Založení mořského akvária je jistě vzrušující myšlenka. Při pohledu na krásné nádrže s korálovými útesy a barevnými rybami se nám tají dech a touha mít takový klenot doma vzrůstá s počtem takto shlédnutých obrázků.
Plánování založení mořského akvária se ovšem může stát i noční můrou. V době když jsem začal pročítat a zjišťovat co potřebuji pro moje malé moře jsem narazil na takové množství možností jak akvárium založit, jakou techniku použít a čeho se vyvarovat (často protichůdných), že se mi z toho točila hlava. Když jsem potom všude kolem slyšel, že stačí jediná chyba a naše akvárium se změní v pohřebiště ryb a korálů za tisíce (v tom lepší případě), tak musím přiznat, že mi to na odvaze nepřidalo.
Postupem času a kdy jsem se přeci jen odvážil skočit do slané vody jsem zjistil, že polévka není tak horká jak se uvaří a že pokud člověk má ochotu se učit, dělat věci pomalu a s rozvahou, tak má velmi slušnou šanci uspět a vyboudovat dobře prosperující nádrž, která bude pokladem v jeho obydlí.
V tomto článku bych Vám tedy rád dal ucelené informace, jak postupovat, co si rozmyslet a čeho se vyvarovat pro naplnění vašeho snu.
Počáteční rozhodnutí
Než začnete budovat svoji vysněnou nádrž je potřeba udělat pár zásadních rozhodnutí, které ovlivní směr kterým se vydáte.
Protože pocházím z prostředí sladkovodní akvaristiky a dovolím si předpokládat, že velká část mořských akvaristů měla nejdříve zkušenost se sladkou vodou, nadhodím zde malou analogii… když budu zakládat akvárium pro živorodky, africké cichlidy, nebo terčovce, vždy se bude výběr techniky, velikost nádrže, osázení a také spoluobyvatel v něčem lišit. Stejně to platí i pro mořskou akvaristiku. Je tedy potřeba si odpovědět na pár základních otázek, které vám pomohou se správným výběrem techniky, metodou filtrace apod… a hlavně vám ušetří čas i peníze v budoucnu.
Založit možské akvárium “tak nějak” a až potom se rozhodovat zda chci pouze měkké nebo SPS korály, jaké chci ryby a kolik jich chci je nejlepší cesta k nefunkční nádrži a vytrhaným vlasům (pokud ještě máte co trhat).
Otázky na které je dobré najít odpověď:
- Jak velký prostor mám pro nádrž a filtraci?
- Chci mít akvárium zaměřené převážně na ryby nebo primárně budovat korálový útes, případně mix obojího?
- Chci mít spíše mírumilovné menší až středně velké ryby nebo jednodruhovou nádrž s dravci?
Proč na tom záleží?
Od znalosti druhů, velikosti, počtu, náročnosti a také snášenlivosti živočichů které hodláte chovat se odvíjí jak velikost nádrže, tak také způsob a velikost filtrace. Podobně je to se světlem, materiálem pro stavbu útesu, podklad. Také se tím rozhodne zda bude nutné dávkování prvků atd..
Jinými slovy, vždy je lepší stavět dům podle plánovaného použití a množství lidí, kteří v něm budou bydlet, než postavit kůlnu a potom se snažit v ní ubytovat celou rodinu i s prababičkou.
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.
thanks
Hi, yes I’ve create this website. Thanks for comment.
Dobrý den.
Měl bych dotaz, zda-li používáte karanténní nádrž a případně, jak má být taková nádrž vlastně zařízena? Tedy kromě základních prvků jako filtrace, topení, osvětlení. Má/může tam být živý kámen/písek nebo naopak jen voda? Plus úkryty (např. PVC trubky) a pravidelná křížová výměna malého množství (cca 2dcl á 2-3 dny) mezi karanténní a hlavní nádrží.
Dobrý den, osobně karanténní nádrž nepoužívám. Důvod je jednouchý – místo 🙂 Jinak co vím, tak karanténní nádrž by měla být bez živých kamenů, max. umělé dekorace nebo úkryty (PVC trubky apod.). Důvodem je minimalizace zanesení čehokoliv co nechceme a samozřejmě i snadná údržba – v případě nemoci je nutné po léčbě vše důkladně vyčistit. Jinak se doporučuje “karanténovat” nejen ryby, ale i korálnatce. Snadno se pak odhalí případní parazité apod. Co se týká výměny vody mezi hlavní a karanténní nádrží… je samozřejmě možné přidávat vodu z hlavní nádrže, ale nikdy naopak. ale to je asi zřejmé. Snad jsem vám trochu odpověděl 🙂