Ahoj mořáci, další díl je tady. Pustíme se do zakládání akvárka. První týdny života akvária jsou zásadní pro jeho další fungování. Nevyplatí se spěchat, nastartování zdraví biologické filtrace si žádá svůj čas a bude pro vás oporou například ve chvílích, kdy uhyne nějaká ryba, nebo se stane cokoliv nenadálého.

Když mluvíme o zakládání akvária nejde jen o to nasypat písek, postavit útes a zalít to vodou. Hlavní, o co jde je tak zvaný záběh nádrže. Někdy to může znít trochu tajemně, ale ve skutečnosti jde o nastartování koloběhu dusíku. Pokud vůbec netušíte, o co jde, doporučuji Vám tento článek, kde jsem to celkem podrobně rozebral.

Dalo by se říci, že jde vlastně o nastarování biologického úklidu. Veškerý život v akváriu je zdrojem odpadu. Krmení, vylučování, dýchání, to vše produkuje toxický amoniak, který kdyby zůstal nezpracován, tak vše živé onemocní a uhyne. Proto prvním úkolem každého akvária je dostatečné osídlení bakteriemi, které se amoniakem živí a které jej postupně přetvoří na relativně neškodné dusičnany, potažmo dusík.

Pojďme se tedy podívat jak na to.

akvárium během záběhu

Začneme přípravou akvária. Sestavíte útes, nasypete písek, nalejete vodu se správnou salinitou.  Častou otázkou je, jestli během záběhu svítit a jak má být nastavená filtrace. Existuje spousta názorů, já vám mohu říct jen moji zkušenost, která mi funguje.

Během záběhu vůbec nesvítím. V nádrži není nic, co by potřebovalo světlo a jediné, co byste tím podpořili je růst řas. Skimmer, UV lampa, filtrační ponožky, rollermat apod… nepotřebujete. Vaším cílem je maximálně urychlit namnožení bakterií a nepotřebujete tedy nic, co by redukovalo zdroje amoniaku v akváriu. Z techniky tedy budete potřebovat oběhové čerpadlo a proudová čerpadla. To je vše.

Proces záběhu a jak mu pomoci

Než začneme, dovolím si malou odbočku. Pamatujete si na díl o kamenech a materiálech na stavbu útesu? Jestli jste ho neviděli, tak se mrkněte sem.

Rozdělil jsem tam kameny a písek na suchý a živý. Proč o tom mluvím je to, že použití suchých kamenů a písku, nebo živých kamenů a písku velmi zásadně ovlivní průběh a hlavně rychlost záběhu nového akvária.

Pokud použijete živé kameny a písek, tak zároveň do akvária dodáváte velké množství funkčních bakterií a zároveň i zdroje amoniaku. V tom případě tedy není potřeba záběh nijak zvlášť podporovat a jediné co byste měli je během několika dnů hlídat hodnoty NH4 a NO3, abyste věděli, kdy je záběh hotový a kdy můžete začít s přidáváním živočichů.  Záběh s živými kameny probíhá velmi rychle a většinou není potřeba jej nijak zvláště podporovat. Co bych doporučil je nechat záběh proběhnout bez svícení (pokud jsou na kamenech koráli, tak svítit na minimum) a po záběhu přidávat živočichy pomalu a postupně, aby se nádrž zvládla adaptovat na větší zátěž.

Pro vás ostatní, co použijete suché kameny a písek, případně kombinaci suchých a živých materiálů, se pojďme podívat na to, jak můžete záběhu pomoci. V zásadě jde o to, že musíte zajistit dostatečné množství amoniaku abyste podpořili rozmnožení populace nitrifikačních bakterií. Toho docílíte různě, já bych zmínil 3 nejpoužívanější metody.

Organický zdroj rozkladu + násada bakterií

Typicky se používá mražená kreveta, ale je možné použít i třeba mražení krmivo pro ryby, mušli apod.. Na začátku tedy vložíte do akvária “kus masa”, které se začne rozkládat a do vody se uvolní amoniak. Zároveň se do nádrže naleje násada nitrifikačních bakterií. Můžete použít jakékoliv vhodné pro mořskou akvaristiku. Klidně i více druhů. Výrobci mají často rozdílné složení bakteriálních kmenů, takže můžete docílit větší pestrosti, což je ku prospěchu.

