Po menší přestávce bych vám chtěl v seriálu Mořská akvária po česku představit další nádrž. Je to jedna z těch majestátních nádrží, které dokáží uchvátit snad úplně každého. Majitelem je zkušený akvarista, který, jak sám o sobě říká, neumí nano akvária. Doufám, že vám dnešní díl přinese spoustu inspirace a radosti z fungujícího reefu.

1 500 litrů plných života

Ahoj Jirko, prozradíš nám, Co tě vedlo k založení mořského akvária a jak dlouho se věnuješ mořské akvaristice?

K rybám a rybičkám jsem měl blízko od dětství, kdy jsem je především chytal ryby u prarodičů na chatě. Pak přišla první akvária, která jsme měli doma (máma je taky akvaristka), po odstěhování do bytu jsem měl nejdřív terčovce, pak všehochuť, rostlinné akvárium, krevetárium a pomalu pokukoval po moři. První pokus o mořské akvárium ovšem nedopadl – nedošlo mi na první dobrou kolik to vlastně všechno stojí, tak jsem to vzdal. Jeden můj dobrý kamarád pak doma mořské akvárium rušil, tak jsme ho přestěhovali ke mně a od té doby v tom lítám, v podstatě už deset let aktivně mám nějaké větší či menší moře. Tedy neměl jsem nikdy méně než 500l, přiznám se bez mučení, že nano akvaristiku neumím :-). Jinak do této nádrže jsem dal první živý kámen v srpnu 2020, takže takto funguje vlastně něco málo přes rok.

Musím zmínit, že za významnou část toho, co vím a co jsem se naučil vděčím Láďovi Moravcovi, který je známý jako Ladislav Moravec Rybička (AquaIn). Obrovsky mi pomohl v mých začátcích, kdy nebylo moc dostupných informací. 

Jak bys nádrž definoval ohledně zaměření? Fish only, SPS, LPS, mix korálů apod…

Plán byla nádrž s měkkými / kožnatými a LPS koráli, ale samozřejmě už jsou tam i různé montipory, seriatopory a acroporky. Ať dělám, co dělám, vždycky skončím u mixu s SPS. Hlavně mám rád ryby, takže se snažím akvárium přizpůsobit jim co do úkrytů atp. Jo a nevadí mi Majano sasanky, ani skelné, prostě to k akvaristice patří, takže je sice redukuji, ale sem tam mi fakt nevadí. Nemám rád sterilní nádrže. A taky „dvě věže“ – útes by podle mě měl být přirozený a co nejvíce autentický.

Přirozený útes v 1 500l mořském akváriu. foto © Jirka Mayrich

Tak to se ti rozhodně povedlo. Pro pohledu na tvůj útes se mi vybaví potápění v egyptě. POjďme se vrátit k počátkům. Jak jsi nádrž zakládal?

Vždy sem zakládal všechny nádrže jen na živých kamenech. Přijde mi to přirozenější a navíc nejsem trpělivý člověk a koukat na bílé hromady kamenů v nádržích dlouhé měsíce, než náběh nádrže proběhne, není nic pro mě. Stejně jako kameny, dávám vždy výhradně živý písek, s ohledem na to v podstatě nevím jaké to je mít v akváriu různé řasy, nesnáším totiž řasy! JInak u této nádrže jsem přehazoval život z 500l nádrže do této 1 500 litrů nádrže. Jen jsem doplnil živými kameny a za dva dny bylo hotovo. 

Také jsem zastáncem živých kamenů, takže ti v tomto rozumím. Jak vypadá pravidlená údržba takového macíka?

Denně krmím (teď mám nové ryby, takže 2x denně), jinak sem tam očistím sklo a jednou za tři týdny vyměním vodu a protrhám řasu v refugiu. Ostatní údržba dle potřeby, spíš jde o doplnění roztoků Ballingova roztoku atp.

Mořské akvárium po česku
Stavbě akvária předcházela důkladná příprava. foto © Jirka Mayrich

 To vypadá velmi snadno, ale je jasné, že nádrž už nějaký ten pátek funguje, i když původně v menším objemu, takže už je stabilizovaná. Pojďmě se podívat na techniku. Jak řešíš světlo? Prosvítit sloupec 80cm vody nebude jednoduché.

