Velké nádrže poskytují mnoho prostoru pro krásné ryby, pro mnoho druhů korálů a celkově dokáží splnit i ty nejodvážnější představy. Na druhou stranu dovedou být náročnější na techniku, údržbu a také očekávají od majitele určitou míru znalosti a disciplíny. V dnešním díle Mořských akvárií po česku si představíme nádrž, která se do těch větších rozhodně počítá. A pokud jde o jejího majitele, tak o něm, pokud jde o disciplínu a množství nabytých znalostí, není nejmenších pochyb.
Dva a půl metru moře
Ahoj Josefe. Jako vždy na úvod se zeptám, co tě přivedlo k moři a jak dlouho se mu věnuješ?
Tak ve vodě se máchám od ZŠ, kdy jsem měl s různými úspěchy a neúspěchy mnoho rybích mixů, naposledy jsem měl před 20 lety odchovy terčů a doteď mám Afriku, která se (se zestárnutím osazenstva) konečně přestala množit. No a o moři jsem snil od té doby, co jsem byl v Egyptě. A asi jako každý kdo tam byl, a má blízko k akvaristice (a zažil koupání a potápění se v největším akváriu) jsem se rozhodl, že todle chci mít prostě doma! Čas šel dál a technika se vylepšovala… pak nás nikam nepustili a nemohli jsme k moři, tak moře přijelo k nám.
Jak se dívám na fotky, tak akvárko bude mix reef. Je to tak?
Krutý mix všeho. Samozřejmě se snažím, aby se to mezi sebou snášelo a nepralo, ale to taky někdy nevyjde. Například pomci mi zlikvidovali gonioporu – i když do té doby je nic z LPS nezajímalo. No jo no, pomci, tak to prostě je. Vždy riskujete, že se vám do něčeho pustí.
Pojďme si nádrž trochu blíže představit. Jak dlouho funguje?
Nádrž funguje 18 měsíců, bez havárie čí jiné pandemie!
To mě přivádí připomenout všem, že když už se musí do nádrže sáhnout rukou, protože to nejde jinak, vždy se pořádně umyjte. Bez mýdla a krémíčků – pak ruce opláchněte RO vodou. Předejdete tak jakékoli kontaminaci.
Jinak hlavní nádrž má 240x80x65 cm. Tedy po odečtení všeho živého i neživého a technického, je v systému nějakých 900l vody. Mimochodem, výpočet litráže mě bavil. Hádali jsme se s mým kamarádem akvaristou, né tendle šutr má 20 litrů a tahle ryba 300ml. Je potřeba to vypočítat docela přesně, kvůli správnému dávkování.
Nádrž stojí na třech 20mm voděodolných překližkách a stojí na svařenci z 304 nerez jeklů 50x50x4. Ten stojan je výborný, nevyžaduje žádnou údržbu a nic nerezne. Celý podstavec je pak zakrytován.
Pokud uvažujete o větší nádrži, tak musím zmínit, že stěhování kompletu nádrže i se sumpem a podstavcem nebyl dobrý nápad. Nést ji přes zahradu na “skateboardu” do okna – nejblíže k místu určení – s partou hic, byl opravdu zážitek. V těchto rozměrech doporučuji si najmout pěkný svalovce, co mají zkušenosti. Váhu totiž odhadli na nějakých 350 kilogramů!
No to tedy musel být zážitek :-). Zmínil jsi sump, jak máš filtraci poskládanou?
Sump mám pod akváriem, jeho rozměry jsou 140x42x42 cm a je poskládán následovně:
- v první přepážce je ClariSea 5
- ve druhé je 10ppi akvacit a na něm ve 3 vrstvách Maxpect nano koule (zaručená nitrifikace kdyby se cokoli “rozbilo”)
- ve třetí komoře je pak odpěňovač Deltec s automatickým čištěním hlavy, litrový fluidní filtr s ekophosem, 5l fluidní filtr s pemzou s mikroprůtokem (denitrifikace). Dále 2x NO3 Brick (druhá denitrifikace), Ca reaktor a výtlačné čerpadlo 10 000 l/hod. Ještě 400W topné těleso.
UV se zapíná na noc a ozon každé 3 hodiny na hodinu. Celá spodní skříň je odvětraná pomaloběžnými ventilátory v bocích, které se při provozu ozonizeru vypnou.
