Ahoj mořáci, vítám vás u dalšího dílu seriálu, kde si povídáme o zakládání mořského akvária a který je určený pro začátečníky, kteří plánují založit první moře.

V minulých dílech jsme se bavili o technice, parametrech vody a materiálech pro útes a pomalu se dostáváme k napuštění nádrže. Dnešní téma je tedy mořská sůl.

Z čeho se skládá moře

Pro výrobu mořské vody potřebujete dvě věci. Vodu z reverzní osmózy s hodnotou 0 na TDS metru. O tom jsme si něco říkali ve druhém díle, takže tuhle část již víte. A pak potřebujete mořskou sůl. Není to sůl, kterou koupíte pro použití v kuchyni, i když je to na obalu napsáno. Pro použití v mořské akvaristice potřebujete sůl, která má vhodné složení makro a mikro prvků pro mořský život.

Mořskou vodu vhodnou do akvária si tedy vyrobíte smícháním Osmotické vody se solí pro mořská akvária. Výsledkem musí být voda s určitým množstvím solí, které se měří buď hustoměrem, nebo refraktometrem. No a protože jsme tohle už probírali ve třetím díle, tak jenom stručně. Namíchaná mořská voda by měla mít salinitu 1,024-1,026. Záleží, jestli máte měkké koráli, nebo třeba SPS. Pro tvrdé korály se používá voda s vyšší koncentrací solí. Naopak pro fish only akvárium vám postačí voda se salinitou 1,020-1,022.

Měříme buď kvalitním hustoměrem, nebo refraktometrem. Za mě mám radši refraktometr, ale pokud koupíte kvalitní hustoměr, udělá vám službu také.

Kromě salinity má mořská voda další doporučené hodnoty. Dnes se zmíním jenom o těch, které nám pomohu s výběrem soli. Opět jsme o tom mluvili v minulých videích, takže jen stručně.

  • Kh – doporučená hodnota 7-10 (12) °dKh
  • Ca – doporučená hodnota 380-450 mg/l
  • Mg – doporučená hodnota 1250-1350 mg/l

Pokud jste někde viděli malinko jiná čísla, tak je to v pohodě, jejich hodnota se odvíjí od více veličin jako např. od salinity vody, druhů korálů apod. Jedná se o nějaký doporučený rozsah, který platí na většinu situací. Nicméně toto jsou základní parametry, které vás při výběru soli budou zajímat a každý solidní výrobce je uvádí.

Nejlepší sůl na trhu!

Nabídka mořských solí je veliká, máte možnost vybrat si ze spousty barevných kyblíků. Když se zeptáte akvaristů, která sůl je nejlepší, dostanete také spoustu odpovědí, protože každý si stojí za tím, co používá. Jinými slovy odpověď na tuto otázku neexistuje, protože neexistuje něco jako nejlepší sůl.

To je možná špatná zpráva. Dobrá zpráva je, že na druhou stranu žádná sůl, která je nyní na trhu dostupná není špatná. Solím se často přisuzují zásluhy za růst nebo nerůst korálů více, než by si zasloužily. Ve skutečnosti opravdu jakákoliv sůl, kterou si vyberete sama o sobě nezapříčiní ani váš úspěch, ani váš nezdar v mořské akvaristice.

Důležité je tedy vědět, že v zásadě všechny prodávané soli jsou dostatečně kvalitní a s žádnou se vám nestane, že by ryby začali skákat z nádrže, nebo koráli blednout, protože používáte takovou nebo jinou značku.

Podle čeho si tedy máte vybrat?

Funkce soli a výměny vody

Výměna vody má dvě základní funkce. Za prvé výměnou vody můžeme redukovat odpadní látky jako dusičnany a fosforečnany a za druhé pomocí ní doplňujeme spotřebované minerály a prvky, které potřebují koráli ke svému růstu. Efektivita v naplnění těchto úkolů se odvíjí od množství výměny vody, ale také od složení soli, kterou na ni používáme.

A nyní se dostáváme k rozdílům mezi solemi.

