Ahoj mořáci, vítám vás u sedmého dílu video seriálu o založení mořského akvária. Zábava začíná, jdeme si povídat o rybách, krevetách, hvězdicích, hadicích. Tedy o hlavním důvodu, proč si většina lidí mořské akvárium pořizuje.

Jestli máte úspěšně dokončený záběh. Což znamená, že po nějakou dobu nenaměříte žádné NH4 ani NO2 v nádrží a NO3 vám vyskočí na vyšší hodnoty, tak se můžete vypravit do obchodu a pořídit si první živočichy. Ale, ne tak rychle…

Nákupu prvního života by vždy mělo předcházet studium ohledně nároků živočichů. Pokud si před nákupem psa, nebo křečka zjišťujete informace o konkrétním druhu, i zde byste u nákupu jakéhokoliv živočicha měli znát jeho nároky a podmínky pro chov.

U akvária je situace ještě komplikovanější, protože dost pravděpodobně nebudete kupovat živočicha jednoho. A ani jeden druh. Budete muset vybudovat komunitu, která spolu bude vycházet a nepoleze si vzájemně na nervy… nebo do žaludku. Takže doporučuji si sednout – ideálně už během zabíhání akvária, kdy na to máte čas – a udělat si tak zvaný plán života v nádrži. Ten by měl zahrnovat všechny živočichy, které plánujete pořídit a měl by vycházet ze znalosti jejich potřeb a také toho, co jim vy můžete nabídnout.

Velikost akvária je základní parametr

Pří výběru života jste ovlivnění několik věcmi.

První je velikost akvária. Mořští živočichové jsou mnohem komplikovanější s ohledem na teritorium a nároky na místo než sladkovodní. Jinak řečeno nějaká poučka o centimetrech na litr vody vám tady nepomůže. Samozřejmě platí, že čím menší máte akvárium, tím menší výběr máte. To je prostě fakt a budete se s tím muset naučit žít. Nebo zvětšit akvárium.

Vždy pamatujte na to, že zdraví a pohoda živočichů je přednější než to, že se vám nějaká ryba líbí a vy ji prostě chcete. Mimochodem při výběru by vzhled neměl být nikdy tím primárním aspektem pro nákup. Je samozřejmé, že se Vám např. ryba musí líbit, nebo být pro vás zajímavá. Musíte ale vždy zvážit, jestli jí umíte poskytnout vše co potřebuje pro spokojený život v zajetí. Pokusím se vám tedy ukázat, jak byste měli uvažovat při výběru života pro akvárium.

Korálový útes jako město – aneb co vše mají živočichové za úkol

Korálový útes je něco jako živý organismus, který musí mít zajištěny všechny funkce pro správné fungování. Představte si jej jako město. Kdybyste měli město, kde budou jenom lidé, kteří pracují jako modelky a modelové a neměli zde uklízecí službu, doktory, hasiče nebo kuchaře, tak to město nebude moc fungovat. Tímto se nechci dotknout žádné modelky, jen tím chci říct, že každý má svoji roli v rámci komunity a kdyby ve městě například úplně vypadla služba odklízení odpadků, tak by se vám tam velmi brzy přestalo líbit.

Podobně je na tom útesové akvárium. V rámci plánování skladby živočichů musíte myslet na to, aby byly pokryty všechny potřeby útesu a byla tak zajištěna prosperita komunity. Proto je tedy potřeba nevybírat si jen podle vzhledu, ale je důležité vědět jaké má kdo nároky a také jakou úlohu v rámci útesu plní.

Potravní nároky

Dalším aspektem pro výběr složení života je zvážení potravních potřeb každého člena útesu. Spoustě lidem se například líbí pomci nebo klipky. A není se co divit, jsou to nádherné majestátné ryby. Problém nastane, pokud je dáte do akvária s korálnatci. Drtivá většina pomců a klipek bude korály okusovat a nejsou pro korálové akvárium vhodní. Můžete namítnou, že v přírodě jsou také na útesu. Ano a mají tam svoji roli. Ale pokud nemáte opravdu obrovskou nádrž, která dokáže vytvořit komplexní ekosystém, tak vždy budete mít jenom určitý výsek reefového útesu a reálné podmínky v přírodě nikdy nenapodobíte. Proto je před nákupem ryb, potažmo korálů nutné zvážit, jestli jsou pro vás primární ryby, nebo chcete mít i prosperující korálový útes. Pokud si přejete mít prosperující korály, bude vás to limitovat ve výběru ryb.

