Jaké máme možnosti? 

Prodejci dnes nabízejí velké množství proudových čerpadel, ze kterých si můžeme vybírat. Možnosti jsou nepřeberné a pro každé akvárium a peněženku existuje to pravé čerpadlo. V rámci tohoto článku nebudu zmiňovat žádné konkrétní značky ani modely, ale spíše si popíšeme dostupné funkce a jak nám pomohou v dosažení správného proudění v akváriu. Výběr už nechám na vás a doporučení prodejců.

Typy proudových čerpadel a jejich pro a proti

Na následujících řádcích se pokusím představit nejpoužívanější technologie a typy zařízení, která nám pomáhají vytvořit to správné proudění v akváriu.

AC čerpadla – 230V

Jedná se o služebně nejstarší technologii, ale určitě ne outsidera. Poznáte je podle uvedeného napětí 230V. Jsou to neúnavní pracanti s dlouhou výdrží. Jejich využití je vhodné spíše do velkých nádrží, kde chceme ušetřit pořizovací náklady a kde je možné umístit čerpadla tak, aby dohromady vytvořila chaotické proudění vody. Jejich velkou nevýhodou je přímý, konstantní proud, se kterým je nutno počítat při stavění útesu a také rozmisťování korálů. Také je nutno počítat s vyšší spotřebou elektřiny. Na druhou stranu tato čerpadla jsou většinou bezporuchová a fungují bez problému velmi dlouhou dobu. Částečně se dají “programovat” pomocí spínacích hodin, nebo programovatelné zásuvky.

Některá levnější AC čerpadla mohou obsahovat kovové hřídele a šroubky. Pokud tomu tak je, tak se nedají do mořského akvária doporučit, protože mořská voda je agresivní a může dojít ke korozi, která může vést ke kontaminaci těžkými kovy.

Některá AC čerpadla se přichycují ke sklu pomocí přísavky, která se čas od času uvolní a běžící čerpadlo spadené na dno nádrže dokáže nadělat velkou paseku.

DC čerpadla – 12V nebo 24V

Moderní čerpadla s nízkou spotřebou, výborným výkonem a možností regulace s množstvím přednastavených režimů. Jsou dražší, zato úspornější. Většinou jsou opatřena silnými magnety pro přichycení ke sklu a keramickými hřídelemi. Oproti AC čerpadlům jsou také tiší, vytváření menší vibrace – i když i zde jsou výjimky, ale to se jedná spíše o starší modely levnějších značek. Další možno výhodou některých DC čerpadel je možnost ovládání přes wifi. Uživatel má tak plnou kontrolu nad nastavením a to nejen výkonu, frekvence a režimu, ale může také zvolit různá nastavení v závislosti na denní době. Je možné je rozdělit na tři skupiny – podle jejich konstrukce:

Wave makery

DC čerpadla, která mají podobnou konstrukci jako AC proudová čerpadla, ale umožňují navolení programů a síly proudu. Programy umožňují měnit rychlost otáčení vrtulky, případně její přerušované zastavení se, čímž vzniká chaotický proud. Umožňují také časované vypnutí v době krmení, případně noční režim, což někdo používá, někdo ne. Je nutno počítat s tím, že vzhledem k jejich konstrukci je proud nejsilnější přímo před čerpadlem. Ideální je tedy mít více slabších čerpadel, která rozmístíme vhodně po nádrži. Vzniku úzkého proudu se snaží některá čerpadla zabránit tím, že používají širší vrtulku a širší hlavu, čímž vzniká mnohem širší proud, který je šetrnější, ale zase tak daleko „nedostřelí“.

dc-wavemaker
Gyre proudová čerpadla

Nevýhodou klasických proudových čerpadel je, že tvoří relativně úzký profil proudění, který je nejsilnější přímo před hlavou čerpadla. Tento nešvar se snaží řešit výrobci tzv. Gyre čerpadel, které díky jejich konstrukci produkují velmi široký proud vody.  Čerpadla se umísťují k hladině, proud vody směřuje vpřed, kde hýbe hladinou a do čerpadla se voda vrací spodním sáním, čímž se zajistí velmi široký proud, který doslova oběhne celé akvárium (v závislosti na jeho délce a výkonu čerpadla). Pokud je možné umístit v akváriu dvě taková čerpadla naproti sobě, jedná se o velmi efektivní způsob, jak zajistit pohyb vody do všech koutů nádrže.

Gyre čerpadla
Waveboxy

Technologie, která má za úkol hýbat hladinou sem tam a vytváří tak oscilační proudění, které v přírodě najdeme v horních částech útesů. Funguje tak, že čerpadlo vytlačí vodu na jednu stranu akvária, následně se zastaví, nasaje do sebe vodu, přičemž se vlna vrátí. Tímto způsobem se hladina střídavě zvedá na jedné a druhé straně akvária. Jedná se spíše o doplňkovou technologii k proudovým čerpadlům.

WaveBox Tunze

Kam s nimi – rozestavení čerpadel v nádrži

Pro příznivce instantních instrukcí mám špatnou zprávu… každá nádrž je jiná a neexistuje jednoduchá rada, kam umístit čerpadla v nádrži, která bude fungovat pro všechny. Rozestavení čerpadel ovlivňuje, kromě jejich počtu, také tvar nádrže a útesu. Potřeba nastavení se také mění podle toho, jak se koráli rozrůstají. Jedno pravidlo však existuje:

Zajistěte, aby se proud dostal do všech, i těch nejmenších zákoutí nádrže. Nikde nesmí voda “stát”.