Rozdělení solí

Nejsnadnější rozdělení solí je podle uhličitanové tvrdosti – KH:

  1. Sůl s neutrální hodnotou KH (7-9)
  2. Sůl se zvýšeními hodnotami KH (10-13)

Abychom si řekli, proč je to důležité je nutné znát rozdíl mezi nároky jednotlivých skupin korálů. Nejprve je tedy potřeba se rozhodnout, jaké koráli budu chtít chovat a podle toho musím zajistit vhodné podmínky. Zjednodušeně to můžeme rozdělit takto:

  1. Měkcí koráli – menší spotřeba KH a dalších prvků
  2. Mixed reef – vyšší spotřeba KH a dalších prvků
  3. Tvrdí koráli – vysoká spotřeba KH a dalších prvků

Pokud budete mít akvárium s měkkými korály, tak spotřeba uhličitanů a makroprvků bude menší. Oproti tomu v akváriu s tvrdými korály, kteří si staví kostru z uhličitanu vápenatého bude spotřeba násobně vyšší. Vaším úkolem tedy bude zajistit doplnění těchto hodnot a udržet stabilitu nádrže, kde nedochází k velkými změnám. A na to máte v zásadě dvě metody:

  1. Výměnu vody
  2. Dávkování prvků

Volba metody se odvíjí opět od chovaných korálů, ale aby to nebylo jen o teorii, pojďme se na to podívat prakticky.

Trocha praxe

Akvárium s měkkými koráli:

  • Po zajetí nádrže (kdy začnou růst koráli, korálová řasa apod.) začne během jednoho týdne klesat hodnota KH z původních 8 na 7,5.
  • Při pravidelné 14denní výměně měníte 20% vody
  • pro doplnění spotřebovaného KH potřebujete sůl, která bude mít KH vyšší než požadovaná hodnota v akváriu. V tomto případě, abyste doplnili KH na hodnotu 8 pomocí 20% výměny vody, musí mít sůl 12 °dKH.

A druhý příklad je Reef s převahou SPS korálů

  • Týdenní spotřeba Kh je 17,5. což je nějakých 2,5 °dKH za DEN
  • Pokud bych doplnění prvků řešil výměnou vody, tak si zkuste spočítat, o kolik by musela mít zvýšené KH a ostatní prvky, abych byl schopný rozdíl doplnit.

Vidíte, že počítat s tím, že u SPS nádrže si vystačíte s výměnou vody je nesmysl. Vracíme se tedy na začátek. Na prvním místě je potřeba vědět, jestli chci v nádrži tvrdé korálnatce a dopředu s tím počítat.

U prvního případu, kdy mám jen měkké koráli mi tedy stačí si zvolit sůl, která má zvýšené hodnoty KH a případně dalších prvků.

Naopak u druhé nádrže s tvrdými koráli si zvolím sůl, která má takové hodnoty KH a makroprvků, které udržuji v nádrži. Při výměně vody tak nedojde k rozhození poměrů prvků a jejich úbytek řeším některou z metod dávkování prvků. O těch si řekneme něco někdy příště.

No, a protože se bavíme o zakládání nádrže, zůstává otázka, jakou sůl použít pro nádrž, kde vlastně ještě žádní koráli nejsou a teprve se rozjíždí.

S kapkou zjednodušení můžeme říct, že pro založení nádrže si můžete zvolit jakoukoliv sůl s neutrálními hodnotami KH a prvků. Jakmile dojde nádrž do fáze, kdy začne uhličitany a prvky z vody spotřebovávat, tak budete stát před rozhodnutím, jak to řešit. Většinou je řešení takové, že:

  • Pro nádrž s měkkými koráli přejdu na obohacenou sůl a zůstávám u výměn vody
  • Pro nádrž s tvrdými koráli zůstanu u neutrální soli a zvolím si vhodnou metodu dávkování prvků.

Samozřejmě, že svět není tak černobílý a je možné, že někdo utáhne nádrž s tvrdými koráli na výměně vody, případně dávkuje pouze KH apod. Těch variant je mnoho a platí, že každá nádrž je jiná. Také vhodná doba pro výměnu soli, nebo dávkování prvků se bude velmi lišit u každé nádrže a je tedy potřeba získat trochu citu a pozorovat, jak se nádrž chová.

