Velikost nádrže
Mnoho začínajích akvaristů láká představa založení nejdříve menšího akvária, na kterém si chtějí vyzkoušet (za menší peníze) zda budou úspěšní a později případně chtějí jejich akvárium zvětšovat. Pravdou je, že tato strategie nefunguje. Každý kdo se pohybude v mořské akvaristice delší dobu vám potvrdí, že udržení funkčního nano mořského akvária je mnohem náročnější než fungující velká nádrž.
Jediná správna rada tedy zní: Začněte s maximální velikostí akvária jakou vám dovolí finance, prostor v bytě a manžel či manželka. Níže je několik důvodů proč čím větší nádrž, tím lepší.
1. Větší nádrž vám odpustí více chyb
Nehody se stávájí a všichni čas od času uděláme chybu. Přeženeme krmení, nevšimneme si úhynu ryby, která se rozkládá někde pod kamenem, zapomeneme vyměnit část filtrace, zasekne se dávkovací čerpadlo… takových možností je mnoho a všechny mají za následek kolísání důležitých parametrů v nádrži. Čím větší systém máte, tím více se škodlivé látky naředí a tím menší dopad budou mít na vaše živočichy. Máte tedy také více času na nápravu.
2. Stabilita parametrů vody
Stabilita parametrů vody v mořském akváriu je mnohem důležitejší než je tomu u sladkovodního akvária. Živočichové, které chováme přirozeně žijí v prostředí, kde se parametry vody mění naprosto minimálně a to jak její složení, tak také teplota vody. Proto je důležité udržovat hladinu prvků a teplotu vody celoročně v úzkých mezích. Jak jistě tušíte tohle může být velký problém v nádrži, která má jen několik desítek litrů – naopak mnohem snadnější je to u nekolik set litrového akvária.
3. Místo pro život
Většina mořských živočichů potřebují pro spokojený život svůj vlastní prostor, který si hájí. Platí to jak pro ryby, bezobratlé, tak také pro korály, kteří svádějí podmořské bitvy o svůj útes. Když si k tomu uvědomíme, že velká část korálů a potažmo i ryb jsou do nějaké míry toxické, můžeme se dostat do velkých problémů, pokud jim neposkytneme dostatečný prostor. Také teritorialita ryb nám může způsobit bezesné noci, pokud dáme do akvária ryby, které se nesnesou – vylovovat potom takového gangstera ze zarostlé nádrže není vůbec snadné. Tedy opět – je potřeba zvážit osádku akvária, jaké živočichy je možné chovat společně. V tomto nám opět pomůže velikost nádrže. Ve vetším akváriu máme větší výběr a také si můžeme dovolit dát dohoromady ryby, které by v menší nádrži nikdy pohromadě nepřežily.
Tedy jak velké je vhodné akvárium pro začátečníka? Odpověď je zřejmá – čím větší tím lepší, nicméně 150-200l by mělo být minimum se kterým se dá již velmi slušně pracovat.
Jaké jsou vaše zkušeností? Souhlas i nesouhlas napište dolů do komentářů. Třeba někomu Váše zkušenost pomůže.
Dobrý den, bude stačit skynet 600l na 350l akverium
Nejsem si úplně jistý, co konkrétně myslíte? Díky.