Vidím, že se snažíš mít vše pojištěné, to se mi líbí. Pojďme ke světlu, říkal jsi, že sis ho vyráběl sám?
Ano, světlo je made in koleno (moje) – nazval jsem jej Pro Coral Spectrum 800W a jeho rozměr je impozantních 240cm. Skládá se ze 7 barev v 5 kanálech s 16bit řízením. Osazeno je 10W LED moduly v barvách:
- 7x 390nm
- 20x 420nm
- 20x 465nm
- 7x 490nm
- 10x 30 000 kelvinů
- 10x 10 000 kelvinů
- 6x 3 600 kelvinů
Moduly jsou na masívním eloxovaném chladiči (vážícím cca 26kg) s plexi krytem proti stříkající vodě. Nejsem úplně zastáncem obestavěných akvárií, tak jsem musel jít cestou jediného nekonzolového světla, aby se na to dalo koukat a nikde nic netrčelo a neviselo. Sranda byla při výrobě, sehnat eloxovnu a dopravu, v tomto rozměru je to už starost. Pak tu je milion dírek pro LED moduly a kilometry drátů. Pak výkonová FET regulace pro 800W v 5ti kanálech – docela práce vybrat koncové výkonové prvky s 0.005 ohm při frekvenci 16kHz.
Upřímně, vůbec nevím, o čem mluvíš :-D. Ale věřím, že to muselo dát hodně práce a plánování. Jak máš světlo nastaveno a jak dlouho svítíš?
Svítím 12 hodin. Jak je v tropech obvyklé. S tím, že hodinu rozsvěcím a zhasínám s barevnou simulací východu a západu slunce.
Nastavení mám 16bitové v hex vyjádření – ještě není kompletně dodělaný soft AQ kontroléru a data jsou uložena v eprom. Není hotové UI rozhraní, takže lidské vyjádření není, ale po přepočtu v procentech je to 40% obě modré, 390nm 30%, 3k6 kelvinů + 490nm 20%, 30k + 10k kelvinů 50%.
Akvárium ve zkratce
Stáří nádrže: 18 měsíců
Rozměry: 240x80x65 cm
Umístění filtrace: Sump pod akváriem 140x42x42 cm
Osvětlení: LED – vlastní výroba
Proudová čerpadla: 3x Tunze 6105
Dávkování prvků
Ca reaktor s korálovkou, mikroprvky Pro Coral Mineral od Topic Marine.
Použitá sůl: Sůl používám Aquarium System Reef Crystal a míchám 2200g na 50l = 1027Sg.
Výměna vody: Vodu měním po 3 týdnech. Někdo namítne proč tak dlouho, odpověď je jednoduchá. Především jde to, že při tomto objemu je to fakt pakárna připravovat tolik litrů.
Ryby v nádrži:
Naso Lituratus
Paracanthurus hepatus
Acanthurus lineatus
Zebrasoma veliferum
Chelmon rostratus
Centropyge bicolor
Centropyge bispinosa
Chromis viridis – 7x
Pseudanthias squamipinnis – 10x
Chrysiptera hemicyanea
Amphiprion clarkii – 2x
Další osádka:
Lysmata aboensis
Lismata debelius
Archaster typicus – 2x
Fromia sp.
Ophiolepis superba
a spousty další havěti od štětináčů přes asteriny, blešivce po malé hadice
Ještě nám zbývají proudová čerpadla. Jaká používáš?
Mám 3x Tunze 6105 ovládaná kontrolérem v pulzním režimu min/max po 8mi sekundách v minutových intervalech. Jako další zdroj proudění je návratový výtok s rozprašovačem, který má cca 10 000 l/hod stálého proudu. Čerpadla mám asi 20cm pod hladinou, mají totiž takovou sílu, že mohou vytvářet víry a nasají vzduch a pak to opravdu vypadá jako v moři. Akvárko je pak plné bublinek.
Dobře, techniku jsme si představili. Pojďme k životu v nádrži. Nejprve záběh. Jak probíhal a musel jsi řešit nějaké problémy?