Chlorid amonný + násada bakterií

Tato metoda je více a více oblíbená, hlavně kvůli tomu, že umožňuje větší kontrolu nad celým procesem. V zásadě jde stále o to samé… přidat zdroj amoniaku a násadu bakterií. V tomto případě však nepřidáme organický zdroj, ale čistě amoniak dle doporučeného dávkování. Na trhu je více produktů, které jsou založeny na této metodě. Dají se najít i doporučená dávkování čistě chloridu amonného.

Ryba od prvního dne

Další metodou je, že od prvního dne dáte do nádrže nějakou odolnou rybu. Tady musím říct, že s touto metodou nesouhlasím a za mě jde o týrání ryb. Většinou se používá klaun, nebo třeba sapín. Tuto metodu zmiňuji jen proto, že se stále používá a že bych chtěl přispět k tomu, aby se používat přestala. Prostředí plné amoniaku rozhodně není zdravé pro jakéhokoliv živočicha, takže i když tato metoda může fungovat, měli bychom ji jako akvaristé zavrhnout a používat modernější a k živočichům šetrnější metody.

Dohled na celý proces

Řekli jsme si jakým způsobem můžete záběh nastartovat a urychlit. Nyní si něco povíme o tom, jak celý proces probíhá a jak zjistit, jestli je již u konce.

Pro kontrolu záběhu budete potřeba testy na NH4 a NO3. Jestli chcete mít detailní kontrolu (pokud používáte čistě suché kameny a písek, tak je to vhodné), můžete si pořídit i test na NO2.

Koloběh dusíku je vcelku jednoduchý proces a při záběhu akvária ho můžete na testech pozorovat. Jako první budete moci měřit nárust NH4, jeho hodnota bude stoupat. Po nějaké době, která je velmi proměnlivá a odvíjí se od množství dostupného amoniaku a použitých materiálů na útes, začne NH4 klesat a měli byste být schopni měřit NO2. Zatímco NH4 klesá, začne narůstat NO2. Opět po určité době začne klesat NO2 a objeví se větší množství NO3. Jakmile máte několik dnů NH4 a NO2 neměřitelné můžete záběh považovat za hotový.

Co po záběhu

Jakmile záběh proběhne doporučuje se větší výměna vody. Ta je důležitá kvůli zvýšenému množství NO3, které se nahromadilo z nitrifikace. Klidně vyměňte 50% vody. V tuto chvíli již můžete postupně začít přidávat živočichy. Postupně začnete svítit a přivádět akvárium k životu. Tady zdůrazním slovo postupně. Pokud byste nyní dali nárazově větší množství živočichů, tak můžete nabourat křehkou rovnováhu mezi množstvím odpadních látek a namnožených bakterií a celý proces by mohl začít znovu.

Postupně s přidáváním ryb a korálů zapojujte i potřebnou techniku. Pomalu prodlužujte dobu svícení, zapojte skimmer a další části filtrace. Ale nespěchejte. Nezapomeňte, že v akvaristice je nejcennější komoditou trpělivost. Ještě nějakou dobu si prohlížejte Vaše vysněné ryby na internetu a do nádrže je přidávejte postupně.

Počítejte s tím, že jakmile začnete svítit, začnou růst různé druhy řas. Naprosto běžné jsou hnědé diatomy, které časem samy zmizí. Také zelená řasa je normální. Nejlepší je pořídit si rybu, nebo šneky a kraby které si na ní pochutnají. Ostatně první živočichové, které do akvária dáte by měly být tzv. čistící četa, která vám pomůže nejen v začátcích, ale také pomohou s úklidem po těch, které máme v akvárku jen pro parádu. Ale o tom až v příštích dílech, kdy se podíváme na vhodné ryby a živočichy do začátku.

Do té doby se mějte krásně a buďte trpěliví. Vyplatí se to. Pokud byste mě chtěli nějak podpořit, doporučuji patreon, kdy za podporu dostanete i vy něco navíc. Pokud byste chtěli poradit více a pomoci třeba se založením akvária krok za krokem, tak mě můžete oslovit na webu akvakouc.cz

Mějte se krásně!
Martin