Ve druhém díle Základů chemie pro mořské akvaristy se podíváme na první skupinu důležitých parametrů, kterým jsou živiny pro bakterie a řasy, které zajišťují odbourávání dusíkatých látek vznikajících rozkladem organického materiálu. Částečně se také podílejí na výživě korálnatců.

Amoniak – NH3 / NH4

Základní popis

Amoniak (známý také jako čpavek) je toxická dusíkatá látka, která vzniká rozkladem organické hmoty. Jeho produkcí začíná proces zvaný nitrifikace (v aerobním prostředí), která následně pokračuje v denitrifikaci (v anaerobním prostředí), kdy bakterie přeměňují amoniak na dusitany a dále na dusičnany až na plynný dusík. Jeho nastartování je nutné pro založení akvária, a je také důvodem proč není možné dát ryby a jiné živočichy ihned po založení nádrže (pokud není nějakým jiným způsobem start tohoto procesu urychlen).

Náhlý vzrůst amoniaku může rychle usmrtit život v akváriu. Může se to stát v případě náhlého zvýšení biologické zátěže např. úmrtím ryby v místě, kde ji neodhalíme, nebo silného překrmení v kombinaci s nedostatečnou biologickou filtrací.

Doporučená hodnota: 0

Čím testovat: kapkovými testy např. Salifert, JBL apod.. Osobně jsem nikdy vodu na amoniak netestoval, stačí mi výsledky testu na NO2

Vysoké hodnoty

Amoniak je nebezpečný již od hodnot 0.25 ppm a může zabít vodní organismy v průběhu několika hodin. Je také důvodem pro delší dobu záběhu akvária při kterém se nedoporučuje dávat do akvária živočichy. Smyslem záběhu je nechat dostatečný čas pro namnožení se bakterií, které amoniak přemění na dusitany – NO2.

Náprava

  • Výměnou části vody
  • Podpořením biologické filtrace přidáním vhodných bakterií
  • Při akutní situaci přípravky na detoxikaci – např. Seachem Prime

Nízké hodnoty:

Nízká hodnota je u amoniaku žádoucí. Jediná situace kdy amoniak potřebujeme ve větším množství je právě při záběhu akvária pro namnožení bakterií v nádrži. Můžeme to podpořit přidáním zdroje uhlíku, jako např. krmení pro ryby apod. Ale všeho s mírou.

Poznámka k používání zázračných přípravků na urychlení záběhu – zkušenosti mnoha říkají, že je vždy lepší nespěchat a nesnažit se zkrátit, nebo jinak ošidit čas pro záběh akvária – šetří to jak finance, tak problémy v budoucnu. Mnohem lepší je založit akvárium dle ověřeného způsobu a pravidelnými testy zjistit, zda je již systém dostatečně vyzrálý na přidání ryb či korálnatců.

Dusitany – No2

Základní popis

Podobně jako amoniak i dusitany jsou ve vyšší koncentraci pro organismy toxické. Do akvária se dostanou přeměnou amoniaku nitrifikačními bakteriemi v rámci nitrifikačního procesu.

Doporučená hodnota: 0

Čím testovat: používám testy Salifert – po zajetí akvária a ustálení se hodnot na 0 jej mám jen pro případ, že by vyletěly hodnoty NO3 – v tom případě by bylo nebezpečí, že bakterie nezvládnou dusitany zpracovat.

Vysoké hodnoty

Dusitany omezují množství kyslíku v krvi ryb a množství nad 1 ppm může být smrtící během několika hodin. Podobně jako Amoniak jsou i dusitany přítomné během záběhu akvária a jeho hodnoty by měly být v pořádku před přidáním živočichů do nádrže.

Náprava

  • Výměnou vody
  • Např. Seachem Prime
  • Podpořením biologické filtrace

nízké hodnoty

Podobně jako u amoniaku jsou nulové hodnoty žádoucí.

    Dusičnany – No3

    Základní popis

    Poslední v řadě a nejméně toxické z dusíkatých látek. Dusičnany jsou užitečné v malém množství jako výživa pro řasy. Jejich produkci zajišťují bakterie přeměnou z dusitanů.

    Doporučená hodnota: 1 – 5 ppm pro podporu vybarvení korálů a udržení řas pod kontrolou. 25 ppm je doporučené maximum co by mělo v reefovém akváriu být.

    Čím testovat: používám kapkové testy Salifert a kontroluji cca 2x do měsíce. V případě, že hodnoty lezou nahoru, častěji.

    Vysoké hodnoty

    Hodnota dusičnanů nad 30 ppm může být nebezpečná pro náročné korálnatce. Vyšší hodnoty také vedou k většímu růstu řas.

    Náprava

    • Výměnou vody
    • Využitím řas ve filtraci – refugium
    • Podpořením biologické filtrace
    • Dávkováním NO3:PO4-X

    nízké hodnoty

    Nedostatek dusičnanů omezí růst řas, což může mít za následek ztrátu barvy korálů a také jejich křehkost, protože korálnatci získávají glukózu a důležité aminokyseliny během fotosyntézy symbiotických řas.

    Náprava

    • Je potřeba zvýšit biologickou zátěž např. vydatnějším krmením nebo přidáním ryb
    • Dávkováním KNO3 – potassium nitrate
    • Dávkováním amino kyselin jako AcroPower

    Ohledně hodnot dusičnanů se vedou vášnivé debaty. Jedni propagují hodnoty blížící se nule, jiní zase uvádí jako ideální hodnoty přes 25 ppm. Osobně bych se přikláněl někde ke zlatému středu, kdy akvárium s nulovými hodnotami bude pravděpodobně hladovět a naopak vysoké hodnoty poznáte podle růstu nežádoucích řas. Ale každá nádrž je jiná a svoji správnou míru si budete muset najít zkušenostmi a pozorováním vlastní nádrže.

    Fosforečnany – Po4

    Základní popis

    Fosforečnany podporují fotosyntézu symbiotických řas a jsou tedy důležité pro jejich správný růst.

    Doporučená hodnota: 0.01-0,1 mg/l (ideálně okolo 0,05 mg/l)

    Čím testovat: Kapkové testy na PO4 jsou použitelné většinou jen u vyšších hodnot, nebo pro určení moc / málo. Pokud potřebujete přesnější hodnoty mezi 0-0,04, doporučuji Hanna Checker ULR. 

    Vysoké hodnoty

    Příliš vysoké hodnoty fosforečnanů omezují schopnost zvápenatění (kalcifikace) korálů a tedy jejich růst.

    Náprava

    • Výměnou části vody
    • Využitím řas ve filtraci – refugium
    • Využitím absorbéru, např. Rowaphos
    • Dávkováním NO3:PO4-X, nebo jiného zdroje uhlíku.

    nízké hodnoty

    Většinou neznamenají větší problémy, ale pokud chováte korálnatce, pak je nutné, aby v nádrži nějaké množství PO4 bylo.

    Náprava

    • Je potřeba zvýšit biologickou zátěž např. vydatnějším krmením nebo přidáním ryb
    • Dávkováním amino kyselin jako např. AcroPower
    To je pro dnešek vše, příště se podíváme na základní minerály, které jsou důležité pro spokojenost našich, obzvláště tvrdých, korálnatců.