Pokud jste členy jakékoliv skupiny na facebooku zabývající se mořskou akvaristikou tak mi potvrdíte, že jednou z velmi hojně vyskytujícíh se otázek je: Co to mám v akváriu, je to dobré, nebo zničit? I já měl podobné otázky a proto jsem se rozhodl vytvořit tento článek, kde bych rád přehledně uvedl různé “vetřelce”, kteří se mohou propašovat do našich milovaných nádrží.
Kde se berou?
No může to být různé, nicméně nejpravděpodobnější a také nejčastější přičinou nezvaných (zde musím dodat, že často užitečných) návštěvníků jsou živé kameny se kterými zakládáme nádrž. Druhým pravděpodobným způsobem je nákup korálu a je jedno jestli z obchodu nebo od kolegy akvaristy, který se podělí o své přírůstky.
Kdo se bojí nesmí do lesa
Nebo v tomto případě do zakládání mořského akvária. O zavlečení si nečekaných hostů si totiž přímo říká ten nejlepší ze způsobů zakládání možského akvária. Pokud jste si již o domácím moři něco přečetli, tak jistě víte, že existuje více způsobů jak správně založit mořské akvárium. Dle mého názoru ten nejlepší – a troufám si říci i u nás nejpoužívanější staví vytvoření mořského biotopu na “naočkování” systému bakteriemi žijícími v moři, které se snažíme napodobit. Vzhledem k tomu, že máme moře celkem z ruky a nemůžeme si tak zajít nabrat vodu a písek s kyblíkem, tak jsme odkázáni na tzv. živé kameny, které se dopravují s importy do obchodů. Koupí takového kamene (pokud je správně převezen a skladován) si zajistíme přísun bakterií, které nám velmi výrazně pomohou při zajíždění nové nádrže. No a kromě těchto bakterií si domů doneseme i mořský život, který je v nich schovaný. Jak už jsem zmínil, může se jednat o velmi užitečné i nebezpečné tvory. Tak konec řečí a vrhněme se do odhalení těchto černých pasažérů.
Zloduši, klaďasi a superhrdinové
Stomatella – užitečný slizoun
Jednoznačně klaďas a noční pracant. I když se to na první pohled nezdá, tak se jedná se o šneka s ulitou – velmi malou na horní straně těla – jakoby přilepenou mušličku na slimákovi. Je to býložravec, který bude celou noc cestovat po útesu a obírat řasu. Barevnost může být od velmi tmavé až černé až po světle hnědou. Někdy ho můžete přistihnout, jak si vyleze na horní část útesu a začne vypouštět jakoby bílý oblak do vody… nelekejte se, jedná se jen o jeho způsob rozmnožování, kdy do vody vypouští spermie.
hvězdice Asterina
Pokud jste objevili v nádrži malou roztomilou hvězdici, s největší pravděpodobností se jedná o Asterinu. Většinou se začnou objevovat chvilku po vložení živého kamene do nádrže. Jsou to cca 1cm velké hvězdice, většinou se světlé s tmavšími, červenými, hnědými, modrými flíčky.
Jejich užitečnost či nebezpečnost je vcelku diskutované téma. Důvodem bude pravděpodobně více druhů hvězdic Asterina a není jednoduché určit zda máte hodnou, či nebezpečnou variantu. Obecně se dá řící, že pokud se Asterina nepřemnoží do neúnosné míry a nepřistihnete ji, že vám ožírá korálnatce (většinou objevíte okousané základny korálů), tak je hvězdice užitečným členem uklízecí čety. Likviduje řasu a organické zbytky.
V případě, že se vám asterina přemnoží, nebo ji nachytáte při ožírání korálů, je možné ji postupně vybírat, což je docela ztráta času (množí se dělením, takže z jedné Asteriny se množí geometrickou řadou) nebo je možné pořídit Krevetu Harlekýnovou (Hymenocera picta), která se hvězdicemi živí. Ovšem pozor, kreveta je schopná vyjíst celé akvárium a potom hladovět, je tedy dobré jí po nějaké době zajistit přísun hvězdic.
