Mořské akvárium je neuvěřitelně komplikovaný biotop a budeme-li upřímní, musíme uznat, že mu ani zdaleka nerozumíme tak, jak bychom chtěli a možná i měli. Snad každý akvarista zakusil chvíle bezradnosti nad korálem, který najednou odumřel, přestože se mu již nějakou dobu dařilo. Alespoň základní pochopení potřeb korálů a znalost možností, které máme pro jejich naplnění, nám snad ve snaze dosáhnout vysněného úspěchu, pomůže.

V mořské akvaristice by se dalo říci, že jsou 3 základní požadavky, které je potřeba splnit pro zdárný chov korálnatců.

  1. Stabilita a vhodné parametry vody
  2. Vhodné osvětlení
  3. Proudění vody

Tyto 3 věci jsou naprosto zásadní, a pokud některý z nich nepřizpůsobíte nárokům vašich chovanců, nemůžete počítat s úspěchem. O základech chemismu mořské vody jsme již hovořili v článku Základy chemie pro mořské akvaristy. V tomto článku se podíváme trochu blíže na problematiku osvětlení.

Pro koho je článek určen?

Pokud máte tzv. FishOnly akvárium (pouze ryby bez korálnatců), případně nano akvárium s nenáročnými koráli, potom světlo není tím nejdůležitějším aspektem a v podstatě budete řešit pouze, jak na vás osvícené akvárium působí. Zde bych jen doporučil zaměřit se na osvětlení určená pro mořská akvária, protože osvětlení pro sladkovodní akvária mají rozdílné barevné spektrum a jeho použití může způsobit problémy s růstem řas a sinic. Kromě toho modrá barva světla do mořské akvaristiky prostě patří. 

Pokud však plánujete chov korálů, tím spíše náročnějších LPS a SPS, potom je dobré alespoň na základní úrovni rozumět, proč je pro ně světlo tak důležité, a dle toho i vybírat řešení, které nejlépe pomůže dosáhnout zamýšleného výsledku.

Proč je světlo důležité aneb fotony všude kolem nás

Začnu s tím, co pravdědobně víte… koráli jsou živočichové… musel jsem to zmínit, neboť se stále setkávám s tím, že je lidé okolo mě považují za rostliny. Na druhou stranu jejich potřeba světla má s rostlinnou říší hodně společného. Korálnatci tvoří symbiotický vztah s řasami zvanými zooxanthely, které žijí uvnitř korálového polypu. Jejich soužití je oboustranně výhodné. Zatímco korál poskytuje řasám vhodné a chráněné prostředí pro růst, řasy pak na oplátku díky fotosyntéze:

  • produkují kyslík
  • pomáhají korálům s likvidací odpadních látek
  • produkují glukózu, glycerol a aminokyseliny.

Korálový polyp potom využívá získaných látek pro tvorbu bílkovin, tuků a cukrů a také k produkci uhličitanu vápenatého potřebného pro stavbu skeletu.

Symbiotický vztah s řasami tedy zprostředkovává korálům dostatečný přísun živin v tropických vodách, které jsou na živiny velmi chudé. Odhaduje se, že až 90 % organického materiálu produkovaného při fotosyntéze zooxanthelami je přeneseno do hostitelské tkáně korálu (Sumich, 1996) [1].

Zjednodušeně řečeno, koráli jsou živočichové, ale k jejich přežití potřebují, aby jejich symbiotičtí přátelé z rostlinné říše, měli vhodné podmínky k fotosyntéze – tedy aby měli dostatek světla a v takovém spektru, aby se řasám dařilo a dodávaly tak polypům korálu potřebnou dávku výživy. 

Základní parametry osvětlení – PUR a PAR.

Vždy, když čtu tyto dvě zkratky, vzpomenu si na hru K. Čapka, ale RUR je opravdu něco jiného 😊.

Zpět k tématu co tyto dvě záhadné zkratky znamenají? Je mnoho parametrů, které výrobci udávají pro nalákání zákazníků. Patří mezi ně ovládání přes wifi, nastavení bouřky a program na 4 roční období atd. Ne, že by tyto funkce byly zbytečné, ale pokud vám jde o blaho korálnatců, tak hodnoty PAR a PUR jsou rozhodně důležitější. V dalším díle tohoto článku si jejich význam rozebereme podrobněji.