Vítejte u druhého dílu seriálu, ve kterém společně zakládáme první mořské akvárium. V minulém díle jsme si řekli něco o vhodné velikosti akvária, jeho umístění a také o tom, co je vyžadováno od vás jako akvaristy. V dnešním díle už nakousneme nákupní seznam a řekneme si něco o nezbytné technice, kterou budete potřebovat pro provoz mořského akvária.

Obecně když se bavíme o technice v akváriu, tak jsou to zařízení, která pomáhají zajistit stabilní prostředí v akváriu a také základní potřeby živočichů. Mořské akvárium, respektive slaná voda, klade na techniku větší nároky, než je tomu u sladkovodních nádrží. Z toho důvodu, když budete vybírat techniku, je potřeba dbát na to, aby byla určená pro mořské akvárium. Týká se to hlavně čerpadel a částí zařízení, která jsou ponořená ve vodě. Nesmí obsahovat části, které by mohly rezivět apod.

Pro přehlednost jsem rozdělil dnešní díl na 4 sekce a to podle funkce, kterou potřebná technika zajišťuje. Jedná se o zajištění:

  1. stabilního chemismu vody
  2. proudění vody v nádrži
  3. odstranění odpadních látek
  4. chodných světelných podmíniek

Toto jsou základní body, které je potřeba zajistit, aby mořské akvárium fungovalo. Postupně si  projdeme jednotlivé body a u každého si řekneme jaká technika nám v tom může pomoci.

Udržení stabilního chemismu vody

První věcí, ze které vše vychází je kvalita vstupní vody. Kvalita této vody se měří TDS metrem, který měří množství rozpuštěných solí ve vodě a pro mořskou akvaristiku potřebujete ideálně hodnotu 0. Neobejdete se tedy bez vody z reverzní osmózy. Tuto vodu si můžete koupit v akvaristice, ale osobně to nedoporučuji. Bohužel se stává, že voda není kvalitní a zbytečně si budete komplikovat život. Tahání kanystrů s vodou, skladování a vyšší cena se opravdu nevyplatí. Proto vždy doporučuji pořídit si reverzní osmozu domů a to s Deionizačním filtrem. Máte ji vždy po ruce, v případě, že náhle potřebujete vyměnit vodu – nejčastěji se všechny katastrofy stávají o víkendu – máte vždy po ruce zdroj kvalitní vody. Finančně je v celkovém rozpočtu mořského akvária osmoza nízká položka a za velmi krátkou dobu se vám investice vrátí.

První nezbytnou výbavou mořského akvaristy je tedy Reverzní osmóza. Rozhodně nezkoušejte zakládat mořské akvárium z kohoutkové vody. Je pravda, že za určitých podmínek může takto založené akváriu fungovat, ale v našich podmínkách je to spíše vyjímečné a akvarista už musí mít nějaké zkušenosti, aby věděl, co tím riskuje a jak s vodou pracovat.

Zmínil jsem deionizační filtr. Je to přídavný filtr ke klasické sestavě reverzní osmozy, kde se voda dočistí do hodnoty TDS 0. Tento filtr se mění nejčastěji a to vždy když vidíte, že Vám čistota vody leze nahoru např. na TDS 5, tak vyměníte jen tuto poslední část a máte zase na nějakou dobu kvalitní zdroj vody.

Druhou věcí, kterou budete potřebovat řešit pro zajištění stability v nádrži technikou je doplňování odparu. V mořském akváriu je pravidelné doplňování odpařené vody nutností, která se nesmí podceňovat. Udržení stabilní salinity je jednou z podmínek prosperity života v nádrži. Slaná voda obsahuje určité množství rozpuštěných solí, které při odpařování vody v nádrži zůstávají. Odpaří se pouze H2O a tím se zvyšuje procento solí ve vodě a dochází doslova k zahušťování vody. Tomu je nutné zabránit a to pravidelným doplňování čisté vody z reverzní osmozy – nikdy se nedolévá mořská voda!