Kdo mě zná ví, že světlo řeším v podstatě neustále a je to u mě taková „neverending story“. Zkusil jsem během 10 let mořské akvaristiky všechny technologie svítidel od HQI, T5, přes jejich kombinace. Také čistě LEDky od různých výrobců (Vertex, Kessil, různý číny….), nakonec jsem zakotvil u Radionů od Ecotechu. Momentálně je akvárium osazeno čtyřmi kusy XR15W G5 Blue, dvěma kusy XR30W G2 a dvěma kusy XR30W G1. Vše odladěné a načasované tak, aby to spolu mluvilo k naší spokojenosti a můžu říci, že je to zatím asi nejhezčí kombinace, kterou jsem nad nádrží měl. Nemáme s manželkou rádi efekt mihotání, proto se vyhýbám světlům Kessil.

Akvárium vypadá rozhodně spokojeně. Jaká technika ti zajišťuje proudění vody?

Měl jsem původně k Vortechu MP60 dva kusy čerpadel Maxspect na zkoušku, ale to ovládání a nastavení je fakt pro vysokoškoláky. Bohužel ta čerpadla nejsou tak úplně kvalitní a u jednoho mi uhnil kabel, tak jsem je vyhodil do popelnice a v tuto chvíli to mám zrovna rozházené. Dlouhodobě rád používám čerpadla Vortech (mám je rád z důvodu synchronizace přes dříve Reeflink a nyní Mobius), na boku nádrže mám MP60QD a aktuálně řeším umístění dvou kusů MP40QD na zadní stěnu, vsadím tady na jistotu. K tomu mám za útesem vyvedený výtlak, který je pod hladinou rozdělený a fouká za útes, takže se mi tam neusazuje bordel, teda trochu jo :-). 

Akvárium ve zkratce

Stáří nádrže: od srpna 2020

Rozměry: 230x80x85 cm

Umístění filtrace: Sump pod akváriem

Osvětlení: momentálně Radiony od Ecotech: 4x XR15W G5 Blue, 2x XR30W G2 a 2x XR30W G1

Proudová čerpadla: Vortech MP60QD a MP40QD

Dávkování prvků: Balling – míchám si roztoky Ca, KH a používám „sůl bez soli“. Hořčík dodávat nemusím, bohatě si vystačím s výměnou vody. 

Použitá sůl: Reef Crystals

Výměna vody: měním každé zhruba 3 týdny, zpravidla 200 litrů

Ryby v nádrži:
Fíhá, to nebude sranda vyjmenovat, je jich fakt dost. Líbí se mi Zebrasomy, takže v nádrži plave Flavescens, Xanthurum, Desjadrini, pak samozřejmě hepatus, Naso Elegans, Ctenocheatus truncatus, hejno 15ks Ch. viridis, pár /asi 5ks/ Pseudanthias squamipinnis, nesmí chybět můj oblíbený C. loriculus, kterého mám snad 8 let, velký S. magnificus, několik kněžíků, mandarín, páreček Valenciennea puellaris, komorníci, sapínci, salarias,

Další osádka:
Desítka různých pískových šneků, tři krevety Lysmata amboinensis, Stenopus hospidus, Harlekýn, tři písečné hvězdice, jedna fromia, dvě krásné hadice … havěti je tam spousta 🙂 

Pojďme se mrknu do sumpu. Jak máš řešenou filtraci? 

Velmi jednoduše – hlavní přepadová trubka je napojena přímo na externí skimmer Deltec TC3070S, takže veškerý detrit z nádrže prochází odpěňovačem. Dále je ve filtraci komora s refugiem / několika druhy caulerp o rozměru cca 50x60cm, na kterou v inverzním režimu svítím 50W světlem, refugium se stará o export NO3 a díky silnému světlu vytrhávám menší kýbl řasy měsíčně. Pak je v podstatě už jen návratová komora s čerpadlem Red Dragon, které má cca 10 tis litrů. Pojistnou přepadovou trubkou jde trochu vody taky (kvůli odhlučnění), a na ní je napojený Theiling rollermat, původně jsem chtěl dát Clarisea, ale bylo by to zbytečně předimenzované a tady mi jedna rolička vydrží přes půl roku.

Zmínil jsi export NO3. Pomáháš si ještě něčím v redukci živin? Ryb máš poměrně dost.

