Zakrytí akvária je často podceňovanou výbavou mořského akvaristy – i já tím byl vinen… a to až do chvíle kdy jsem našel pod akváriem usušeného klauna, který ač není z ryb, kterým jsou přisuzovány sebevražedné sklony vyskočil večer z nádrže a našli jsme ho až ráno – tedy pozdě.
Vzhledem k tomu, že mám atypický tvar nádrže a že nejsem ochotný dát 1 500Kč za kousek plastu od Red Sea, rozhodl jsem se ukutit si síť vlastní… na míru. Návod, který jsem sepsal je na krycí síť již druhé generace, oproti první vylepšené a fungující naprosto bezvadně.
Co budeme potřebovat
- plastový L profil 20x10mm z hobby potřeb (kupoval jsem v Hornbachu)
- perlinku s oky 5x5mm – případně i většími. Nekupoval jsem – oslovil jsem přátele a spoustu jich mělo zbytky perlinky ze stavby. Pokud by někdo chtěl, ještě mi dost zbylo.
- lepidlo – vteřinové, nebo jakékoliv na lepení tvrzených plastů. Použil jsem Pattex 100% gel
- kousek plexiskla, nebo jiného plošného plastu (např. GUTTA hobbycolor) na packy, kterými celá kostrukce drží na skle
- Tavnou pistoli s tavným lepidlem (bez něj je k ničemu :-))
Dále pilku, modelářský nůž, nůžky, kolíčky na prádlo, nějaký úhloměr a ani ne hodinu času (bez čekání na zaschnutí lepidla).
A můžeme se dát do práce
Heslo dvakrát měř a jednou řež platí vždy – pokud se vám ovšem nechce nakupovat materiál na několikrát. Nejprve je tedy potřeba změřit vnitřní rozměry akvária a odečíst 1cm z každé strany, tedy pokud akvárium má vnitřní délku 100cm – výsledná délka bude 98cm. Proč? Odstup 1cm od skla je potřeba na kabely, které nám vedou z nádrže (např. od proudových čerpadel) a také kvůli silikonu v rozích akvária, který by nám při instalaci sítě zavazel.
Plastové profily nařežeme na potřebný rozměr a můžeme se dát do lepení – není v tom žádná věda, prostě se jen slepí rohy – zde se nám bude hodit jakýkoliv nástroj na dodržení pravého úhlu – a při zasychání kolíček na prádlo.
Než lepidlo ve spojích zaschne, nařežeme si z plexiskla, nebo GUTTA Hobbycoloru čtverečky, které nám budou držet celou konstrukci na skle. Podle délky akvária budou stačit jen 4 do rohů, nebo více na podepření uprostřed. Jejich rozměry se odvíjí od mezery mezi sítí a sklem a tloušťce skla. V mém případě jsem nechal 1cm mezeru, sklo má šířku 1cm a L profil má 2cm – sumasumárum jsem tedy udělal kousky o rozměru 4x4cm (2+1+1cm). Ty jsem nalepil do rohů a doprostřed delší strany sítě.
Během čekání na zaschnutí lepidla využijeme čas na ustřihnutí perlinky. Je dobré měřit přesně, ale vzhledem k tomu, že L profil má krásných 20mm, tak nám drobné nerovnosti odpustí. Důležité je, aby síť nebyla větší než daný rozměr konstrukce, protože by nebyla naplá a tvořila by škaredé vypoukliny. Ale to je asi jasné.
Protože rád sázím na jistotu, rozhodl jsem se, že přidělat síť jen tavnou pistolí nestačí a nařezal jsem si z plexiskla proužky, kterými jsem síť k plastovému L profilu přitlačil – tedy v pořadí L profil > perlinka > tavné lepidlo a to vše jsem přimáčknul proužkem plexiskla – dobře je to vidět na fotce č 4.
Pokud máte minimálně jednu stranu akvária delší než 50cm, doporučuji ještě doprostřed nalepit jeden pruh plexiskla (mezi dvěma dlouhými stranami), který vám celou konstrukci zpevní a také podepře síť zespodu.
Kolik ta sranda stojí
Na akvárium 90x45cm jsem potřeboval:
- 3x1m plastový L profil – 3×57 Kč = 171 Kč
- Lepidlo Pattex 100% GEL – 56 Kč
- plexisklo – 500x250x20 mm – 69 Kč – použil jsem cca 1/4 = 18 Kč
- perlinka – mám zdarma. Pokud by se kupovala, tak 10x1m stojí 160Kč, použil jsem 10×0,5m = 8 Kč
- Celková cena 253 Kč
A to je vše prátelé
Snažil jsem se popis udělat podrobný, takže je delší, ale vlastní výroba sítě je opravdu velmi jednoduchá a zvládne ji i méně zručný kutil. Skrze perlinku světlo proniká bez problémů, dá se vést debata o barvě sítě, zda je lepší černá nebo bílá, ale já jsem s bílou spokojený.
Doufám, že se alespoň někomu bude návod hodit. Pokud budete mít nějaké otázky, nebo naopak podněty k vylepšení, budu rád když mi napíšete dole do komentářů.
Příště se podíváme na výrobu automatického chlazení akvária za použití pc větráčků.
Dobrý den a děkuji za návod.
Do celé role perlinky se mi nechtělo investovat, tak jsem využil zbytek sítě proti hmyzu do oken + suchý zip. Využi jsem toho, co bylo doma po ruce. Moc dobré řešení to pravděpodobně nebude, vhledem k hustotě sítě. Až bude světlo, mám obavu, že bude více světla odrážet, než propouštět. Nakonec asi přijde i na tu perlinku (10×1 m / 177,- v Hornbachu). Prozatím stačí, aby Klauni nevyskočili.
Tentokrát se desky HobbyColor využily, tedy na držáky rámu sítě, i proti posunu a zapadnutí do akvária.
Jednoduché a funkční.
Díky za komentář. Síť proti hmyzu jsem také zkoušel, ale je moc jemná a měl jsem právě pocit, že příliš brání světlu. Perlinka je dobrá z běžně dostupných sítí. Trochu dražší, ale možná ještě lepší variantou by mohla být náhradní síť na RED Sea kryt. Myslím, že jsem ji viděl v některém eshopu.