Z toho důvodu musíte mít zásobu osmotické vody a pravidelně vodu dolévat. Buď to můžete dělat ručně – ráno a večer dolejete vodu, která se odpařila, nebo si tento proces zautomatizujete. Ruční dolévání má mnoho nevýhod, tou největší je lidská pamět… zapomenete jednou, dvakrát, pojedete na dovolenou a malér je na světě. Ideální je tedy zajistit automatické doplňování odparu. Buď si ho koupíte, nebo si ho s trochou zručnosti můžete i vyrobit. Článek na toto téma najdete zde: Doplňování odparu a jak si jej vyrobit doma.

Proudění vody v nádrži

Další nezbytnou součástí, která spadá do techniky jsou čerpadla. Pro akvárium 100-200l, o kterém se v tomto seriálu bavíme, budou stačit dva typy čerpadel. První bude zajišťovat návrat vody z filtrační komory. U akvária tohoto rozměru bude filtrace většinou umístěna v hlavní nádrži a oddělena přepážkou. Říká se tomu přepážková filtrace v zádech akvária a pro první akvárium ji považuji za ideální. Funguje velmi jednoduše, jednou částí voda vtéká přes hřeben do přepážky, zde protéká přes filtrační materiál, vatu apod. a na druhé strany této přepážky ji čerpadlo vrací zpět do hlavní části akvária.

Takové zaběhnuté pravidlo říká, že voda by měla filtrační komorou protéci cca 10x za hodinu. Tedy pokud máte akvárium o velikosti 100l, tak by průtok čerpadla měl být minimálně 1000l/hod. Ideální je pořídit čerpadlo tzv. DC čerpadlo, které má kontrolér, kterým je možné průtok regulovat. V tom případě je dobré pořídit čerpadlo o něco výkonnější, aby se dalo spustit na menší průtok. Pomůže to nejen delší výdrži čerpadla, ale také se sníží případny hluk. Je také potřeba počítat s tím, že se časem rotor zanese bakteriálním filmem, který průtok trochu sníží.

Druhé čerpadlo, které budeme potřebovat proudové čerpadlo. Pokud nevíte na co je proudění vody v mořské akváriu důležité, tak vám doporučuji si sérií článků: Proudění vody v mořské akvaristice.

Zde jenom ve stručnosti, proudění vody má simulovat příboj, který je pro mořský život velmi důležitý a to nejen pro korálnatce, ale také pro biologickou filtraci. Ideálním typem proudění pro mořské akvárium je buď oscilační, nebo chaotické proudění. Nejsou tedy úplně vhodná levná AC čerpadla, která nabízí jen přímé proudění. Tato čerpadla také mají často kovové osy, které jsou nevhodné do mořské vody a také přísavky na připevnění na sklo, které velmi rychle odpadávají. A věřte mi, opravdu nechcete, aby vám v mořském akváriu s jemným pískem na dně spadlo proudové čerpadlo na dno. Myslím, že si to umíte představit.

Pokud jde o výkon, nebo průtok čerpadla, který potřebujete, tak pro akvárium 100-200l s měkkými koráli počítejte přibližně s čerpadlem 2 000 – 3 000l/hod. S tím, že pokud je to vhodné z pohledu rozestavění útesu, nebo rozměrů nádrže, tak je dobré rozdělit zdroje proudění třeba na dva. Tedy než jedno super silné čerpadlo na jedné straně, radši si pořiďte dvě slabší a umístěte je naproti sobě.

Odstranění odpadních látek

Dalším bodem, který je potřeba zajistit, je odstranění odpadních látek, které se do nádrže dostanou krmením a kaděním. Ano takto jednoduše. K tomu nám pomáhá filtrace. Tu můžeme opět rozdělit na několik typů. Nejdůležitější je biologická, která probíhá převážně na útesu a písku, pak mechanická a případně i chemická. Zde vás opět navedu na rozsáhlý seriál o filtraci: Filtrace v mořské akvaristice.

Pro akvárium 100-200l, jak už jsme si řekli, je ideální filtrace v zádech nádrže. Biologická filtrace bude probíhat na a v útesových kamenech a také v písku. Do filtrační přepážky tedy zbývá umístit mechanickou a případně chemickou filtraci. Jako první by za hřebenem přepážky měla být mechanická filtrace. Tou může být buď vata umístěná na nějakém podstavci, nebo biomolitan apod.