Jasný. Dvákuji bactobalance (2ml/nádrž/den) a Dispophos, kterým odbourávám PO4 (asi 9ml/nádrž/den), za mě je Dispophos nejjednodušší a nejkomfortnější cesta k odstranění PO4 z nádrže, dá se dávkovat přesně a efekt je téměř okamžitý. Tak jako se vším, se ale i s ním musí velmi, velmi opatrně. Odpálit si nádrž je jednoduché. 

To vypadá jako jednoduché, ale funkční řešení. Víme tedy, jak řešíš export živin. Co naopak do vody dodáváš, nebo jak zajištíš dodání makro a mikro prvků, které spotřebují koráli?

Používám klasické doplňování prvků pomocí metody vyvinuté dr. Ballingem, tj. míchám si roztoky Ca, KH a používám „sůl bez soli“. Hořčík dodávat nemusím, bohatě si vystačím s výměnou vody. 5l roztoku mi vydrží necelý měsíc a dávkuju je pomocí peristaltického čerpadla Grotech. Jinak měním pravidelně vodu. Dlouhá léta používám sůl Reef crystals a vodu měním každé zhruba tři týdny. Zpravidla 200 litrů, což je takové maximum, co jsem schopen vyměnit komfortně. 

Testuješ pravidelně nějaké hodnoty? Jaké testy používáš?

Po letech všech možných pokusů používám defacto jen Hanna checkery (PO4, KH, Ca, salinita) a na NO3 a draslík Salifert. Hanna NO3 test mi přijde hrozně složitý.

Musel jsi řešit nějaké problémy s řasou, sinicí apod? 

Co je řasa? To neznám :)))) Ne vážně, mám na to štěstí, ani vláknitá, sinice, Dinu, ruducha, nic podobného. Přisuzuju to i tomu refugiu, kde je pěstuju cíleně, tak nějak v nádrži je klid (ťuk ťuk).

Tak to jsi rozhodně šťastlivec :-). Ale také to ukazuje, že po letech zkušeností, už tak nějak víš, co moře potřebuje. Vraťme se ještě k živočichům, kterých v takové nádrži není vůbec málo. Čím je krmíš?

Krmím 2x denně mraženou artemií gold lake, obden dávám nori řasu a jednou týdně krmím koráli planktonem, Reef roids, Reef energy a další. Pak dávkuji jednou týdně aminokyseliny od Coral shop.

Mořské akvárium po česku

POmalu se blížíme k závěru. POvíš nám, co tě na moři baví nejvíc a jestli je něco, co tě naopak nebaví?

Nejvíce mě bezesporu baví ta rozmanitost a možnost sledovat tak složitý a překrásný biotop v pohodlí domova. Koukám do své nádrže denně několik (mnohdy i desítek) minut a nepřestává mě to fascinovat. Nebaví mě čistit přední sklo, to mě fakt nebaví. Jo a proplachovat mražený krmení.

Máš nějakého neoblíbenějšího živočicha?

Mám rád Zebrasomy, jsou to majestátní ryby, různě barevné, dominantní. Asi nejraději mám svojí Xanthurum / Flavescens, ale mým snem je mít v nádrži Gemmatum, bohužel je to finančně nedostažitelná ryba.

Jirko, mockrát ti děkuji, že si se s námi podělil. Tvoje nádrž je úžasná a jen dívat se na fotky mě nepřestává bavit! Je něco, co bys chtěl vzkázat ostatním?

Moře je především o stabilitě, trpělivosti, dostatku krmení a čisté vodě. Ryby a ostatní živočichové v našich nádržích pochází z různých koutů světa a tak se k nim chovejme s patřičnou úctou, respektem, pokorou a snažme se ze všech sil vytvořit jim podmínky vhodné pro život. Když už žijí v zajetí našich nádrží, ať žijí v tom nejlepším možném prostředí.

Mořské akvárium po česku
Dominanta domu. foto © Jirka Mayrich

Chtěl bych moc a moc poděkovat všem, kteří se se mnou do tohoto projektu pustili. Pokud byste se i vy rádi zapojili, klidně mi napište. Seriál nemá omezený počet dílů a budu rád, když se zapojí co nejvíce lidí. Cílem není ukazovat výstavní nádrže, i když bezpochyby některé z nich takové budou, ale spíše ukázat reálné stavy, včetně nedokonalostí a poučení se z řešení problémů. Myslím, že potom budou články opravdovým obohacením pro naši mořskou komunitu.