Při rozestavění proudových čerpadel je také nutné zajistit dostatečný pohyb hladiny. Nejméně jedno čerpadlo by tedy mělo směřovat na hladinu. Je to důležité pro výměnu plynů a také to částečně napomáhá při chlazení nádrže. V tomto může napomoci i vhodné nasměrování výtoku výtlačného čerpadla.

Pokud akvárium teprve zařizujete, tak je ideální nejprve postavit útes, umístit čerpadla a vyzkoušet proudění vody v nádrži. Pro lepší rozpoznání mrtvých míst můžete využít například kostku humřích vajíček, nebo nějaké jiné, jemné krmivo, které se rychle rozptýlí po nádrži. Krásně uvidíte, pokud se někde voda jen tak převaluje, nebo proudí příliš pomalu.

Obecně se dá říci, že je lepší použít více slabších čerpadel, se kterými se dá lépe proudění směrovat, než jedno či dvě super silná čerpadla, která budete nuceni ztlumovat, aby vám neodfoukla korálnatce z útesu.

Níže si uvedeme alespoň několik základních pozic pro čerpadla, ze kterých můžete při plánování nádrže vycházet. Ale jinak opravdu nezbývá než testovat, co vašim miláčkům svědčí nejvíce.

rozestavění čerpadel v akváriu

Vhodnou pozici proudových čerpadel můžeme vypozorovat, když do nádrže vhodíme např. drobné krmení jako humří vajíčka.

Dvě čerpadla naproti sobě

Základní rozestavení dvou proudových čerpadel v kvádrové nádrži na kratších stranách naproti sobě, kdy jedno je výše a druhé níže. Tímto způsobem docílíme míchání vody jak u hladiny, tak blíže u dna a díky narážení proudů do sebe i chaotického proudění uprostřed nádrže.

Čtyři čerpadla pro větší nádrže

U větších nádrží se používá čtyřech čerpadel, která jsou umístěna tak, že dvě směřují ze zadní stěny směrem vpřed a dvě jsou na bočních stranách. S takto rozmístěnými čerpadly je relativně snadné dostat proud do všech koutů útesu. Je možné si pohrát i s výškou umístění čerpadel a tím zajistit rozptýlené proudění. Není však vhodné postavit útes přímo před čerpadlo na zadní stěně, je tedy potřeba s tím počítat při plánování.

Jedno, nebo dvě Gyre čerpadla

Rozmístění je velmi jednoduché čerpadlo umístíte pod hladinu na kratší stranu nádrže. V případě, že máte delší akvárium, potom může být nutné umístit dvě čerpadla naproti sobě.

Umístění jednoho čerpadla v menší krychlové nádrži

Krychlová nádrž může být, co se týká proudění vody trochu oříšek, ale je to řešitelné. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o menší nádrž, ukážeme si, jak umístit jedno čerpadlo. Důležitý je tvar útesu a poloha vyústění filtru. Pokud máte útes uprostřed, potom se zdá jako nejvhodnější umístit proudové čerpadlo do rohu – opačného, než je umístění filtru a nasměrovat jej směrem k hladině. Nicméně počítejte s tím, že bude potřeba trochu experimentovat.

Myslete na substrát, aneb písečná bouře v akváriu

Ve většině akvárií se používá na dno korálový písek o různé hrubosti. Je předem jasné – a pokud ne, tak na to brzy přijdete – že jemný písek a silné proudění kolem dna akvária nejsou dobrými kamarády. Akvárium bez substrátu umožňuje nastavení proudových čerpadel i velmi blízko u dna, což usnadňuje rozestavění čerpadel a eliminaci mrtvých míst i v místech, kde by to s jemným pískem bylo velmi obtížné. Ale je to vždy o nějakém kompromisu, pokud víte, že budete potřebovat velmi silný proud v celé nádrži, potom zvažte akvárium bez substrátu, nebo spíše hrubý písek, kterým proud tak snadno nepohne.

Údržba a závěr

Jako poslední se dostáváme k údržbě. Jako každé zařízení i proudová čerpadla vyžadují naši pravidelnou pozornost. V první díle tohoto seriálu jsem se zmínil o snížení funkčnosti čerpadel, pokud se pravidelně nečistí. Toto omezení funkce může být opravdu markantní a může vést i k poškození čerpadla. Přitom na tom není nic složitého.

Já osobně používám ocet, do kterého celé čerpadlo na chvíli namočím. Je možné použít i kyselinu citronovou. Poté již stačí jej jen vyčistit, např. kartáčkem na zuby a opláchnout v čisté vodě. Nezapomeňte na optickou kontrolu, že je čerpadlo v pořádku, např. že část s magnetem není poškozena. Po údržbě na na něj zase můžete na chvíli zapomenout. Bude pracovat ve dne v noci k vaší spokojenosti.

Tím jsme se dostali až na úplný závěr článku o proudění vody v mořských akváriích. Budu určitě rád za vaše zkušenosti, případně doplnění, pokud jsem na něco zapomněl. Jestli nechcete přijít o další články, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku, nebo se přihlaste k odběru newsletteru. Přeji vám mnoho krásných chvil s vašimi vodními miláčky.