Jestli jste někdy přemýšleli nad tím, že byste si rádi založili svoje vlastní mořské akvárium, tak jste tu správně.  Vítám vás u nové série videí, které jsem pojmenoval: Zakládáme první mořské akvárium.

Jak název napovídá, videa budou určena pro nováčky v mořské akvaristice. Rád bych s vámi sdílel moje zkušenosti a pomohl vám se zorientovat v džungli informací, které můžete najít různě na sociálních sítích, nebo internetu. Postupně probereme témata, která každý začátečník musí řešit, rozhodnout a zvážit. Budeme mluvit o technice, filtraci, výběru živočichů, údržbě atd. Nebudeme zabíhat do velkých detailů, protože videa měla sloužit k zorientování se a nasměrování. 

Co si rozmyslet ještě před založením akvária

Pokud chcete začít s mořskou akvaristikou, bude to od vás vyžadovat určité úsilí a nezbytných vlastností.

První z nich je trpělivost:

Nezačínejte s mořskou akvaristikou, pokud o sobě víte, že jste netrpělivý a všechno chcete mít hned. Vybudovat funkční ekosystém ve velikosti, která je směšná oproti předloze v přírodě vyžaduje, kromě vědomostí také dost času. Trpělivost je něco, bez čeho se neobejdete – pokud nemáte brzy skončit s neúspěchem. Další věcí, kterou budete potřebovat je

Schopnost být systematičtí a zajistit pravidelnou péči

Před založením akvária – ostatně před chovem jakéhokoliv živého tvora, by mělo proběhnout zvážení si, jestli budete schopni a ochotni se o živé tvory dobře postarat a zajistit jim dobrý domov. Rozhodně jsou zvířata, která jsou na péči mnohem náročnější než ryby a koráli, ale pro někoho i pravidelná půl hodina denně plus pár hodin o víkendu nemusí být snesitelné. Pokud je pro vás pravidelná péče nemožná, akvárium si nepořizujte. Nebo si najměte někoho, kdo se vám o akvárko postará.  

Naneštěstí je běžné, že začátečník přecení své sily a po pár měsících, kdy se akvárium dostane do fáze, ve které se začnou projevovat různé neduhy, péči vzdá a s akvaristikou skončí. Často z toho, důvodu, že nestíhá péči. Nebo neví, jak napravit problémy, které nesprávnou údržbou vznikly. Je tedy důležité si rozmyslet, jestli bude ve vašich silách se akváriu pravidelně věnovat a kolik času jste schopní obětovat. Podle toho je potom možné volit typ mořského akvária, který bude vyhovovat vašim podmínkám.

Začněte pomalu a u každého kroku byste měli vědět, co děláte a proč to děláte.

Mnoho lidí předčasně končí s akvaristikou, protože si nezjistí dostatečné informace, nebo si vyberou z různých rad na sociálních sítích, ale bez hlubšího pochopení je nevhodně nakombinuje… abych uvedl příklad, tak se velmi často stává, že lidé ihned po založení nádrže dají do filtru sáček s absorbentem PO4 – protože je má v akvárku i kamarád, nebo mu to poradili v obchodě. Potom se diví tomu, že v nádrži bují sinice a DINOflageláty a PO4 je dlouhodobě na nule.

Těmito dobře míněnými radami vás nechci odradit, jen je potřeba si uvědomit, že mluvíme o živých tvorech, kteří budou na naší péči životně závyslí.No, ale nechme už negativních zpráv a pojďme se pustit do té zábavnější části. Postupně si projdeme vším, co k zakládání akvária patří a pokusím se vám předat moje zkušenosti a poradit tak, abyste se problémům, pokud možno, vyhnuli.

Velikost akvária pro začátečníky

Jako první si něco povíme o velikosti a umístění akvária. Většina z nás bude asi řešit velikost a umístění nádrže s ohledem na již dané uspořádání bytu. Pokud stavíte dům už s tím, že víte, kde bude stát akvárium a zajistíte pro něj vše potřebné, gratuluji! Ale počítám, že to nebude většina. Velmi častou otázkou je, jaká je ideální velikost akvária pro začátečníka. Na to samozřejmě není snadné odpovědět, ale pojďme si určit nějaká kritéria, která nám pomohou.

  1. Akvárium by mělo zajistit dostatečný prostor pro funkční ekosystém
  2. Akvárium bude sloužit jako testovací prostředí, kdy si akvarista vyzkouší, jestli je schopen se o živočichy postarat a jestli ho to bude bavit
  3. Po finanční stránce by to mělo být v dobrém poměru cena / výkon, aby v případě, že s akvaristikou skončíte, tak jste na tom neprodělali gatě
  4. Velikost akvária by měla být taková, aby bylo reálné jej provozovat ve většině domácností bez náročnějších úprav

Pokud bych vycházel z těchto kritérií, která mi přijdou logická s ohledem na to, že se bavíme o prvním akváriu začátečníka, tak bych volil nádrž ve velikosti okolo 100 až 200 l. V mořském akvárium o rozměru cca 150l budete schopni vybudovat pěkný a funkční útes. Toto množství vody už také nabídne určitou míru stability. Zatímco nano akvária o několika málo litrech neodpustí nic, zde budete mít určitě mantinely, které vám pomohou reagovat při řešení problémů.  

Budete si moci dovolit několik menších rybek, případně krevety.

Akvárium budete moci umístit na běžný nábytek, který bude max. potřeba nějak vyztužit, případně je snadné si pořídit stolek přímo pod akvárium.

Cenově se tato akvária pohybují ještě v rozumné míře, kdy technika, osvětlení apod, které byste potřebovali na větší nádrže už mohou stát i násobě více.