Přechod na jinou sůl

Je nutné říct, že není dobrý nápad měnit sůl jako ponožky. Základním předpokladem pro fungující mořské akvárium je stabilita. Ta je mnohem důležitější než absolutní hodnoty prvků. Proto si výměnu soli vždy velmi pečlivě rozmyslete a přistupte k ní až když víte, že je to krok správným směrem a víte proč to děláte. Cena soli, nebo, že vám kamarád řekne, že změnil sůl a je to super, nejsou dobrým důvodem.

Nicméně, pokud již nějakou dobu sůl používáte, může se stát, že vám přestane vyhovovat. Ať již poměrem prvků, nebo zjistíte, že to nebyla dobrá volba, protože má velké množství nečistot, nebo jste používali sůl pro záběh akvária a nyní jste se rozhodli, že potřebujete sůl např. s vyššími hodnotami KH. V tom případě zde mám pár doporučení:

  • Výměna nesmí být rychlá, ideálně na novou sůl přecházejte postupně. Např. prvních několik výměn vody použijte jen určitou část vody s novou solí a poměr navyšujte ve prospěch nové soli. Obě soli samozřejmě míchejte zvlášť. Např. 10l nové a 20l staré… atd.
  • Ideálně zůstaňte u značky, kterou jste již měli – výrobci používají podobné poměry mikro a makroprvků u všech svých solí, změna tedy nebude tak náročná. Pokud budete používat jinou značku, postupujte ještě o to pomaleji
  • Počítejte s tím, že se korálům změna nemusí zamlouvat a dejte jim čas na adaptaci, nedělejte jiné zásahy do fungování nádrže, jako např. současná změna světla, proudění apod.

Pár praktických rad

  1. Pro míchání vody používejte čerpadlo. Vařečka ani metlička nejsou dobrý pomocník. Sůl je potřeba opravdu důkladně rozmíchat. Jedná se o chemikálie, které mezi sebou různě reagují.
  2. Dodržujte doporučení výrobce na dobu míchání soli, než ji dáte do nádrže
  3. Pro míchání soli vždy používejte nádoby, které na to máte vyhrazené
  4. Vždy nasypte sůl postupně do RO/DI vody. Nikdy to nedělejte naopak, že byste dali sůl do kýble a poté do ní nalili vodu.
  5. Když mícháte sůl, používejte i topítko a nastavte stejnou teplotu jako je v akváriu
  6. Pokud namíchanou vodu skladujete, používejte tmavou nádobu s víkem, aby nedocházelo k odpařování a růstu řas.

Závěr

Doufám, že jsem vám trochu pomohl ujasnit si podle čeho vybírat mořskou sůl. A že nebudete už jen stát bezradně nad barevnými kyblíky. Pokud by vás zajímalo podrobnější rozdělení solí s vyjádřením základních hodnot, srovnání cen apod. Tak jsem pro své podporovatele na patreonu připravil přehlednou tabulku, která vám může pomoci v rozhodování. Tímto moc děkuji všem, co mě podporují.

Ta nejsnadnější podpora je, že si dáte odběr a zvoneček na youtube, aby vám nic dalšího neuteklo. Pokud se přidáte na patreon, můžete se mě tam zeptat na to co potřebujete a já budu zajímavé otázky dávat všem patronům veřejně, ať z toho mají užitek všichni.

No a na závěr novinka, pokud byste chtěli poradit více a pomoci třeba se založením akvária krok za krokem, tak mě můžete oslovit na webu akvakouc.cz, který jsem nově spustil pro ty z vás, kteří byste radši než prohledávat fóra a třídit si informace z faceboku, měli u sebe někoho, kdo vám pomůže a poradí kdykoliv to bude zrovna potřeba, tak mě můžete oslovit.

Děkuji moc za přečtení článku, v příštím díle bychom se podívali na samotné založení akvária.

Mějte se krásně a ať vám moře dělá radost.