Rozdělení živočichů podle jejich role na útesu

Pojďme si tedy říct jaké úkoly v rámci útesu živočichové plní. Když jsem přemýšlel, jak je rozdělit, nakonec jsem došel k následujícím skupinám:

  • Uklízecí četa a čističi dna
  • škůdcožrouti
  • Řasožrouti
  • Pečující tvorové
  • Hlídači pořádku
  • Okrasní živočichové

Je možné, že bychom našli další důležité činnosti, které zastávají. Je také jasné, že v některých případech bude jeden živočich spadat do více skupin. Pro základní rozdělení to ale bude takto stačit.

V dnešním díle jsem si tedy dal za cíl vám jednotlivé skupiny přiblížit. V dalších dílech video seriálu se potom na každou z nich podíváme podrobněji, včetně zmínění konkrétních druhů.

Uklízecí četa

Jsou nejméně vidět, ale z pozice fungování nádrže jsou jedněmi z nejdůležitějších. Jsou to také první živočichové, které byste měli dát do nádrže po záběhu akvária, protože vám nejen pomohou záběh dále podpořit, ale také pomohou s přemnožením řas a vybalancováním začátečnických chyb. Pokud jste při založení použili živé kameny, dost pravděpodobně jste již některé druhy objevili a budou se množit.

Součástí úklidové čety budou různé druhy šneků, plžů, poustevníčci, hadice, ale také třeba štětinatí červi z živých kamenů a zooplankton jako jsou amphipodi, copepodi apod.

Je důležité mít v akváriu dostatek těchto tvorečků, protože s přidáváním větších ryb se násobně zvýší biologická zátěž akvária a vy velmi oceníte jejich pomoc s odklízením detritu a jiných organických zbytků.

Do čistící čety se dají počítat i hvězdice, ježovky nebo mořské okurky, ale ty rozhodně nepatří do nově založeného akvária. Bohužel spousta lidí si je kupuje velmi brzy a tito krásní tvorové zbytečně hynou – buď nedostatkem vhodné potravy, nebo nestabilitou vody v nádrži.

Ve většině mořských nádrží je na dně písek. Jeho čištění je vhodné při pravidelné údržbě, protože písek je lapač na nepořádek. Z toho důvodu je vhodné pořídit si živočichy, kteří vám s tím pomohou. Mohou to být druhy šneků, kteří žijí v písku, písečné hvězdice, nebo i ryby. Pokud máte rádi bílý písek, tak se vám investice do nich určitě vyplatí.

Škůdcožrouti

Je krásným přáním všech akvaristů, nikdy si do nádrže nepřinést žádného škůdce. Ale ani zakládání nádrže na super čistém keramickém útesu, dipování nových korálů apod. vám nikdy nezaručí, že se žádný škůdce neobjeví. Typicky se setkáte se skelnými sasankami, ploštěnkami, nahožábrými plži nebo s asterina hvězdicemi. U většiny platí, že nemusejí představovat velký problém – dokud se nepřemnoží. Bohužel tito škůdci jsou nazvaní škůdci právě proto, že když mají vhodné podmínky, tak se množí velmi snadno.

Při plánu skladby živočichů je tedy dobré na to myslet a pořídit si ryby, které Vám pomohou buď problém se škůdci řešit, nebo fungují jako prevence.

Řasožrouti

Řasy jsou běžnou součástí každého vodního ekosystému. Když budete šnorchlovat v tropických oblastech s korály, schválně si všimněte množství a druhů řas, které uvidíte. Většinou jejich hojnost daleko převyšuje mez, kterou jsme ochotni snášet v domácích akváriích. Realita je taková, že kdyby akvárium mělo vypadat tak, jako v přírodě, tak by ho většina z nás nechtěla.

Proto se snažíme udržovat množství řas na minimu a k tomu nám pomáhají různí živočichové. Naneštěstí ne všechny řasy a sinice mají svého pojídače a jejich přemnožení musíme řešit jinak, ale o tom až někdy jindy.