Štětináči aneb co to je za hnusnýho červa
Máte rádi červy? Pokud nejste rybáři, tak váš vztah k červům všeho druhu asi nebude úplně kladný. A jestli to nejste vy kdo se vyjadřuje nelibě o štětinatých červech (členové třídy Mnohoštětinatců z kmene kroužkovců) ve vašem akváriu, s největší pravděpodobností to bude vaše manželka. Ano, nepatří k nejkrásnějším obyvatelům útesů a o co více mohou být odporní a to více mohou být užiteční. Vzhledem k velkému množství možných druhů se vám může stát, že zrovna ten váš červ bude predátorem a tedy nevítaným obyvatelem akvária, ale obecně platí, že většina štětinatých červů jsou užiteční v likvidaci zbytků potravy.
Jejich přítomnost poznáte při krmení nebo v noci, kdy začnou vylézat ze všech možných děr a pokud máte akvárium zaběhlé delší dobu mohou dosahovat i úctyhodných rozměrů.
Pokud se vám štětinatí červi přemnoží, měl by to pro vás být signál překrmování nádrže. Jejich množství se totiž odvíjí od množství dostupné potravy. Důležité je upozornit (a nikdy toho není málo) na nebezpečí při kontaktu s holou kůží – VŽDY SI BERTE RUKAVICE při manipulaci s útesem nebo koráli. Nikdy nevíte kde se jaký červík skrývá a vytahování chomáčů štětin z prstů je marná práce a můžete mít velmi nepříjemné zranění.
Amhipods, copepods a jiní podi
Jedná se o malé korýše s velikostí od několika milimetrů po cca 1cm. Když se v nádrži rozmnoží, budou nejen pomocníky v likvidaci organických zbytků, ale zároveň budou sloužit jako živé krmivo pro mnoho druhů chovaných ryb. Jejich přítomnost můžete zjistit když budete chvíli svíti baterkou do zhasnutého akvária. Budou se pohybovat velmi svižně kolem útesů a hledat potravu.
Jsou tak užiteční, že se jejich násady prodávají a udržovat početnou armádu těchto tvorečků je snem každého reefaře. Některé ryby dokonce není vhodné chovat, dokud se vám Různonožci a Klanonožci (toť český název většin z nich) nerozmnoží do dostatečně početné populace. Jednou z nich je například tolik oblíbená Vřeténka Mandarín.
Hadice a hadičky
Dalšími z nevítaných hostů, ale také užitečnými obyvateli živých kamenů jsou Hadice – něco jako hvězdice (tedy také ostnokožci), ale liší se od hvězdic délkou a tloušťkou jednotlivých ramen. Hadice, které si většinou do akvária zavlečeme, nebudou žádní obři, mohou mít cca kolem 5-8 cm (i s rameny) a jsou vytrvalými konzumenty organických zbytků. Je zábavné pokoušet se je krmit, protože podávané sousto ovinou ramenem a nasoukají si jej do střední části těla, kde mají ústa. Neviděl jsem nikdy hadice požírat koráli, proto je považuji za jednoznačně kladné obyvatele a užitečné členy úklidové čety.
Skleněnka aneb hurá máme sasanku… co s ní budeme dělat
Nedělal jsem statistický průzkum, ale dle mého názoru asi nejčastější dotaz typu – Co to je zničit, nebo nechat – se týká malé sasanky, která vám dokáže hodně znepříjemnit dosažení vašeho vysněného vzhledu akvária. Je to Sasanka skelná, latinsky Aiptasia.
Je potřeba říci, že ne vždy je považována za negativní postavu, někteří akvaristé ji využívají ve filtraci pro její rychlý růst a tím spotřebu dusíkatých látek. Nicméně stejná vlastnost se může stát pohromou pokud se dostane do hlavní nádrže. Aiptasia dokáže doslova zamořit útes a zbavit se jí není vůbec jednoduché (i přes zaručené vodičky nabízené prodejci).