Vhodným doplněním mechanické filtrace může být také proteinový skimmer. Ale také nemusí. Velmi častou otázkou je, jestli je proteinový odpěňovač nutností v mořském akváriu. Pokud otázkou položíte takto, tak odpovím: ne není to nutnost…, ale musím dodat, že může být velmi užitečným pomocníkem. Pokud plánujete více ryb, nebo víte, že členové vaší rodiny velmi rádi a hodně ryby krmí… je odpěňovač rozhodně dobrý nápad. V každém případě jej není nutné pořizovat hned jako první věc a jeho nákup můžete odložit až po založení akvária, kdy uvidíte, jestli vámi nastavení filtrace zvládá biologickou zátěž, nebo potřebuje pomoc. Pokud se rozhodnete pro akvárium bez odpěňovače, tak jen důležité upozornění – musíte zajistit dostatečný pohyb hladiny, aby mohlo docházet k výměně plynů a okysličení vody. To je totiž, kromě mechanické filtrace, druhá a velmi užitečná vlastnost odpěňovače.

Pokud jde o chemickou filtraci, častou chybou při zakládání akvária je, že se do filtrace přidávají různé absorbenty moc brzy a bez reálného důvodu. Po založení akvária je potřeba, aby v první řadě začala fungovat biologická filtrace, kterou zajišťují nitrifikační bakterie. Ty pro dostatečné namnožení potřebují zdroje NH4 a PO4. Pokud do akvária vložíte ihned po založení absorbent PO4, budete pravděpodobně velmi brzy čelit nedostatečné biologické filtraci a rozmnožení DINOflagelátů a sinic způsobených nulovými hodnotami fosforečnanů. Osobně používám chemickou filtraci až na základě impulzů, které mě k tomu vedou. Rozhodně ne jako prevenci. Výjimkou může být aktivní uhlí, ale ani to bych do nádrže nedával ihned po jejím založení.

Osvětlení

Dalším bodem, který budete muset vyřešit je vhodné osvětlení. Zde se výběr osvětlení, a tedy i jeho cena, odvíjejí od toho, co chcete v nádrži chovat. Opět doporučuji pročíst si seriál Osvětlení v mořské akvaristice. Zde bych chtěl zmínit důležitou věc ohledně výběru osvětelní. Bez ohledu na to, jestli budete mít jen ryby, nebo i koráli, tak pro mořské akvárium existují určitá kritéria. Jistě jste si všimli, že mořská akvária mají oproti sladkovodním výrazně modrý nádech. Není to náhodou. Převaha modrého spektra se využívá záměrně, a to i u nádrží, kde nejsou nároční korálnatci. Jedním z důvodů je omezení růstu řas, které mají více v oblibě světlo v červeném a zeleném spektru a kterým v mořském akváriu nekonkurují rostliny – jako je tomu u sladkovodního.

Když tedy budete vybírat osvětlení, rozhodně vybírejte to, které je určené pro mořská akvária. Většinou nejsou vhodná ani levnější světla, která mají bílou a modrou složku. Často jsou to jen osvětlení, která jsou pro sladkovodní akvaristiku a modrá složka zde plní jen funkci pro noční svícení, nebo jen nějaký doplněk. Kromě toho barevné podání těchto světel se nedá nijak srovnávat se světly, která jsou pro moře určená a která dodají mořskému útesu tu pravou atmosféru.

Závěr

V dnešním díle jsme si tedy prošli základní techniku, bez které se u mořského akvária 100 až 200l neobejdete. Jedná se o Reverzní osmózu, zajištění doplňování odparu, výtlačné čerpadlo do filtrace, proudové čerpadlo pro zajištění proudění v hlavní části nádrže a vhodné světlo. Odpěňovač jsme nechali v kategorii velmi vhodné, ale není nutností. Také jsme si načrtli, jednoduchý způsob nastavení filtrace, kdy hlavní biologická filtrace probíhá na útesu a v písku a doplňuje ji mechanická filtrace v zádech akvária. Takto nastavená filtrace bude pro založení a první měsíce fungování nádrže stačit.

Doufám, že jsem na nic nezapomněl, pokud ano, napište mi to do komentáře a příště si povíme něco o dalším vybavení, které byste si měli pořídit a které vám pomůže na cestě za vysněným kouskem moře. Do té doby se mějte krásně a slaně.

Ahoj!