V minulém článku jsme si povídali o velikosti nádrže pro mořské akvárium a jen připomenu, že základní pravidlo praví: Čím větší tím lepší. Jak je to ale s tvarem nádrže? Záleží na ní také, litr vody je litr vody, ale… pojďme se na to podívat.

Jen pro jistotu ujasnění pojmů: délka x šířka x výška = zleva doprava x ze předu dozadu x ze spodu nahoru :-).

Pro začátek hned prozradím, že na tvaru opravdu záleží a obecně platí že nižší a delší akvária jsou vhodnější než vyšší a kratší. Také je dobré mít dostatek prostoru do šířky (od předu dozadu). Proč, o tom si nyní něco napíšeme.

Výměna plynů

Nebudeme myslet výměnu plynů v člověčím světě a zaměříme se na vodní hladinu. V akváriu probíhá na rozhraní mezi vzduchem a vodou výměna plynů a to konkrétně rozpouštění kyslíku O2 ve vodě a naopak unikání oxidu uhličitého z vody. Základní důležitost této výměny je zřejmá – aby se nám ryby neudusily. Pro dostatečné okysličení vody je tedy důležitá plocha hladiny. V případě vysokého a úzkého akvária je plocha hladiny mnohem menší než v případě klasického kvádru – tedy např akvária 100x50x50.

Místo pro dovádění

Většina ryb jsou čilí plavci a potřebují prostor pro dovádění. Ne mnoho ryb se pohybuje ve vertikální rovině a tedy opět delší akvárium jim umožní využít větší prostor pro plavání. Také je dobré myslet na šířku akvária… některé běžné ryby dorůstají velikosti okolo 20cm a otočit se v akváriu, které je široké pouze 30-40cm a ve kterém mají ještě útes může být pro ně stresující.

Více úkrytů pro ryby a místa pro uchycení korálů

Mnoho chovaných ryb potřebuje k životu bez stresu svoje teritorium a místo pro úkryt. Podobně i korály se často rozrůstají do šířky a je potřeba počítat s nalezením vhodného místa pro jejich umístění. V nádrži, která má do šířky jen 30cm se těžko hledá místo pro stavbu takového útesu, který vyhoví těmto požadavkům. Pokud rybám nezaručíte dostatek úkrytů vystavujete je stresu a hádkám se sousedy, které mohou vést i k úhynu.

Světlo, světlo a světlo

Světlo je základním prvkem který většina korálů potřebuje ke svému zdravému růstu. Proto je lepší mít spíše nyžší nádrž s vhodným světlem, které zajístí výživu korálům, než hlubokou nádrž s tmavými kouty. Kromě toho, že korály budou lépe růst, ušetříte i nemalé náklady na výkonnější světelné zdroje.

Snadnější údržba

Myslím, že budu mluvit za všechny, že tento koníček děláme především proto, aby nám přinášel požitek z fungujícího akvária. Samozřejmě údržba je důležitou součástí a musím řící, že mě baví.  Nicméně údržba vysokého akvária, kam stěží dosáhnu na dno, případně, kde je kolem skel útes – protože mi prostor nedovolil postavit jej dále od skla, může být velmi, velmi frustrující a někdy i nemožná.

Proudění vody

Jednou z nejdůležitejších věcí v mořském akváriu je eliminace mrtvých míst a zajištění správného proudění vody v akváriu. Zajistit tento požadavek v akváriích s řekněme netypickými rozměry může být velkou výzvou.

Takže moje netypická nádrž je špatně?

Vůbec ne… cílem toho článku bylo upozornit na úskalí netypických akvárií, které mohou být krásné a úspěšné – pokud jste si vědomi problémů, které mohou přinést. Osobně jsem také vybudoval akvárium, kde mám prostor pro útes pouze 35cm – ale věděl jsem o omezeních a s tím jsem do stavby šel… a mám ho moc rád :-).

Budu rád když se podělíte s Vašimi zkušenostmi a napíšete do komentářů co si o důležitosti tvaru nádrže mysíte vy.