Rada tedy zní: Zničit, zapálit, zabít…! Způsobů může být více. Pokud se pustíte do přímého boje, potom je možné použít 1ml stříkačku pro diabetiky (s tenkou jehlou) a sasance vstříknout do těla ocet nebo hydroxid sodný. To by ji mělo spálit, ale je potřeba to udělat důkladně, jinak se zase probere. Také je potřeba používat ocet nebo hydroxid v nádrži rozumě – s ohledem na litráž a stabilitu systému.
Další možností je koupit živočicha, který si na ní pochutná a spojit tak příjemné s užitečným. Mezi největší skleněnkožrouty patří např. Krevetka Lysmata Wundermani, někteří krabi poustevníci a pokud máte dostatečně velké akvárium tak si můžete pořídit Chelmona (Chelmon rostratus), případně Pilníkotrna (Acreichthys tomentosus). V každém případě platí – čím dříve začnete boj se sasankou, tím lépe se vám ji podaří udržet na uzdě.
šneci všeho druhu
Pokud ve svém akváriu najdete šneky uliťáky všech velikostí, můžete se radovat, protože máte vydatné pomocníky uklízecího týmu. Není zde prostor vypisovat všechny druhy na které můžete narazit a nebudu ani předstírat, že jsem schopný každého šneka identifikovat. Nicméně obecně opravdu platí, že šnek v akváriu je výhra.
Pokud žádné šneky v akváriu nemáte, potom doporučuji si jej pořídit – buď od akvarist v okolí, případně se dají koupit v mořské akvaristice. Tam se dá sehnat např. Nassarius (zavrtá se do písku a vyleze když ucítí potravu), Turbo šnek (Turbo fluctuosa) apod.
Polyclad worms aneb obří plošťenky
Ploštěnky obecně mohou být v akváriu problém – obzvláště, pokud se přemnoží. Nicméně tento “červ” je jiná liga. Anglické označení Polyclad worms zahrnuje více druhů, které mohu napáchat nemalé škody jak na korálech, tak i například požíráním užitečných šneků, napadáním zév apod. Některé mají schopnost maskování pomocí mimiker, takže je těžké je objevit, nicméně pokud něco takového v akváriu zahlédnete, doporučuji neváhat a ploštěnku chytnou a odstranit. Za fotku děkuji Lukas T Lauryn.
Seznam výše uvedených živočichů není a ani nemůže být vyčerpávající. Jak můžete vidět, je docela dobrodružství stát se mořským akvaristou, ale i to je na tomto koníčku hezké. Pokud mě ještě některý z tvorů, které je možné si nezvaně zavléci do akvária napadne, tak jej do článku přidám. Případně mi napište do komentářů jakékoliv připomínky a tipy. Nevím vše a budu rád za jakoukoliv vaši reakci – pokud bude slušná :-).
Po čtyřech měsících “zajetí” akvária jsem přidal šneky 2 ks Trochus histri a 2 ks Nassarius distortu a ještě krabíky 2 ks Calcinus tibicen. Do dvou týdnů tři z těch čtyř šneků uhynuli, čtvrtého nejaktivnějšího, téměř turbo-šneka jsem už pár neviděl. Krabíci se drží a doufám, že to tak vydrží. Opět nevím, zda-li mám nějak málo “bordelu” v akváriu k úklidu vzhledem k tomu, že “záběh” byl bez přímého osvětlení, jen z tlumeného zářivkového osvětlení v místnosti. Anebo nějaký problém v chemismu vody. Živý písek na dně a výměna 10% vody á 14 dnů. Nějaké velmi drobné šneky jsem tam na skle občas zastihnul i tu malou hvězdici. Na jednom z kamenů se objevily takové mechové kuličky, vyhodnotil jsem jako tzv. ananasovou houbu, což dle některého z článků na Internetu by mělo svědčit o dobré kondici akvária. Dám tomu čas při pozorování krabíků.
Díky za komentář. Také se mi stalo, že pár šneků ze začátku zmizelo. Akvárium v jeho začátcích často ještě nemá dostatek potravy pro všechny tvory. Tak se stane :-(.