AQ jsem zakládal z živých kamenů se živou vodou s pomocí bakterií a jejich krmení uhlíkem. Záběh, tedy cykly bakteriálního umírání a oživení, trval cca 3 měsíce. Po skončení bakteriálních válek a jak se stabilizovaly hodnoty, odešly řasy, jsem začal přidávat život. Po vpuštění prvního života se na cca měsíc objevila ještě fialová řasa, která sama odešla. Teď po více jak roce je jen trochu kožíšku na zadním skle, který pomalu odchází, bodloci ze začátku hodně pomáhali, ale asi jim přestala chutnat, teď jen občas oďobnou.
Jinak řasy jsou všude kde je život a tak nějak to sem patří. Vyloženě s nimi nebojuji, nejsem totiž zastáncem radikální chemie a ideální hodnoty úplně nectím, takže trochu řas ještě mám, já taky nejsem modelka :-))).
S tím souhlasím, i při tom potápění v Egyptě jsou útesy plné řas, jen my je v našich nádržích neradi vidíme. Jak vypadá pravidelná péče o akvárko?
Každý den ráno a večer vyliji skimát skimmeru (o dovolených jede do 10l kanystru), zkontroluji okem všechny průtoky, návratové hadice od filtrů a reaktorů. Dívám se, jestli je vše OK a něco se nepokazilo, anebo jestli si něco někde nepostavilo domeček a teď to drnčí.
Každý týden měřím KH, Ph, Ca, Mg, NO3, PO4, SL, ORP, PhCaR (výstup Ca reaktoru). Na testování používám Hanna checker na salinitu, Ph, PO4, od Salifertu Kh, Mg, Ca a od RedSea PO4 NO3 set, který považuji za přesný. Jednou týdně taky doplním mikroprvky – dle vypočteného množství od Tritonu.
Každý 3 týden měním 100l vody. Zároveň odkalím dno, kam se dostanu, a ofoukám útes. Náhodně řeším lepení klacků, co mi ty mí svěřenci pozuráželi. Případně nabídnu někomu jinému jako přebytky z předzahrádky.
Používáš nějakou automatizaci na hlídání prvků?
Ne. Po zkušenostech jiných (hodně jsem o tom četl) je to o neustálé údržbě drahých sond, které pak stejně nakecají něco, co je vzdálené od reálu. Mě stačí týdně půl hodinové kolečko s měřáčky a ampulkami.
Pravidelně tedy měříš prvky. Jak řešíš jejich doplňování? Výměna 100l vody ti v takto zarostlé nádrži stačit nebude.
Jako základ mi jede Ca reaktor s korálovkou od AQ Medic a Deltec Mg. Ručně doplňuji pouze mikroprvky Pro Coral Mineral od Topic Marine. Držím se pravidla, že míň je mnohdy líp než víc. A to platí i v doplňování prvků. Jednou za cca půl roku udělám Triton ICP test. Před výměnou vody – na konci 3 týdenního cyklu – odeberu vzorek. V té době by očekávané hodnoty měly být nejhorší a podle výsledků upravím mikroprvky. A jak jsem říkal, tak Kh, Ca a Mg měřím každý týden.
Super, děkuji. POpsali jsme si techniku i péči o vodu. Jak pečuješ o své ryby a koráli?
Ryby krmím 2x denně a náhodně přidávám 2 klipy s řasami, zelenou červenou a hnědou. Krmím granulemi Sak spirulina, Sak marine, AF Marinemix, AF Algae feed, Thera +A, Thera Shield, DKI Marine. Z mraženého krmení používám mysis, artemii a krevetky. Tak nějak jim to točím, aby neměly furt vepřoknedlozelo.
Koráli krmím podle týdenního vitaminového a krmného plánu Aquaforest a v neděli cíleně pipetou. Je to několik druhů aminokyselin, vitamínů, fytoplanktonu a podpora kalcifikace. Na každý den je určitá kombinace dvou až tří lahviček.
Teď nepříjemná otázka. Musel jsi řešit nějaké nemoci ryb, nebo jinou havárii?
Ano, prošel jsem si krupicí – kožovec (Crytopocaryon Irritant). Teď už vím jak důležitá je dezinfekce vody a jak fáze parazitů probíhají. Bohužel nemám karanténní nádrž. Většinou si krupičku přineseme s novým životem. Já jí přitáhl s Japonicusem. Vypadal zdravě, žral, oždiboval, sem tam někoho prohnal, ale pak jsem na Dorince pozoroval sem tam puntík. Je známo, že Hepatus na krupici trpí a je dobrým indikátorem. Nakonec se osypal Japonicus a s sebou vzal i dva klauny. Léčba byla marná, chemie málem zabila koráli a UV s O3 jsem rozjel až když už bylo pozdě. Vše dobře dopadlo, “jen” 3 kusy odpadly. Od té doby používám po přidání něčeho nového do nádrže UV a O3 a je klid!
