Mechanická filtrace, jak již název napovídá, slouží k mechanickému odstraňování organického odpadu z vody, a to ještě předtím, než se začne rozkládat. Převážně se využívají různě porézní materiály a vyžaduje vcelku častou údržbu. Podle testů, které prováděla BRS TV, může dostatečná mechanická filtrace odstranit ze systému až 40 % odpadních látek, což ji staví do pozice jednoho z nejúčinnějších způsobů filtrace. Další výhodou kvalitní mechanické filtrace je, že odstraní z vody drobné částečky a tím i vizuálně pročistí vodu. Pojďme se tedy podívat, jaké způsoby mechanické filtrace používáme v mořské akvaristice.
Filtrační vata a molitany
Začněme od toho nejjednoduššího a pravděpodobně i nejméně nákladného řešení. Dá se využít v každém akváriu, které má přepážkovou filtraci, nebo sump. Ihned za hřeben, kudy vtéká voda do filtrace (v sumpu do první komory za přívod vody z nádrže) umístíme kousek filtrační vaty, kterou potom, dle potřeby, měníme. Ideální je zajistit, aby veškerá voda vtékající do filtru protekla přes vatu, či molitan.
Je nutné podotknout, že není vhodné nechávat vatu v akváriu dlouho, protože zachycený organický odpad může začít hnít a vypouštět do vody dusíkaté látky.
Vatu je možné nahradit i biomolitanem, který však nemá takovou schopnost zachytávat i drobné částečky. Samozřejmě je možné materiály kombinovat.
Filtrační ponožky
Milovaný i proklínaný způsob mechanické filtrace. Filtrační ponožky jsou umístěny v sumpu – ihned za přívodem vody z nádrže, případně za hřeben u přepážkové filtrace. Veškerá voda by měla ponožkami protéci, aby se v nich mohlo zachytit co nejvíce odpadu. Ponožky jsou většinou z nilonu, nebo jiné textilie a rozdělují se podle hustotu materiálu. Ponožky o hustotě 100 mikronů zachytí menší částečky z vody, než ponožky s hustotou 200 mikronů. Na druhou stranu se musejí o to častěji čistit.Tím se dostáváme k největší nevýhodě tohoto řešení. Vyžaduje velmi časté čištění a výměnu. Ideální je nenechávat ponožky ve filtraci déle než 3 dny, protože pak hrozí zvýšený rozklad zachyceného organického materiálu a tím navýšení živin v nádrži. Ne každý je tak ochotný prát několikrát týdně špinavé ponožky plné akvarijního odpadu (eufemismus). Pokud se však nezanedbává údržba ponožek, potom jsou velmi efektivní filtrací.Nekonečné ponožky – Rollermaty
Moderní doba nám přináší moderní řešení a tím je současný boom rollermatů. Pokud bych je měl přirovnat k výše zmíněným ponožkám, budou stejně, nebo i více efektivní, ale ušetří vám spoustu práce s praním prádla. Velkou výhodou je, že nehrozí rozklad detritu do vody, protože je ihned odstraněn na navinutém pásu filtrační textilie.
Rollermat je vcelku jednoduché zařízení. Srdcem je filtrační tkanina, namotaná na válec, který automatika (nebo u mechanických verzí vy) posunuje na druhý válec. Tkanina prochází nádobou, do které přímo přiváděna voda z nádrže. Ta protéká skrze tkaninu do sumpu. Tím se zajistí včasné odstranění odpadu, a to ještě předtím, než se začne rozkládat. Tento mechanismus je velmi efektivní a zároveň významně prodlužuje nutnou dobu údržby.
Osobně rollermat vlastním a po ponožkovém, vatovém a biomolitanovém období se cítím volný jako pták. Jen to leze do peněz. To uznávám. Na trhu jsou i varianty s manuálním posunem – kdy motor tvoříte vy… nemám vyzkoušené, ale osobně si to neumím moc představit, protože automatika posunuje pásem několikrát za den. To už mi vycházejí lépe ponožky.
Proteinový skimmer, neboli odpěňovač
Odpěňovače se řadí také do mechanické filtrace, protože – i když na jiném principu – jimi jsou. Mechanicky, za pomoci spousty drobných bublinek, odstraňují bílkovinné částečky z vody. Kromě toho fungují jako reaktor pro výměnu plynů, a tedy okysličování nádrže. Pokud chcete o odpěňovači vědět více, můžete se podívat např. sem. Pokud vás zajímá, jestli odpěňovač potřebujete, napsal jsem k tomu také krátký článeček.
Mimochodem, když se bavíme o potřebě odpěňovače, pokud nebudete mít velkou biologickou zátěž – tedy spoustu ryb s vydatným krmením a budete mít dobře vyladěný rollermat, je to přesně ta situace, kde se bez odpěňovače můžete obejít, protože rollermat dokáže odstranit velkou většinu odpadu a může tak být pro celý systém dostatečnou filtrací. Samozřejmě po zajištění efektivní výměny plynů v nádrži.
Co říci závěrem?
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob mechanické filtrace, nebo dokonce žádný (což nedoporučuji začínajícím akvaristům), tak pamatujte na to, že údržba filtračního systému je velmi důležitá a nevyplácí se ji zanedbat. U mechanické filtrace to začíná výměnou ponožek a končí pravidelným čištěním odpěňovače.
Na druhou stranu je také nutné zmínit, že cílem filtrace není odstranit z vody veškeré živiny. Pokud máte v nádrži koráli, potom je nutné, aby zůstalo dostatek živin i pro ně. Je vcelku častou chybou začátečníků, že předimenzují nastavení filtrace a radují se z PO4 a NO3 na neměřitelných hodnotách. To, ale není cílem a následkem mohou být problémy.
Příště se pustíme do velkého tématu a tím je biologická filtrace. Budu rád za vaše zkušenosti a komentáře, které mi může psát pod článkem, nebo facebooku. Přeji krásný, prosolený den.
Mal by som otázku ohľadom ROLLERMATU. Tá tkanina sa dá opätovne použiť (vyprať, opláchnuť … )? Alebo je to jednorázovka?
Já ji peru, ale jsem si jistý, že budu výjimka :-D. Na patreonu jsem dával fotky, jak to dělám. Je to vcelku jednoduché, do kýble, 2x horká voda – vždy pořádně vymáchat, potom tam dám další čistou vodu s trochou sava… chvíli nechám, 2x vymáchám a usuším na sušáku. Nakonec namotám. Celkem asi 20minut práce a 400,- ušetřených. Začal jsem to tak dělat, protože hlavně ze začátku se mění role mnohem častěji. Teď už ji měním 1x za 2 měsíce, tak bych to ani dělat nemusel, ale nějak mi to nevadí.