Parametry ovlivňující výběr osvětlení pro mořské akvárium

Při výběru osvětlení je více věcí, které musíme zvážit a to s ohledem na to, čeho chceme dosáhnout. Následující seznam není vyčerpávající, ale zahrnuje základní parametry, které mohou ovlivnit náš výběr.

  • PAR – intenzita
  • PUR – spektrum
  • Rozptyl světla
  • Podpora vybarvení korálů
  • Podání barev v akváriu
  • Světelné odlesky – shimmer efekt
  • Vzhled samotného osvětlení
  • Spotřeba energie
  • Ovladatelnost, možnost nastavení
  • Cena

O hodnotách PAR a PUR jsme hovořili v minulých dílech, nyní si povíme o těch dalších.

Rozptyl světla

Aby bylo korálům umožněno maximálního využití světla pro fotosyntézu a také pro kompaktní vzhled nádrže je potřeba zajistit, aby světlo vyzařované do nádrže bylo rovnoměrně rozptýleno. Je nutné co nejvíce eliminovat „přepálená“ místa nebo naopak přílišné stíny. Např. některá levnější LED osvětlení mají velký problém s tzv. disko efektem, kdy jednotlivá místa v nádrži osvětlují různě barevné diody, což nejen nepůsobí esteticky dobře, ale ani to neprospívá zdraví nádrže. LED osvětlení také díky tomu, že se jedná o bodová světla mohou vytvářet v nádrži místa, kde je intenzita světla mnohem vyšší, než jinde a může tak dojít k popálení korálů.

Podpora vybarvení korálnatců

Není to pouze světlo, co ovlivňuje barevnost korálů, ale světlo a zvolená technologie zde hraje svoji nezastupitelnou roli. Podle pozorování a zkušeností chovatelů můžeme říci, že například T5 zářivky umějí vybarvení korálnatců velmi pomoci.

Podání barev v akváriu

Tento další parametr je zaměřený na lidské oko a jeho vnímání barev. Zatímco korálům je celkem jedno, jak působí pro ostatní a jejich primární touhou je přežít a růst, tak my jako akvaristé se snažíme, aby akvárium působilo dobře především našemu zraku. Tyto dvě věci mohou někdy jít proti sobě, proto je potřeba docílit jistého kompromisu.

Světelné odlesky – shimmer efekt

Když se potápíte na korálových útesech, tak jedna z věcí, která vás ohromí, je pohyb světla na kamenech, mořském dně apod. Tento efekt způsobuje, že akvárium je živé, nepůsobí jako statický obrázek, ale neustálý pohyb a hra světla na útesech mu dodává na efektu. Obzvláště je vhodný v nádržích s SPS korálnatci, kde větší pohyb chybí – na rozdíl od akvária s měkkými koráli, které jsou v pohybu díky proudění vody. Studie za posledních několik let ukazují, že shimmer efekt má také kladný vliv na růst a zdraví korálů. Různé technologie osvětlení mají potom různou schopnost tuto hru světla vytvořit.

Vzhled samotného osvětlení

Pokud máte akvárium odkryté a osvětlení je všem na očích, potom budete pravděpodobně řešit i jeho vzhled. Nepůsobí moc efektně, když nad krásnou nádrží vede spousta kabelů, jsou vidět velké reflektory apod. Řešením je vystavění krytu nad nádrží, nebo výběr osvětlení, které působí esteticky samo o sobě.

Spotřeba energie

Energetická náročnost je jistě jedním z hlavních kritérií, které bychom měli zvážit. Je však potřeba počítat dobře. Ne vždy reklamní slogany výrobců osvětlení jsou zasazeny do reálného rámce a i LED osvětlení – obecně považované za velmi úsporné, dokáže účet za elektřinu pěkně navýšit. Je tedy potřeba počítat nejen odběr elektrické energie, ale také co za tento odběr získám. Jak kvalitní osvětlení dokáže osvětlení emitovat.

Ovladatelnost, možnost nastavení

V dnešní době aplikací a chytrých ledniček si potrpíme na možnost kontroly téměř každého zařízení, které vlastníme. Zda je to přínosné a zda to někdy není spíše na škodu je potřeba zvážit. V této kategorii jasně vede technologie LED osvětlení, ale výrobci osvětlení T5 poslední dobou také nezůstávají pozadu a do určité míry je možné ovládat i jejich produkty.

Cena

Samozřejmě, cena je až na prvním místě… ale i zde je potřeba přemýšlet v celkovém kontextu. Není možné brát za bernou minci pouze pořizovací cenu osvětlení, ani není vhodné osvětlení vybírat pouze na základě ceny. Ideální je spočítat si, kolik mě bude osvětlení stát v horizontu např. 5let a samozřejmě, co za tuto cenu získám. Potom se dá rozumně srovnávat.

Technologie osvětlení používané v mořské akvaristice.

Nyní tedy se vším, co víme o potřebách a nárocích korálů na světlo, jak zjistíme, které je nejlepší pro naše akvárium. V rámci toho článku budeme porovnávat 3 nejrozšířenější technologie:

  • LED osvětlení
  • T5 fluorescenční zářivky
  • HQI metalhalidové výbojky

Jak šel čas

HQI je z této trojice nejstarší technologií a zatímco v minulosti byla velmi hojně využívána, dnes zůstává její využití spíše ve velkých akváriích a chovnách korálů – což samo o sobě svědčí o jejích kvalitách. Dalším typem osvětlení, které využívali i naši tátové jsou T8 zářivky, které byly časem nahrazeny výkonnějšími a úspornějšími T5 zářivkami a jako poslední je v současné době velmi propagovaná technologie světlo emitujících diod – LED.

Příště se tedy podíváme na nejstarší ale osvědčenou technologii – HQI výbojky.