S požíráním řas nám pomůže většina členů čistící čety, ale existuje také spousta ryb, kteří se řasami živí. Velmi dobrým dělníkem v tomto ohledu jsou někteří slizouni, nebo pokud máte dostatečně velkou nádrž, můžete se spolehnout na bodloky a další ryby.

Pečující tvorové

Ryby mohou trpět různými druhy kožních parazitů. Často o tom ani nemusíte vědět a není to pro ně zásadní problém, dokud nejsou oslabeny.

Některé ryby a krevety se kožními parazity živí a pomáhají tak ostatním rybám. Někdy se jejich služba označuje jako rybí wellness. Většinou mají nějaké stálé místo na útesu, kam ryby jezdí na očistnou kúru. Tito užiteční tvorové jsou většinou vítaným zpestřením každého útesu.

Hlídači pořádku

Útesové akvárium bude mít vždy vybudovanou určitou hierarchii. Z toho důvodu je důležité nejen jaké živočichy společně do jednoho akvária dáte, ale důležité je i určité pořadí v jakém je koupíte.

Abyste se vyhnuli problémům, měli byste nejdominantnější ryby dávat vždy až jako poslední. Naneštěstí dost lidí kupuje jako první tu největší vysněnou rybu a potom se diví, že mají problém do akvária dát jakéhokoliv jiného živočicha.

Dominantní ryby hrají na útesu roli policistů. Většinou udržují mírné napětí v rámci komunity a ryby, které jsou v hierarchii níže potom nemají čas a energii na šarvátky mezi sebou.

Okrasní živočichové

Tato skupina bude rozhodně největší. Život na útesu je obrovsky rozmanitý a pro každé akvárium je možné vybrat z mnoha druhů. Ve chvíli, kdy tedy ve Vašem plánu máte pokryty předešlé důležité role na útesu, můžete se poohlížet po rybách a tvorech, kteří jsou prostě jenom zajímaví a krásní. Okrasné ryby přitom nemusejí být jen velké druhy ryb. I do malých akvárií se dají pořídit krásné barevné ryby, které celý útes povznesou a doplní.

Každý živočich musí mít na útesu své místo

Jak jsem již říkal, při výběru živočichů musíte vzít v úvahu potřeby každého jednotlivého člena. Týká se to velikosti akvária, množství úkrytů, stravy, velikosti teritoria, povahy živočichů, ale také například vnitrodruhové agresivity, nebo vzájemné nekompatibility. Velká skupina ryb se například přirozeně živí krevetami, není tedy možné je vzájemně kombinovat. To samé platí o korálech apod.

Také je dobré vědět, že agresivní ryba nemusí být vždy tou největší v nádrži. Jsou i malé ryby, které dokážou provokovat velké ryby a dělají jim život nesnesitelným. Proto si o každém jednotlivém členovi útesu zjistěte, jestli bude v pohodě s ostatními.

Ohledně agresivity a kompatibility živočichů je mořské akvárium mnohem náročnější než sladkovodní. Z toho důvodu je ve většině případů možné chovat vždy jen jednoho jedince, případně jeden pár.

Závěr

Z dnešního videa můžete vidět, že při plánování skladby života v nádrži je potřeba myslet komplexně. Měli byste mít v rámci útesu takové druhy, aby všechny funkce byly pokryty a zároveň aby si vzájemně nijak nekonkurovaly. Tím dnešní video ukončím a příště bychom se podívali na základní rozdělení korálnatců a povíme si něco o jejich nárocích.

Pokud patříte k mým patronům na patreonu, tak jsem pro vás jako poděkování za podporu připravil bonusový díl, kde jsem dal pár tipů, na co si dát pozor při nákupu života a ušetřit tak nejen peníze, ale také život a zdraví kupovaných živočichů.

Děkuji všem, kdo odebíráte tento kanál. A pokud ještě neodebíráte, tak směle do toho, pomůže mi to šířit videa pro širší publikum a budu mít dobrý pocit, že ta práce za to stojí. Kanál má nyní jen 520 odběratelů a já bych moc rád dosáhl aspoň té tisícovky. Tak mi s tím můžete pomoct.

Mějte se krásně a slaně!

Martin