Ahoj mořáci, Vítám vás u dalšího dílu seriálu o zakládání mořského akvária. V minulém díle jsme si povídali o plánování života v nádrži a dnes se mrkneme na korálnatce, pro které jsem chtěl udělat zvláštní díl.

Jak určitě víte, korálnatci jsou, podobně jako ryby, ze živočišné říše. Jedná se o žahavce, o kterých jsme se sice všichni učili v přírodopise na základce, ale asi málokdo si na to vzpomene. Jestli se chcete dozvědět podrobněji o tomto živočišném druhu, můžete se podívat na článek Ahoj, já jsem korál, na blogu morskyzivot.cz.

V tomto videu se vrhneme rovnou na věc a povíme si něco o tom, jací koráli jsou vhodní do nově založeného akvária a jak plánovat osídlení vašeho domácího útesu.

Základní rozdělení korálů v mořské akvaristice

V mořské akvaristice dělíme korály na dvě základní skupiny, a to na měkké a tvrdé. Tvrdé korálnatce potom dělíme na další dvě podskupiny, a to LPS – long stony coral a SPS – small stony coral. Hlavním rozdílem mezi tvrdými a měkkými korály je v tom, že tvrdí korálnatci si staví schránku z uhličitanu vápenatého, zatímco měkcí koráli si žádnou nestaví a jsou tedy… měkcí … většinou je můžeme přirovnat strukturou např. k houbám.

Z pohledu náročnosti se dá říct, že měkcí koráli jsou méně nároční, než tvrdí koráli. Proto typicky je prvním korálem, který si začátečník pořídí některý z měkáčů. Většinou se jím líbí „špinavější voda“ a dokážou odpustit spoustu chyb v údržbě, a i určitou nestabilitu biosystému.

V tomto videu jsem vám tedy připravil seznam 10 korálů vhodných pro začátečníky a následně 5 tvrdých korálů, které se dají považovat za méně náročné. Ke každému si řekneme nějaké základní informace a začneme od těch nejméně náročných až po ty už trochu náročnější.

10 měkkých korálů – vhodných do nové nádrže

  1. Discosoma

Patří mezi sasankovce. Jsou to různě barevná kolečka, dalo by se říci disky. Uchytí se na kámen, ze kterého jdou velmi špatně oddělávat. Množí se většinou dělením a dovedou se i vznášet ve vodě a přichytit se jinde na útesu.

  1. Rhodactis

Velmi podobný discosomám. Rozdíl je v tom, že má jinou strukturu, není hladký, ale má disky silnější. Druh rhodactis indosinensis má něco jako výstupky a dovede si chytnout potravu a celý se zatáhnout. Jinak podmínky a množení jsou v podstatě stejné jako u discosom.

  1. Xenia

Xenia je krásný a velmi diskutabilní korál. Diskutabilní v tom, že pokud má dobré podmínky, dovede být velmi invazivní. Nicméně máloco nahradí pohyb jejich chapadel, která rytmicky pulzují. Pokud chcete xeniii a víte, že ji nechcete mít po celé nádrži, je dobré ji dát na samostatný kámen, dál od útesu.

Dalšími druhy budou laločníci, někdy se jim říká i houbovníci a to pro jejich strukturu a tvar.

  1. Lobopythum
  2. Sacropython
  3. Capnella
  4. Sinularia

Všechny čtyři mají podobné podmínky. Dají se koupit v různých barvách, jako např. zelené, růžové apod… a dovedou vyrůst do docela velkých velikostí. Na druhou stranu akvárium založené na chovu laločníků může vypadat velmi krásně a zároveň být relativně nenáročné na údržbu. Mrkněte třeba na švícovo akvárium na blogu.

  1. Clavularia a pachynoclavularia

Jsou to koráli, kteří porůstají útes a tvoří buď hustý koberec polypů, nebo vyšší jakoby kytičky. Clavularie jsou obecně trochu náročnější, než pachynoclavularie a dají se sehnat v různých barvách. Nejčastěji najdete různé odstíny zelených pachynoclavularii a clavularie viridis tricolor – tedy trojbarevné.

  1. Zoanthus

To je velká skupina s nepřeberným množství barevných kombinací. Někteří akvaristé se zaměřují na tzv. ZOA zahrádky, kdy sbírají co největší množství druhů těchto krásných korálů. Podobně jako u ostatních měkkých korálů, kteří porůstají útes, je dobré i u ZOA plánovat jejich umístění, protože se velmi špatně oddělávají z míst, kde je mít nechcete.

