonu, potom maximální hodnoty výkonu čerpadel pravděpodobně nikdy nebude dosaženo. Také je dobré brát v úvahu zanesení čerpadel a tím snížení jejich výkonu, které může být při nedostatečné údržbě velmi výrazné. Vždy je tedy lepší počítat, že pokud např. použijeme 2 čerpadla o výkonu 4 000 l/hod a obě poběží sice na plný výkon, ale na pulzní režim, kdy se synchronně střídají, tak ve skutečnosti využíváte jen přibližně polovinu jejich výkonu. Tedy místo 8 000 l/hod jen 4 000 l/hod.

Abychom si mohli určit obecné doporučení pro různé typy akvárií, tak si řekneme, že:

  • Slabé proudění = 10–20x objem nádrže
  • Střední proudění = 20–40x objem nádrže
  • Silné proudění = 40–60x objem nádrže
  • Velmi silné proudění = více než 60x objem nádrže

Typy akvárií ve vztahu k požadavkům na proudění vody

fish only – ryba je kámoš

Akvárium zaměřené na ryby nemá nějaké speciální nároky na proudění vody. U těchto nádrží je hlavní funkcí proudových čerpadel, aby zajistila eliminaci mrtvých míst a dostatečný pohyb vody směrem k filtraci. Zjednodušeně řečeno, odpad z ryb a krmiva se musí bez zbytečného otálení dostat do filtrace. Většinou nám tedy postačí slabé až střední proudění vody. U některých ryb, které nevynikají v plavání, jako třeba u mláďat Ostraciona (malá žlutá a strašně roztomilá krabička), nebo čtverzubců je vhodné zajistit slabé proudění vody a proudová čerpadla opatřit mřížkou, která zabrání jejich nasátí.

fish only akvárium

Akvárium zaměřené na ryby a predátory není na proudění vody tak náročné, jako akvárium s korálnatci.

Akvárium s měkkými korálnatci

Po nádrži zaměřené na ryby je akvárium s měkkými korálnatci na proudění vody nejméně náročné. Úplně nám postačí slabé až střední proudění vody. Koráli by se měli lehce pohupovat v nádrži, nemělo by se stát, že je korál neustále tlačen proudem na jednu stranu, jako kdyby stál ve vichřici.

Akvárium s LPS korálnatci

LPS korálnatci mají obecně raději spíše slabý proud. Některým může vyhovovat proud střední. Pokud je proud moc silný, poznáme to tak, že se koráli “nenafukují”. Někdy je možné vidět i obnažený skelet pod korálovou tkání. Podle jejich chování se dá tedy vypozorovat, zda se jim nastavení líbí a následně upravit nasměrování nebo sílu čerpadel. Případně je možné korál přemístit na jiné místo, které bude více vyhovovat. Co určitě nemají rádi je přímý silný proud.

Akvárium s SPS korálnatci

Na sílu proudění vody nejnáročnější typ akvária. SPS korálnatci se sami od sebe nepohybují a často mají velmi malé polypy, tudíž jsou závislí v příjmu potravy a exportu odpadních látek na proudění vody kolem nich. Také jsou nejvíce náchylní na problémy s mezní vrstvou, o které jsme mluvili v minulém díle. I když jsou mezi SPS korálnatci výjimky, obecně se dá říci, že vyžadují silné až velmi silné proudění vody. Co ale rádi nemají, je přímý silný proud. V žádném případě je tedy neumisťujte přímo před proudové čerpadlo.

SPS mořské akvárium

Největší nároky na proudění vody má akvárium s převahou SPS korálů.

Akvárium s mixem korálnatců

Tato verze akvária je celkově nejnáročnější na vyladění podmínek. Zjednodušeně řečeno, pokud se budete snažit sladit podmínky živočichů, kteří mají velmi odlišné nároky na chov, bude to vždy balancování na tenkém ledě… ale řekněme si narovinu, že i přesto se pravděpodobně jedná o nejrozšířenější typ akvária. Většina akvaristů v určité fázi svého putování vlastní mix “začátečnických” měkkých korálů, LPS a SPS, které postupně posbírali. Teprve až později se někteří začnou specializovat na čistě SPS, případně LPS, nebo měkké koráli, kde se dá lépe zaměřit na nastavení podmínek. Pokud vlastníte akvárium s mixem korálnatců, potom nejlepší rada zní – použijte více čerpadel a umístěte je tak, aby zajistila proud vhodný pro korálnatce v jejich blízkosti. Většinou je rozmístění korálů nastaveno tak, že SPS koráli jsou kvůli nárokům na světlo u hladiny. Čerpadla tedy nasměrujeme jejich směrem a naopak u dna zajistíme slabší proudění pro LPS a měkké koráli se sasankami. Je však potřeba dbát na to, aby proud vody zajistil eliminaci mrtvých míst ve všech částech nádrže a nedocházelo k nadměrnému usazování detritu. 

Akvárium se sasankami

Ne moc obvyklé, ale velmi dekorativní akvárium. Sasanky, podobně jako měkcí koráli mají rády spíše malé až střední proudění vody. Sasanky by se měly jen lehce pohupovat ve vodním sloupci a za správně nastavené proudění se vám odvděčí krásně nafouknutými chapadly. U sasanek je nutné zmínit, že některé velmi rády cestují. A pokud cestují, tak velmi často směrem k čerpadlu. Proto je dobré hlavu čerpadla opatřit nějakou jemnou mřížkou, která zabrání nasátí sasanky a jejímu rozmetání po nádrži.

Klaun a sasanka

Pro akvária s klauny a sasankami, bude postačovat mírné až střední proudění vody.

Jiná speciální akvária

Výčet typů akvárií není samozřejmě úplný, existují různě specializovaná akvária, jako např. akvárium s medúzami, nebo mořskými koníky. I u těchto akvárií je správně nastavené proudění vody pro jejich správnou funkci zásadní. V rámci tohoto článku nebudeme zabíhat do detailů, ale chtěl jsem je zmínit – pro úplnost. Obecné pravidlo je, že u akvárií s medúzami je potřeba zajistit slabší proud vody v kruhu, čehož se dosahuje kruhovým tvarem nádrže. Pomalu plovoucí mořští koníci také vyžadují slabé proudění vody, nejlépe alespoň částečně směrovaný zespodu nahoru, aby se jen tak lehce vznášeli ve vodním sloupci.

To je pro dnešek vše. Pokud máte nějakou zkušenost, se kterou se chcete podělit, budu rád za komentář.  V dalším díle článku si řekneme něco o typech proudových čerpadel a jaké jsou jejich výhody a nevýhody. Mějte se krásně.