Dobře, pojďme pryč od nepříjemností. Máš nějakou oblíbenou rybu, nebo korál?
Naso Lituratus je můj nejinteligentnější chovanec! Ví přesně kdy bude žrádlo (asi kouká na hodiny, stejně jako náš pes). Ví přesně, kde se má postavit, podle mého systému krmení, aby zaujal nejvýhodnější pozici a pochytal toho co nejvíc. Opravdu legrace je ho pozorovat když měním pixlu granulí za jinou a předešlá dávka je již posbírána. Stojí a čeká na další a pak vyrazí na lov.
Když krmím řasami do klipu tak se nechá chytit do ruky. Toto umí i moje druhá oblíbenkyně Dorinka. Video pro pobavení je někde na mém profilu :-))).
Tak to naprosto chápu, že tě krmení musí bavit! Co dalšího si užíváš na mořském hobby?
Užívám si ta překvapení jak je to v moři zařízené, tu barevnost a rozmanitost. Říkám si k čemu to slouží, koráli nejsou rostliny, aby lákali barevností a vůní hmyz, naopak mezi sebou chemicky válčí o prostor, o kus žvance.
Některé ryby speciálně vybavené k určitému účelu, jako např Chelmon, ten opravdu dokáže gymnastická čísla, jak strká ten svůj čumák, i vzhůru nohama, do dírek, ze kterých občas něco vytáhne. A tak je to v moři se vším. I ten štětináč napasovaný v magnetu prouďáku mě udiví, když ho jdu čistit. Nebo když spadne hvězdice ze skla na záda, to je gymnastika.
No to rozhodně! Je i něco, co tě nebaví, co si neužíváš?
Když se nějaký korál, z mě nepochopitelných důvodů zatáhne, i když vše je v naprostém a bezvadném stavu. Asi mají také nálady jako ostatní tvorové. A nemoci ryb, kdy to je opravdu těžké s nimi bojovat.
Pro někoho může být snem a cílem dopracovat se k takové nádrži, jakou jsi nám zde představil. Máš i ty nějaké sny a další plány, kam se posunout?
Dodělat soft pro AQ kontrolér, dodělat peristaltiku pro dávkování Ca reaktoru. Ve vzdálenější budoucnosti chci udělat velké refugium, které mi přijde jako nejpřirozenější pro odbourávání odpadních látek.
A zvětšovat nebudu, nemám už kam, a to vím, že to mám malý. Ryba v moři plave hodinu rovně a nic, u mě je Dorinka za 15 sekund na skle a musí se otočit… škoda, chtěl bych.
Souhlasím. Kdokoliv viděl korálový útes ve volné přírodě rozumí tomu, že nejsme schopní jim dát vše, co potřebují. Ale můžeme se alespoň pokusit udělat to nejlepší co jde a dobře se o ně starat.
Děkuji za tento rozhovor, je v něm spousta inspirace. Je něco, co bys chtěl na závěr vzkázat ostatním?
Mořská akvaristika je hlavně o pochopení přírody, jak to v ní funguje a jak jí lze pomocí techniky a chemie uzavřít v malém prostoru.
Je to další fakulta ve vzdělání člověka, takže počítejte s tím, že strávený čas studiem bude totožný, jako na přednáškách ve škole. Není to o tom, že zmačknu čůdl a ono to pojede tak jak chci já. Teď jsem všechny vystrašil, ale odměnou je mít doma kus krásného moře, to přece za to stojí!
foto © Josef Mlejnek
Chtěl bych moc a moc poděkovat všem, kteří se se mnou do tohoto projektu pustili. Pokud byste se i vy rádi zapojili, klidně mi napište. Seriál nemá omezený počet dílů a budu rád, když se zapojí co nejvíce lidí. Cílem není ukazovat výstavní nádrže, i když bezpochyby některé z nich takové budou, ale spíše ukázat reálné stavy, včetně nedokonalostí a poučení se z řešení problémů. Myslím, že potom budou články opravdovým obohacením pro naši mořskou komunitu.