  1. Sasanky

Sasanka a klaun jsou ikony mořské akvaristiky, ale často si to lidé trochu idealizují. Pozorovat symbiózu v přímém přenosu je určitě krásné. Při pořízení sasanky je však potřeba si uvědomit, že většina z nich jsou schopné samostatného pohybu po nádrži. I když je dáte na nějaké místo na útesu, nikdo vám nezaručí, že tam zůstanou. Také se celkem snadno množí dělením a mohou se tak po nádrži rozšířit a popálit okolní korálnatce. Vše je to zvládnutelné, ale je dobré o těchto nebezpečích vědět a počítat s nimi.

Nyní už se dostáváme k náročnějším druhům z říše tvrdých korálů. Obecně jsou tvrdí korálnatci náročnější, než jsou měkáči, ale najdou se řekněme takoví, kteří umějí něco odpustit.

5 tvrdých korálů – vhodných pro začátečníky

  1. Montipora

Montipora má mnoho variant, kdy těmi nejznámějšími a zároveň i nejvhodnějšími pro začátečníka jsou Montipora digitata a Montipora foliosa. Ta tvoří něco jako větvičky a druhá pláty – proto se jí říká plátová montipora. Obě patří do SPS korálů a ve chvíli kdy začne růst dokáže docela zamávat s hodnotami Kh a makro prvků, je tedy počítat s tím, že bude potřeba tyto prvky dodávat. To ostatně platí pro všechny SPS korálnatce.

  1. Pocilopora

Další z SPSek, které se dají považovat za vhodné pro začátečníka je Pocillopora. Tvoří menší kolonie s ne moc dlouhými větvičkami, když má dobré podmínky, dokáže se krásně vybarvit.

  1. Euphylia parancora

Euphylie jsou obecně velmi oblíbení LPS koráli. Je jich více druhů a konkrétně parancora je považována za nejsnadněji chovatelnou. Není ani tak agresivní k okolním korálům a dokáže odpustit i menší začátečnické chyby. Je ale potřeba zmínit, že to není korál, který vydrží všechno a osobně bych ho nedoporučil do úplně čerstvé nádrže. Ekosystém by již měl být relativně stabilní.

  1. Stylopora

Nejčastější se setkáte s variantou Stylopora milka, která má krásnou fialovou barvu. Stylopora je sice považována za méně náročný SPS korál, ale je potřeba dodat, že se bavíme o SPS korálech… tedy je potřeba aby nádrž byla stabilní, potřebuje vhodné spektrum a intenzitu osvětlení a také proudění vody. Za dobrou péči se umí odvděčit nádhernou barvou a chundelatými polypy.

  1. Seriatopora

Seriatopora je podobná Stylopoře, ale staví si slabší a menší vetvičky, které jsou u většiny druhů špičaté. Náročností by se dala také přirovnat ke Stylopoře, dle mých zkušeností má ale ráda více světla. Jinak platí v podstatě to samé jako u Stylopory. Seriatopory jsou nejčastěji dostupné v zelené a růžové barvě.

Závěr

Tímto se dostáváme k závěru videa.

Představili jsme si základní rozdělení korálnatců a doufám, že jsem vám trochu pomohl se alespoň základně zorientovat v těch nejčastějších druzích.

Jak jste si asi všimli, u většiny měkkých korálů je důležité plánovat kam je v akváriu umístíte a mít dopředu rozhodnuto, jestli budete chtít v budoucnu i nějaké tvrdé korálnatce. Osobně považuji plánování osázení korálnatci za neméně důležité jako plánování rybí osádky. Každá skupina korálů má jiné nároky. I z toho důvodu je tzv. mixed reef – který má většina akvaristů – tím nejnáročnějším typem korálového akvária.

Proto jsem o plánování korálové osádky a jak při plánování přemýšlet, natočil bonusové video pro moje podporovatele na Patreonu. V tomto bonusu si povíme něco více o nárocích a rozdílech jednotlivých skupin korálů. Tímto vám všem na patreonu moc děkuji, protože mi umožňujete nejen sdílet moje zkušenosti s mořskou akvaristikou, ale také tím podporujete celou komunitu a rozšíření tohoto skvělého koníčku. Takže moc a moc díky! Jste skvělí! Nově jsem také umožnil na Patreonu předplatné, kde si můžete objednat konzultaci ať už ohledně zakládání akvária, nebo řešení problému kterému čelíte. S několika z vás už takto komunikujeme a je to skvělý způsob, jak probrat různá témata vám na míru.

A toto už je opravdu všechno, přeji krásné dny plné radosti z vašich akvárií,

Ahoj Martin