Oteplování moří a oceánů je v poslední době velkým tématem. Pokud se bavíme o mořském akváriu s biotopem napodobujícím tropická moře, potom každý ví, že teplota je jedním z nejdůležitějších parametrů, který musíme hlídat.

V našich klimatických podmínkách jsme většinu roku v klidu. V závislosti na budově ve které akvárium máme si vystačíme jen s topením, které nám zajistí, že teplota vody bude stále okolo doporučených 26°C. Problém však nastane v létě, kdy se venkovní teploty mohou vyšplhat na nějakých 30-35°C a na malér je zaděláno.

Jako kritická teplota vody pro přežití korálů se uvádí 28°C dlouhodoběji a 30°C jako maximum, kterému by měly být vystaveny jen po krátkou dobu. V případě, že se nám nepovede v létě teplotu uhlídat s největší pravděpodobností přijdeme o náročnější koráli. Vyšší teplota má za následek také nižší okysličení vody a tím také ohrožení ryb a dalších živočichů.

Způsoby chlazení akvária

  • Klimatizace v pokoji – pokud máte klimatizaci v pokoji a udržujete stálou teplotu po celý rok, potom můžete tento článek přeskočit a udělat si chlazené Mojito.
  • Chladící jednotka – ideální způsob pro chlazení hlavně větších nádrží. Jak se dá předpokládat jedná se o finančně nejnáročnější řešení, které vám však zajistí klidné spaní. Některé jednotky zajistí jak chlazení, tak ohřívání a máte tak postaráno o celoroční provoz. Ceny jsou přibližně od 10 do 100 tisíc korun.
  • Peltierův článek – technicky náročnější řešení, ale také možnost. Rád bych se mu věnoval v některém z dalších článků.
  • Mražená voda – pouze pro menší nádrže a ochotné akvaristy, kteří budou sedět u svých nádrží a kontrolovat několikrát denně teplotu – následně vyměňovat PET lahev s mraženou vodou jako chladící medium.
  • Větráčky – v poměru cena výkon asi nejlepší řešení (pro nádrže přibližně do 300l) – pokud zkousnete větší hlučnost při parných letních dnech. Samozřejmě, že je možné koupit již hotové řešení a to buď čistě větráčky, které zapojíte na časový spínač – např. každých 15 min. se na 5 minut zapne – podle aktuální teploty, nebo je možné koupit i verzi s termostatem.

Ale nebyli bychom v Čechách, abychom si něco takového neuměli ukutit… takže níže přikládám návod na sestrojení chlazení s automatickým spínáním na základě teploty vody. Osobně mám vyzkoušeno, že mi s přehledem ochladí akvárium 180l a udržuje stabilní teplotu (+- 0,5°C) i ve dnech kdy byste na balkonové dlažbě mohli smažit vejce.

NÁVOD NA VÝROBU AUTOMATICKÉHO CHLAZENÍ AKVÁRIA Z PC VĚTRÁČKŮ

co Budeme potřebovat:

Větráček z PC (ze zdroje, procesoru, či grafické karty) – počet ks záleží na jejich velikosti, počtu otáček (výkonu) a objemu akvária – já mám 2ks o průměru 80mm na akvárium 180l.

Termostat – osobně mám výbornou zkušenost s termostatem STC-1000 (verzi na 12V), který se dá se objednat na eBay za cca 180 Kč (v česku jsem jej viděl za 539,- Kč !!!). Má kanály pro připojení chlazení a topení – pokud byste chtěli ovládat i topítko.

Zdroj – opět pomůže eBay – PC větráčky běží na 12V a mívají okolo 0.20 – 0.80A. DC zdroj 12V / 2A se dá sehnat za cca 60Kč na eBay a za cca 160Kč u nás.

Materiál na výrobu uchycení větráčku – zde je možné využít dostupných free projektů pro 3D tisk, nebo pokud jako já nemáte v blízkosti 3D tiskárnu, můžete použít můj oblíbený materiál Hobby Color. Způsob uchycení je dost individuální, nicméně níže dám pár tipů.

Dvoulinkový kabel, pájku, konektory, lepidlo, ulamovací nožík.

Jak vše zapojit dohromady

Obrázek vydá za 1000 slov. Níže je tedy schéma zapojení 2 větráčků s použitím napájecích konektorů a 12V zdroje.

Pár dobře míněných rad 

Nepájejte všechno na pevno jako jeden celek, mnohem lepší je použít konektory, jako např. ten na obrázku výše (CZ eshop – 109Kč/ks, eBay 70Kč/10ks – ano deset), abyste mohli snadno odpojit jednotku s větráčky a zdroj od termostatu.

Mám větráček se 4 kabely, co s tím? Budete potřebovat jen dva – většinou to bude modrý a žlutý, nebo černý a červený. Je dobré si to odzkoušet – připojením větráčku ke zdroji přes nějaký drátek. Nepotřebné žíly můžete odstřihnout a zaizolovat třeba tavnou pistolí. 

Pro zaizolování spoje drátků od větráčku s dvoulinkou použijte smršťovací bužírku – přeci jenom budou pracovat ve vlhkém prostředí. 

uchycení větráčků na akvárium

Uchycení větráčku může mít více řešení a je to docela individuální. Když jsem si dělal svoje první chlazení, použil jsem materiál HobbyColor, se kterým se velmi dobře pracuje. Pro větráčky jsem udělal jakousi krabičku s otvory akorát pro vrtulky, kterou jsem pomocí dlouhého šroubu připevnil ke druhé části zavěšené na skle… obrázek níže napoví.

Toto řešení mi přestalo vyhovovat ve chvíli, kdy jsem si vyrobil síť na zakrytí akvária. Nyní mám tedy dva větráčky zabudované v rámu sítě (položené na plátu z plexiskla) – v každém rohu jeden a fungují bezvadně.
Další možností je využít někoho kdo má možnost 3D tisku. Na internetu se dají najít již hotové projekty pro uchycení pc větráčku. Já tuto možnost neměl, takže jsem si musel poradit jinak.

nejlepší umístění

Osobně mám nejlepší zkušenost s umístěním větráčků tak, aby byly mírně nakloněny na hladinu – tedy ne kolmo k hladině a foukali do míst kde proudí voda. Ideální je tedy je umístit k vývodu čerpadla, které chladnější vodu rychleji roznese po nádrži.

Závěrem

Cena takto řešeného chlazení akvária se pohybuje okolo 300 až 600,- Kč. Hodně záleží na tom zda větráčky najdete doma, nebo vám je daruje soused, nebo zda je budete muset kupovat. V každém případě je to cena, za klidný spánek či dovolenou, více než přijatelná.