Osobně si tedy myslím, že pokud zvažujete vaši první nádrž, na které si chcete moře vyzkoušet, tak 100-200l bude pro vás nejlepší volbou. V následujících dílech se tedy budeme bavit v tomto kontextu. Při výběru techniky, ryb apod. budu vycházet z akvária o této velikosti.

Ještě bych chtěl upozornit na vhodné rozměry akvária. Myslete na to, že pro vybudování útesu budete potřebovat dostatečný prostor uvnitř nádrže. Z toho důvodu bych vám doporučil nedělat nádrž moc úzkou. Při šířce nádrže menší, než je 30 cm se útes velmi těžko staví a také není nejpříjemnější na údržbu. Pokud máte tu možnost, zachovejte vyzkoušený poměr stran dna 2:1. Tedy např na délku 100 cm by byla šířka 50 cm. Výška je pro takovou nádrž ideální nějakých 40 – 45 cm, u vyšších nádrží už se špatně dělá údržba, protože nedosáhnete na dno. 

A poslední poznámka k velikosti akvária. Počítejte s tím, že velikost nádrže 100 – 200l vás bude omezovat ve výběru chovaných ryb. V obchodě uvidíte krásné mořské ryby a nebudete si je moci pořídit, protože jsou v dospělosti velké a potřebují více prostoru. Pokud už nyní víte, že vaše dcera rozhodla, že budete mít v akváriu Dori z hledá se Nemo, nebo víte, že neodoláte a přes všechna varování koupíte rybu, která potřebuje mnohem větší nádrž – s výmluvou, že plánujete zvětšit akvárko… tak zapomeňte na  100l akvárium a rovnou si pořiďte to největší – co snese vaše podlaha a peněženka. Jestli jste schopni odolat a s nákupem těchto ryb počkáte až do doby, kdy jim vytvoříte adekvátní prostředí, tak je to v pořádku. Prostě není vhodné si kupovat roztomilé mimino Bernardýna, když bydlíte v 1+1 s tím, že se někdy přestěhujete.

Umístění akvária

Pokud jde o umístění akvária, tak rozhodně volte místo mimo zdroj tepla. Nedávejte akvárium vedle topení, ani ke krbu. Nemělo by stát ani přímo u okna. Já mám jedno akvárium hned vedle okna. A dopoledne na něj dopadá sluneční světlo. Měřil jsem PAR metrem, jaká je jeho intenzita a upřímně mě to dost překvapilo. Zatímco osvětlení, které nad nádrží mám dosahuje na horní části útesu cca 250PARů, tak tohle sluneční světlo dopadající šikmo od okna mělo skoro 600PARů. Výsledkem je, že mi v tom rohu začala růst sinice. Musel jsem tedy okno zatemnit žaluzií. Takže při výběru umístění akvária je určitě lepší vybrat místo, kam vám nebude dopadat přímé slunce.

Pro velikost nádrže 100-200l nebudete potřebovat žádný speciální podstavec, v zásadě by měla stačit nějaká pevnější skříňka. Určitě je vhodné použít pod akvárium pěnovou podložku, můžete ji klidně ustřihnout ze staré karimatky. Také je potřeba zajistit, aby skříňka byla v rovině. Použijte tedy vodováhu, pro kontrolu.  

Jak má akvárium vypadat?

Další věcí, kterou je potřeba si rozmyslet ještě před tím, než půjdete do eshopu a začnete objednávat je: Co chci mít uvnitř akvária. Jaké živočichy chci chovat a jak chci, aby akvárium vypadalo v budoucnu. Mořské akvárium může vypadat velmi různorodě… není to jeden typ akvária, kdy všichni mají to samé. Naopak žádná nádrž není stejná a to je to, co na tom máme rádi.

Pro určité zjednodušení se dají mořská akvárka rozdělit do několika kategorií, typů, druhů. Můžete mít akvárium zaměřené jen na ryby, kdy si budete moci dovolit i druhy, které se vylučují s chovem korálnatců, ale jsou nesmírně zajímavé. Tyto nádrže jsou na údržbu a provoz nejméně náročné, ale často jsou to nádrže o větších velikostech. Dalším druhem může být akvárium zaměřené na měkké korály, zde je náročnost malinko vyšší, protože už musíte více řešit světlo a chemismus vody, ale je to stále relativně nenáročná disciplína. Někteří se pak mohou zaměřovat výhradně na LPS a SPS akvária, ale to není úplně běžné a vyžaduje to už určité znalosti a zkušenosti. Obzvláště u náročnějších druhů.

Pro začínajícího akvaristu je tedy, dle mého názoru, nejlepší začít s nádrží s měkkými korály a rybami. Na těch si vyzkoušíte, zda jste schopní udržet stabilní prostředí, naučíte se testovat základní parametry vody a postupně vybudujete fungující mořské prostředí. Pokud budete chtít v budoucnu přidat nějaké náročnější korálnatce, nebo se specializovat na určité kategorie korálů, už budete stavět na základech, které vám pomohou dosáhnout úspěchu.

Závěr

Blížíme se tedy k závěru prvního dílu. Řekli jsme si něco o tom, co můžete jako začínající akvaristé očekávat. Určili jsme si nějaký rámec velikosti akvária, které by mohlo vyhovovat většině začátečníků. A rozhodli jsme se, že budeme zakládat akvárium s měkkými koráli. Na to všechno navážeme v dalších dílech. Mějte se tedy krásně, příště se pustíme do techniky a sestavení filtrace. Do té doby mi pište komentáře, dávejte odběry a užívejte života.